Te privesc –goliciune înveşmântată-n lacrimile ochiului vederii
Şi munţii ce îţi topesc 
Uimirea din pupile -aidoma sânilor mamei alăptându-mă, clipesc
Peste mine, învierii!

Vizualizări: 168

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Mircea Serban pe Iunie 2, 2017 la 6:46pm

Dna. Sofia, nu am facut nimic altceva decat a va raspunde (provocarilor de criticista), iar cat priveste poezia este la nivelul la care eu pot accede!

Numai de bine, Mircea Serban

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Iunie 2, 2017 la 9:55am

Ei, domnule Mircea Serban, toate acestea trebuia să le sugerați prin metafore, fără a fi nevoie de explicații științifice sau lirice, să rămână cât mai puțin loc pentru interpretări.

Că. privesc poetic, sau nu, asta este deja o chestiune de... licenţă. Nu mi se pare a fi vorba de licență aici, din moment ce textul trebuie considerat poezie, ci un  fapt perfect normal. Ați postat textul la sectorul poezie.

Aceeași stimă,

Sofy

Comentariu publicat de Mircea Serban pe Iunie 1, 2017 la 2:52pm

Doamna Sofia!

Acţiunea de a privi un obiect necesita o secreţie a glandei lacrimare! Că. privesc poetic, sau nu, asta este deja o chestiune de... licenţă.

Apoi, goliciune nu inseamnă neparat ceva sterp ci, în lumea artelor mai degrabă ceva IN NUCE, NUD, ceva dezbrăcat (de sensurile iniţiale) asadar, cade asertiunea ca as sugera vidul etc.

Daca incwercati sa mijiti ochii, asa cum fac pictorii, o sa observati ca imaginea "se topeşte" deci, nici sufetinţa nu stă în picioare!

Imaginea de la care am plecat in..."naraţiunea" poetică este aceea a unei femei cu sânii apţi alăptării, vazută cu ochii mijiţi!

Cu sărutări de mâni!, Mircea Şerban

 

Comentariu publicat de Mircea Serban pe Iunie 1, 2017 la 2:34pm

Ok! nu am sesizat initial diferenta intre te privesc -goliciune si te privesc  - goliciune ... multumesc!

Eu am gandit-o in varianta te privesc -goliciune înveşmântată-n lacrimile...

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Mai 31, 2017 la 10:22am

Domnule Mircea Șerban, eu nu am luat definiția științifică a lacrimei, ci pe cea poetică.

Să vă spun cum am ajuns la concluzia sumbră:

Te privesc = ca orice poet își privește muza.

–goliciune înveşmântată-n lacrimile - desigur, cu cratima pusă (incorect, aici) care duce la concluzie: goliciune - ceva sterp, vid, urmă pe genune... Dacă mai este și, înveșmântată în lacrimi, clar devine sumbră, strivită de suferință, încât și munții se topesc. Poate fi interpretată și ca o tortură.

Iar ceea ce urmează duce la o vagă speranță din nostalgie sau la o resemnare.

Poezia postmodernistă este plină de echivoc, drept pentru care, fiecare cititor este liber, trebuie să se simtă liber în faţa textului să filosofeze, să-și imagineze ceea ce dorește după simpla sa plăcere.
De aceea, acest curent de poezie mai are încă o valoare. Din punctul meu de vedere, poezia postmodernă nu este un rebus, ea trebuie să fie o încântare, de aceea îi aleg doar partea lirică, cea care inspiră muzică, frumos, culoare sau splen, angoasă.
Cu stimă,

Sofy

 

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Mai 31, 2017 la 8:33am

Credeți?

Eu văd o mare diferență!... Și Hagi, și Mutu au fost talentați, doar că unul a fost perfecționist, profesionist în tot ceea ce făcea!

Te privesc –goliciune înveşmântată-n lacrimile ochiului vederii
Şi munţii ce îţi topesc 
Uimirea din pupile -aidoma sânilor mamei alăptându-mă, clipesc
Peste mine, învierii!

==================

Te privesc – goliciune înveşmântată-n lacrimile ochiului vederii
Şi munţii ce îţi topesc 
Uimirea din pupile – aidoma sânilor mamei alăptându-mă, clipesc,
Peste mine, învierii!

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Mai 31, 2017 la 7:05am

O perspectivă interpretabilă (prin modul de concepere), cu un final trandafiriu, senin (spun eu).

Am citit cu plăcere.

Comentariu publicat de Mircea Serban pe Mai 31, 2017 la 3:10am

Grafic, observ ca, e identica cu cea originala, virgula e bine venita!

Multumesc!

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Mai 31, 2017 la 2:11am

Te privesc – goliciune înveşmântată-n lacrimile ochiului vederii
Şi munţii ce îţi topesc 
Uimirea din pupile – aidoma sânilor mamei alăptându-mă, clipesc,
Peste mine, învierii!

Grafic, am ordonat-o un pic. Am adăugat și o virgulă.

Micuță și criptată, poezia poate fi interpretată în fel și chip.

Eu o găsesc interesantă.

da Coza

Comentariu publicat de Mircea Serban pe Mai 30, 2017 la 6:52pm

...actiunea de a vedea al ochiului presupune lacrimatul iar, cand intervin si factori externi -uimirea este consecinta unui asemenea factor, lacrimarea este accentuata deci, lacrimatul nici decum nu este elementul sumbru din vers asa ca, astept abordarea ce v-a determinat concluzia comunicata!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
cu 41 minute în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 1 oră în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
cu 1 oră în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
cu 2 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
cu 2 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 6 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 22 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
Sâmbătă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor