Ca lămurire, nu că ați avea voi-cititorii vreo nedumerire, dar îl spun lui, ca să știe, că: nu-i birou, nu-i salon, nu-i cabinet. E ca(bi)niet, locul în care fiecare moment nu se repetă și se rostuiește dulce-moldoviniește, firește, ca locul în care sî dospiește, cugetă dar nu gândește.

   Cândva, se spuneau glume, pe bune! Apăreau, nu știu de unde, dar știu cum se răspândeau: din gură-n gură, precum sărutul, vibrant, emoționant... fain prima oară, dornic să se repete și bine(di)spus orișicând.
   Acum, se scrie, pe bune sau în prostie! Pandemic se scot cărți să fie moștenire la fii și nepoți. Unele se vând. (Asta-i bine.) De nu se vând se împart pe la toți deși au dispărut ,,rafturile" bibliotecii personale, că vezi matale, nu-i timp și lumea n-are răbdare. (Asta, nu.)
   Ca să fiu în trend, la îndemnul unor persoane binevoitoare cu ceea ce transmit ca stare, dat fiind faptul că majoritatea nu citesc mai mult de o filă de telefon, am scos o carte! Scurt și la obiect, are doar o parte:

    Ca(bi)niet la M!
(,,M" nu-i de la Mahomed că ,,nu-s profet!"- ca antet.)

   Asta-i prima mea carte - Cartea de Vizită!

   Concret, vă invit să vedeți cum mi-am remodelat bucătăria cu perspectiva open-space: două fotolii-sală de așteptare a ideilor ce apar după colț (asta dacă nu dau colțul înainte de-a se ivi), un scaun generos de birou (moale pentru șale) și o măsuță de servit: cafea, ceai, apă de robinet berechet, iar vin, bere niet sau cu derogare (ce-și aduce fiecare). N-am bucătărie modernă deși sunt futuristă, aici, nu există mașină de spălat rufe deci nu veniți cu cele murdare. Nu se face mâncare, dar dacă vă e foame, veniți pe înserat, am scaune în fața ferestrei mele, închideți toate ferestrele telefonului vostru, și savurați o felie de apus mieriu! (Când este în meniu nu știu, că nu-l fac eu.)

   Aseară, mi s-a confirmat că nu-s profet, am avut o surpriză... Iaca, apare... un munte! Tulai, Doamne! Un munte de iubire! Era așa mare, mare, nici nu vă închipuiți cât de mare... Temătoare, să nu se prăvale, să-mi strice ca(bi)niet-ul, căutam o cărare de scăpare și-l iau tare: Tu, tu iar... dar, na! Îmi răspunde:
- Băi, bulgăraș de zăpadă, lasă scrisul și ,,bagă" o iarnă!
- Da, șefu'... să fie mintenaș?
- Ei... aș!

Vizualizări: 103

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Într-o proză condensată, precum cartea (de... vizită) am aplaudat nu doar umorul cu care ne-ai obișnuit de multișor, ci și modul cum frazele se „împotmolesc” în rime, grăbindu-le curgerea. Și mesajele, descoperite printre rânduri, sunt de nota zece. 

P.S. Să fi sănătoasă și să ne-ncânți și-n acest an cu proze de calitate. Pupici.

Mulțumesc frumos, Dorina! Ești mereu prezentă, iar vizita ta îmi face o nespusă bucurie. Mulțumesc, mulțumesc!

Pop Dorina a spus :

Într-o proză condensată, precum cartea (de... vizită) am aplaudat nu doar umorul cu care ne-ai obișnuit de multișor, ci și modul cum frazele se „împotmolesc” în rime, grăbindu-le curgerea. Și mesajele, descoperite printre rânduri, sunt de nota zece. 

P.S. Să fi sănătoasă și să ne-ncânți și-n acest an cu proze de calitate. Pupici.

Păi, acum scriu... pe bune, adică chiar mi-a plăcut ce am citit așa de concentrat.

Interesant și  plăcut acest stil de a termina unele fraze în... rime.

Mulțumesc frumos, Emil! Momentan, m-am axat pe texte și mai scurte, 500 de caractere.

Emil Dumitru a spus :

Păi, acum scriu... pe bune, adică chiar mi-a plăcut ce am citit așa de concentrat.

Interesant și  plăcut acest stil de a termina unele fraze în... rime.

scrie pe bune, că scrii taaare bine! o încântare!

au dispărut ,,rafturile" bibliotecii personale, că vezi matale, nu-i timp și lumea n-are răbdare. 

Ba, mai nou, cărțile adună praf.

M-ai binedispus iar. Scrie, că o faci minunat!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1000 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

important!

Activitatea Recentă

Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ocean a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Mulțumesc frumos!"
cu 58 minute în urmă
Postare de log efectuată de ELENA AGIU-NEACSU

Am uitat...

Am uitat să fim, mă trec fiori,De am ajuns pământ de flori,Dar vinovați suntem doar noiCă ne tărâm…Vezi mai mult
cu 1 oră în urmă
ELENA AGIU-NEACSU a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Vă mulţumesc pentru lectură şi apreciere!"
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Ada77

Ecou în doi

Ne-am întâlnit din întâmplare, Eram doar doi necunoscuți.Tu mă priveai din depărtare Și îți doreai…Vezi mai mult
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Ana-Maria Butuza

Mesteacănul

Cu rădăcina-nfiptă în cerul rece,Un arbore coboară spre pământ,Și-n noaptea care nu mai vrea să…Vezi mai mult
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Dumitru Mocanu îi place postarea pe blog Pe când inimile erau încăpătoare a lui Elena Victoria Glodean
cu 6 ore în urmă
Postare de log efectuată de Elena Victoria Glodean

Pe când inimile erau încăpătoare

Am trăit într-o vreme în carefrigul ne aduna,iar zăpada nu era dușman,ci o probă de răbdare. Casa…Vezi mai mult
cu 8 ore în urmă
Elena Victoria Glodean şi-a actualizat profilul
cu 8 ore în urmă
Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Groapa opțională a utilizatorului Costel Zăgan
"Probabil."
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Kenoza a utilizatorului Costel Zăgan
"Superb!"
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Kenoza a lui Costel Zăgan
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Textul  relatează realitatea zilelor noastre. Am citit cu plăcere."
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Poetul a lui ELENA AGIU-NEACSU
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ocean a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
" O strofă frumoasă ”Îți sunt mereu alături și la fel nestăpânită, Liberă ca…"
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Groapa opțională a utilizatorului Costel Zăgan
"Text cu un caracter ironic, dar și moralizator. ... și dai vina tot pe drum nu pe pasii tăi de acum…"
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ce eram ... a utilizatorului Monica Pester
"Gânduri  ce zbuciumă sufletul! Am citit cu plăcere."
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Ce eram ... a lui Monica Pester
cu 9 ore în urmă
Postare de log efectuată de Cornaciu Nicoleta Ramona

cuvinte nespuse

tristețea se târăște pe secundele timpuluicerul îmi coboară pe geneși-mi cerșește tăcut…Vezi mai mult
cu 9 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de sinceritate - îmi e dor de mama a utilizatorului Mihaela Popa
"Emoționante gânduri, Mihaela! Doar mama poate..."
cu 10 ore în urmă
Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 10 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor