Nori negri se adună peste cer,

se lasă grei pe ziduri, la cetate,

din salba gândurilor mele pier

speranțele din amintiri trădate.

Dar caut încă visul dispărut

prin neiertări întinse ca o pată

pe dorurile-ntoarse din trecut

cu ploile din toamnă-ntârziată.

.

Doar urme de visare au rămas,

pe clipele de neuitare vie,

bătute în pendulul de la ceas

la margine de tristă veșnicie,

când pasul se aude pe crenel

la ora fixă-a gărzilor schimbate

și-a armelor depuse în rastel

pe rafturile-n șir, numerotate,

la orele când timpul monoton

mai cerne încă clipe cadențate

peste oftatul bietului planton

rămas să te salute din cetate.

.

De pe crenel deodată te zăresc,

când norii se destramă dintr-odată,

iar chipul tău, c-un zâmbet nefiresc,

sub curcubeul frânt mi se arată.

O, vis nebun! – este un simplu nor

rămas pe cer la margini de furtună,

purtând năluca ștearsă-a unui dor

pierdut cândva în oaza de sub dună.

Vizualizări: 98

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Iunie 29, 2023 la 8:48am

Mulțumiri alese, stimată doamnă Liliana Popa, pentru gândul ales lăsat aici!

Comentariu publicat de Mihaela Popa pe Iunie 28, 2023 la 10:48pm

ca de obicei, frumos!

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Iunie 28, 2023 la 11:33am

Vă mulțumesc, stimate prieten și coleg de condei, Mihai Katin, pentru reproducerea ultimelor versuri din poezie și pentru mesajul lăsat aici! Onorat!

Comentariu publicat de Mihai Katin pe Iunie 27, 2023 la 6:40pm

O, vis nebun! – este un simplu nor

rămas pe cer la margini de furtună,

purtând năluca ștearsă-a unui dor

pierdut cândva în oaza de sub dună.

un final de un romantism exemplar si uneori este mare nevoie de asa ceva!

cu pretuire!

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Iunie 27, 2023 la 5:40pm

Nu contează stilul în care scrii, chiar nu contează atâta vreme cât există poezie. Am citit poezii în vers alb sau liber de o frumusețe uimitoare, aveau toate ingredientele: emoție, mesaj, metaforă, mister, dar am citit și proze aranjate pe verticală, numite poezie, precum și cuvinte amestecate fără nicio logică, ascunse în spatele unui avangardism prost înțeles. De asemenea, am citit multe texte în rimă care nu erau decât simple versificări și nu aveau în ele niciun dram de poezie. Deci SĂ FIE POEZIE!

Poezia de mai sus este plăcută, curge frumos și este corectă din punctul de vedere al regulilor prozodice.

Comentariu publicat de Nuta Craciun pe Iunie 27, 2023 la 4:50pm

Tot respectul meu pentru măreția stilului clasic de bună calitate! E un mare merit pentru cei care îl practică, e mai mult, un semn de omagiu așa cum spuneți, adus înaintașilor.

Vreau să adaug însă că fiecare stil literar are meritul lui, a scrie poezie de calitate in vers liber, e la fel un merit, căci cel care iubește poezia trebuie să accepte, să aprecieze și să iubească fiecare stil de scriere. 

Și eu vă mulțumesc pentru dialog!! 

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Iunie 27, 2023 la 4:41pm

Stimată doamnă Nuna Crăciun, nu ne putem îndepărta de frumusețea poeziei clasice, într-o limbă romanică în care articolul enclitic ne dă o muzicalitate mai rar întâlnită în alte limbi. Chiar dacă a scrie versuri cu rimă și ritm necesită mai multă măiestrie artistică, eu păstrez această linie trasată de marii noștri înaintași (Eminescu, Arghezi, Barbu, Bacovia...). Vă mulțumesc pentru lectura versurilor și pentru comentariul lăsat aici!

Comentariu publicat de Nuta Craciun pe Iunie 27, 2023 la 3:59pm

Stilul clasic cucerește mereu mai ales dacă are o prozodie bună și se respectă ritmul și rima, căci asta ajunge repede la suflet. Dar melancolia are frumusețea ei dacă nu cade într-o simplă confesiune.

Oricum ar fi, vă admir dexteritatea scrierii care denotă pricepere. 

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Iunie 27, 2023 la 10:25am

Mulțumiri și gânduri alese, Stimată doamnă Ada Nemescu, pentru popasul făcut în lumea versurilor din această poezie despre ați scris atât de frumos! Onorat!

Comentariu publicat de Ada Nemescu pe Iunie 27, 2023 la 9:06am

Maestrul gândurilor rostite curat, corect, cuceritor!

aDa

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Costel Zăgan

Poetul ca afiș

Creeznu deranjațisemnatDumnezeuCostel Zăgan, Ode gingașeVezi mai mult
cu 2 ore în urmă
Lui Ioan Muntean i-a plăcut discuţia Prizonier visării a lui ovidiu
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin

Valenta: din pom cad dude

                  din pom cad dude -                 pe casă poc!                        albe roş’ …Vezi mai mult
cu 17 ore în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a contribuit cu răspunsuri la discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a utilizatorului Vasilisia Lazăr în grupul EVENIMENTE CULTURALE (RECENZII LITERARE, LANSĂRI DE CARTE, VERNISAJE etc.)
"Revista Eminesciana este superbă!"
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia „Muzica face parte din viața mea” - Interviu cu eleva Sofia Popescu- a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez” a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de ovidiu

Singurătatea

ca o cămașă pătată găsită la ghenade la marginea pădurii de cuvinte,se agață de piele și nu te mai…Vezi mai mult
cu 23 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Os* (9) a utilizatorului Ghiţă
"mi-a placut acest pamflet, are un aer al altor timpuri..."
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Os* (9) a lui Ghiţă
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez”

„Arta” olăritului datează de câteva mii de ani, chiar din epoca neoliticului, demonstrată de…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului Florina îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
Luni
Chris a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La multi ani, Sofy! Ne este dor de tine! "
Luni
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Apoclipsa Albă a utilizatorului ovidiu
"o frantura de viata. citit cu placere, "
Luni
Lui Chris i-a plăcut discuţia Apoclipsa Albă a lui ovidiu
Luni
Vasilisia Lazăr a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La mulți ani sănătoși, senini și înfloritori, dragă Sofia! Dor de tine! Dor... Dor..."
Luni
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
Luni
Postare de log efectuată de Florina

Sarut

Totuna-mi e acum cuprinsul Trist, amurg și nepătrunsDe vechi trăiri și universulCe mi-am dorit să…Vezi mai mult
Luni
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Un Psalm umil... a utilizatorului Dacu
"Stimate Domnule Bolache Alexandru,        Vă mulțumesc pentru că ați citit cu…"
Luni

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor