Ca lămurire, nu că ați avea voi-cititorii vreo nedumerire, dar îl spun lui, ca să știe, că: nu-i birou, nu-i salon, nu-i cabinet. E ca(bi)niet, locul în care fiecare moment nu se repetă și se rostuiește dulce-moldoviniește, firește, ca locul în care sî dospiește, cugetă dar nu gândește.

   Cândva, se spuneau glume, pe bune! Apăreau, nu știu de unde, dar știu cum se răspândeau: din gură-n gură, precum sărutul, vibrant, emoționant... fain prima oară, dornic să se repete și bine(di)spus orișicând.
   Acum, se scrie, pe bune sau în prostie! Pandemic se scot cărți să fie moștenire la fii și nepoți. Unele se vând. (Asta-i bine.) De nu se vând se împart pe la toți deși au dispărut ,,rafturile" bibliotecii personale, că vezi matale, nu-i timp și lumea n-are răbdare. (Asta, nu.)
   Ca să fiu în trend, la îndemnul unor persoane binevoitoare cu ceea ce transmit ca stare, dat fiind faptul că majoritatea nu citesc mai mult de o filă de telefon, am scos o carte! Scurt și la obiect, are doar o parte:

    Ca(bi)niet la M!
(,,M" nu-i de la Mahomed că ,,nu-s profet!"- ca antet.)

   Asta-i prima mea carte - Cartea de Vizită!

   Concret, vă invit să vedeți cum mi-am remodelat bucătăria cu perspectiva open-space: două fotolii-sală de așteptare a ideilor ce apar după colț (asta dacă nu dau colțul înainte de-a se ivi), un scaun generos de birou (moale pentru șale) și o măsuță de servit: cafea, ceai, apă de robinet berechet, iar vin, bere niet sau cu derogare (ce-și aduce fiecare). N-am bucătărie modernă deși sunt futuristă, aici, nu există mașină de spălat rufe deci nu veniți cu cele murdare. Nu se face mâncare, dar dacă vă e foame, veniți pe înserat, am scaune în fața ferestrei mele, închideți toate ferestrele telefonului vostru, și savurați o felie de apus mieriu! (Când este în meniu nu știu, că nu-l fac eu.)

   Aseară, mi s-a confirmat că nu-s profet, am avut o surpriză... Iaca, apare... un munte! Tulai, Doamne! Un munte de iubire! Era așa mare, mare, nici nu vă închipuiți cât de mare... Temătoare, să nu se prăvale, să-mi strice ca(bi)niet-ul, căutam o cărare de scăpare și-l iau tare: Tu, tu iar... dar, na! Îmi răspunde:
- Băi, bulgăraș de zăpadă, lasă scrisul și ,,bagă" o iarnă!
- Da, șefu'... să fie mintenaș?
- Ei... aș!

Vizualizări: 106

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Într-o proză condensată, precum cartea (de... vizită) am aplaudat nu doar umorul cu care ne-ai obișnuit de multișor, ci și modul cum frazele se „împotmolesc” în rime, grăbindu-le curgerea. Și mesajele, descoperite printre rânduri, sunt de nota zece. 

P.S. Să fi sănătoasă și să ne-ncânți și-n acest an cu proze de calitate. Pupici.

Mulțumesc frumos, Dorina! Ești mereu prezentă, iar vizita ta îmi face o nespusă bucurie. Mulțumesc, mulțumesc!

Pop Dorina a spus :

Într-o proză condensată, precum cartea (de... vizită) am aplaudat nu doar umorul cu care ne-ai obișnuit de multișor, ci și modul cum frazele se „împotmolesc” în rime, grăbindu-le curgerea. Și mesajele, descoperite printre rânduri, sunt de nota zece. 

P.S. Să fi sănătoasă și să ne-ncânți și-n acest an cu proze de calitate. Pupici.

Păi, acum scriu... pe bune, adică chiar mi-a plăcut ce am citit așa de concentrat.

Interesant și  plăcut acest stil de a termina unele fraze în... rime.

Mulțumesc frumos, Emil! Momentan, m-am axat pe texte și mai scurte, 500 de caractere.

Emil Dumitru a spus :

Păi, acum scriu... pe bune, adică chiar mi-a plăcut ce am citit așa de concentrat.

Interesant și  plăcut acest stil de a termina unele fraze în... rime.

scrie pe bune, că scrii taaare bine! o încântare!

au dispărut ,,rafturile" bibliotecii personale, că vezi matale, nu-i timp și lumea n-are răbdare. 

Ba, mai nou, cărțile adună praf.

M-ai binedispus iar. Scrie, că o faci minunat!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Dulmin Aurel a postat discuţii
cu 1 oră în urmă
Vasilisia Lazăr a contribuit cu răspunsuri la discuţia Daravela a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Las-o aici de-acum. Doar ziceam. Pune linia de dialog corectă: „–”."
cu 2 ore în urmă
ELENA AGIU-NEACSU a contribuit cu răspunsuri la discuţia Daravela a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Vă mulţumesc! O mut imediat."
cu 3 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a contribuit cu răspunsuri la discuţia Daravela a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Asta mergea la grupul "Artă dramatică". Sau la umor. În niciun caz la…"
cu 3 ore în urmă
Lui Vasilisia Lazăr i-a plăcut discuţia Daravela a lui ELENA AGIU-NEACSU
cu 3 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta zi de martie a utilizatorului Stanescu Valentin
"Bine ați revenit! Mi-era dor de postările dumneavoastră. Sper că sunteți mai bine cu sănătatea. Și…"
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog Valenta zi de martie a lui Stanescu Valentin
cu 4 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin

Valenta zi de martie

                  zi de martie            în parc pe-alei                         zăpada           …Vezi mai mult
cu 5 ore în urmă
Dulmin Aurel a contribuit cu răspunsuri la discuţia vacanța de vară a utilizatorului Dulmin Aurel
"  Mulțumesc. Am făcut o mică modificare la sfârșitul textului și chestia cu…"
cu 6 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a contribuit cu răspunsuri la discuţia Unicul sat neolitic din Europa este în România a utilizatorului Cristina Nălbitoru
"Acesta este un articol / eseu documentar, nu proză literară propriu-zisă, de aceea cred că locul…"
cu 7 ore în urmă
Lui Vasilisia Lazăr i-a plăcut discuţia Unicul sat neolitic din Europa este în România a lui Cristina Nălbitoru
cu 7 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a contribuit cu răspunsuri la discuţia vacanța de vară a utilizatorului Dulmin Aurel
"Aceasta e altă față a dumneavoastră că prozator: mai caldă, mai luminoasă, dar la fel de profundă.…"
cu 7 ore în urmă
Lui Vasilisia Lazăr i-a plăcut discuţia vacanța de vară a lui Dulmin Aurel
cu 7 ore în urmă
Ion Nălbitoru a contribuit cu răspunsuri la discuţia „Am considerat mereu că o singură cetățenie, aceea de român, îmi ajunge” Interviu cu dl. Emanuel Pope – Hopernicus din Londra a utilizatorului Ion Nălbitoru în grupul ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR...
"Vă mulțumim pentru apreciere!"
cu 11 ore în urmă
Ion Nălbitoru a contribuit cu răspunsuri la discuţia „Am considerat mereu că o singură cetățenie, aceea de român, îmi ajunge” Interviu cu dl. Emanuel Pope – Hopernicus din Londra a utilizatorului Ion Nălbitoru în grupul ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR...
"Vă mulțumesc!"
cu 11 ore în urmă
Ion Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Neuronul este, poate, cea mai fascinantă celulă din corpul nostru” Interviu cu medicul neurolog Delia Nandra

Ion Nălbitoru: Doamna Delia Nandra, de unde sunteți la origine? Cumva din Țara Moților? Vorbiți-ne…Vezi mai mult
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Transformare a lui Monica Pester
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Transformare a utilizatorului Monica Pester
"desi am din nou senzatia aceea de rima fortata, am citit cu placere transformarea dv. :)"
cu 11 ore în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Am pierdut buletinul! a utilizatorului Cristina Nălbitoru
"Text foarte scurt, un moment de umor, punctul culminant este dat de intelepciunea omului in varsta.…"
cu 12 ore în urmă
Lui Chris i-a plăcut discuţia Am pierdut buletinul! a lui Cristina Nălbitoru
cu 12 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor