mașinile tăcerii zac

într-un continuu-linear,

nici tu nu spui ceva

iar eu

aștept în era glacială

să se reverse muguri albi

sau alte chestii de florar

ce-au mai trecut

pe lângă noi

nestingherite,-n pielea goală.

 

se sâsâie în ouă șerpii

și peștii plescăie

un pic,

aparii vremilor uzate

mai zdrăngăne ceva, haihui;

doar noi îmbrățișați,

sub pături,

de-un veac,

nu mai zicem nimic,

iar dumnezeu închide ochii

lăsându-ne în plata lui.

 

Vizualizări: 225

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Mihaela Popa pe Mai 6, 2018 la 9:57am

încântată de lectură, las semn de trecere

Comentariu publicat de Nikol MerBreM pe Mai 5, 2018 la 5:25pm

Citind comentariile, mi se pare natural să spun că deşi am sesizat diferenţa dintre glaciară şi glacială (motiv pentru care am şi pus între ghilimele cuvântul în comentariul meu), nu am intenţionat ca remarca mea (în care încercam să înţeleg legătura dintre titlu şi poezie) să fie sugestie de schimbare/corecţie, întrucât, din punctul meu de vedere, în poezie orice este posibil, chiar şi o "eră glacială", atâta vreme cât poetul o utilizează în mod intenţionat şi îşi asumă construcţia. Şi tind să cred că în acest caz este vorba de o construcţie şi nu de o scăpare, dar despre asta doar autorul ne poate lămuri.

Drag pentru toţi,

Nikol

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Mai 3, 2018 la 12:30am

de-un veac,

nu mai zicem nimic,

Aici e rupere de ritm.

Tare mi-a plăcut și aici!

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Mai 2, 2018 la 1:25pm

   Etapele feminine sunt: chic, șoc și ioc! - spunea o glumă și făcând o analogie, trec la etapa a doua și mă hazardez în metaforele Văduva cu interpretări șocante. :)

  Îmbrățișați de-un veac, nu mai zicem nimic, - e clar că poetul și cealaltă parte (eul, muza...) au creat o comunicare telepatică perfectă, fapt pentru care chiar și dumnezeu închide ochii - nu-i cazul unei intervenții divine. Or fi ei salariații? Eu zic: Nu! (e doar o întoarcere de sens a înțelesului de plată) deci să-i lăsăm în plata lui.

  În această comunicare perfectă cu eul său, poetul așteaptă:

1. aștept în era glacială - glacial cu sens de rezervat și nu glaciar fiindcă nu-și dorește ,,răcirea globală” cu cei din exterior.

2. să se reverse muguri albi - imaginația cititorilor

3. sau alte chestii de florar /ce-au mai trecut/pe lângă noi/nestingherite,-n pielea goală. - chestiile acestea eu le consider comentariile sterile.

  Și am ajuns la posibilii „salariați”: șerpi (în stadiu embrionar, cei ce-și aruncă veninul), pești (tăcuții din umbră ce plescăie un pic) și aparii vremilor uzate (cei care dau apă la moară, măcinând tipare uzate).

În altă ordine de idei, referitor la „tăcere”, am citit și-am reținut o chestie simpatică: „Dacă tac nu înseamnă că n-am răspuns, știu c-aș vorbi degeaba!”  

Domnule Văduva, mulțumesc de înțelegere și vă aștept și cu alte creații!

 

Comentariu publicat de Ionel Mony Constantin pe Mai 1, 2018 la 12:39am

Bravos naţiune!

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Aprilie 30, 2018 la 1:29am

Într-un veac de tăcere, dacă „dumnezeu închide ochii/lăsându-ne în plata lui”, cred că îmbrățișarea e singura noastră salvare, altfel, noi robii ne-am primi salariul în lacrimi sărate.

alte chestii de florar

ce-au mai trecut

pe lângă noi

nestingherite,-n pielea goală. - e nostim, dar în totalitate ceva e trist... ca o neîmplinire.

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Aprilie 29, 2018 la 2:26pm

haihui

Lecturat cu drag. 

da Coza

Comentariu publicat de Nikol MerBreM pe Aprilie 28, 2018 la 4:00pm
Salariați pentru anduranță în era "glacială"? Îmbrățișarea pare să fie totuși o compensare, o mică primă :).
Drag,
Nikol
Comentariu publicat de Crinu Sorin Leşe pe Aprilie 27, 2018 la 4:52pm

Fain tare! Poate nu ar trebui să spun nimic, dar numai datorită faptului că-mi place, aş reface versul 19 "nu mai zicem nimic",cu: "tăcem, ai nimănui". Stimă!

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Aprilie 27, 2018 la 11:07am

Tăcere totală! dar revin, domnule Văduva, să vă scot din era glaciară... deocamdată, mă încarc: 

să se reverse muguri albi

sau alte chestii de florar  

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 2 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 18 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin, profund incantat de vizita ta!"
cu 21 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Da, Valentin  pot ei sa absoarbă lumina? Da pot, pot ..."
cu 21 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Felicitări pentru această poezie ca o picătură de rouă peste floarea de tei. E vară iar melcii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Martorii ploii a lui ovidiu
ieri
Postare de log efectuată de ovidiu

Martorii ploii

Martorii ploiiIn ploaia după amiezii,melcii ies ca niște gânduri lentedin marginile lumii;soarele…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vino, să te iubesc a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Domnule Valentin!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
ieri
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor