în tainicul ceas al amurgului
umbra ta alunecă spre abisuri albastre
un gest născut dintr-un alt cer,
o privire ce alintă gândul
iți cântă durerea într-un vals târziu
iubirea născută din șoaptele norilor,
în toamnă eternă rătăcind printre sori
se pierde încet
în freamătul frunzei căzute
absența ta – prezentă peste tot
plutește în aerul dintre lumi,
ca o vibrație fără sunet
acolo unde ideea se frânge
și Dumnezeu e tăcut
Adaugă un comentariu
Mulțumesc, domnule Stănescu Valentin. Frumos
" amurg în tăceri"
ERATA!
amurg în tăceri
amurg în tăceri
prinse-n poveşti
mă întreb
de mai
eşti
amurg în tăceri
dusă-n abis
urma ta
fără
bis
amurg în tăceri
cuvinte mor
lacrimi curg
dintr-un
nor
amurg în tăceri
te mai aştept
speranţă
am în
piept...
Ramona, cine citeşte-al tăcerii ecou pe loc se-adânceşte în sufletul tău. Ai adus o poezie de mare ancorare în tumultul vieţii în căutarea echilibrului de a fi. Mi-a plăcut zicerea ta absența ta – prezentă peste tot... Răspund cu simplitatea unei Valente ecou.
amurg în tăceri
amurg în tăceri
prinse-n poveşti
mă întreb
de mai
eşti
amurg în tăceri
fără de bis
urma ta
spre un
abis
amurg în tăceri
cuvinte mor
lacrimi curg
dintr-un
nor
amurg în tăceri
te mai aştept
speranţă
am în
piept...
Domnule Mihai Katin, apreciez profund mesajul dumneavoastră. Vă mulțumesc din inimă.
Doamna Vasilisia, mulțumesc din suflet. Cuvintele dumneavoastră înseamnă mult pentru mine. Voi ține cont de sugestii.
absența ta – prezentă peste tot
plutește în aerul dintre lumi,
ca o vibrație fără sunet
acolo unde ideea se frânge
și Dumnezeu e tăcut tăcerea este un spațiu extraordinar în care avem revelația absentelor , în care Dumnezeu ne dăruie acea stare în care percepem:
iubirea născută din șoaptele norilor,
în toamnă eternă rătăcind printre sori
se pierde încet
în freamătul frunzei căzute...un poem de o stranie finete lirica
Un poem meditativ, plin de imagini poetice care explorează tema pierderii, dorului și tăcerii interioare. Este o meditație profundă asupra efemerității și a legăturilor sufletești dincolo de cuvinte. Aici, amurgul simbolizează sfârșitul, iar umbra care alunecă spre abisuri albastre evocă o plecare sau o depărtare, o dispersie în necunoscut. Culoarea albastru poate însemna infinitul și misterul, dar și tristețea. Gestul născut dintr-un alt cer sugerează o legătură profundă, poate chiar o iubire care transcende spațiul și timpul. Această idee pare întărită și de versurile „iubirea născută din șoaptele norilor” și „în toamnă eternă rătăcind printre sori”. Dar poate fi și o iubire efemeră, fiindcă vine versul „se pierde încet în freamătul frunzei căzute”, care sugerează dispariția treptată, în ritmul natural al toamnei. Însă durerea pierderii acestei iubiri nu dispare. Versul „absența ta – prezentă peste tot” indică o amintire persistentă, o prezență spirituală sau sufletească care nu dispare, chiar dacă fizic nu mai este. Finalul (ultimele trei versuri) adaugă poeziei o dimensiune metafizică, sugerând tăcerea divină, misterul existenței și limitele înțelegerii umane. Frumos!
typo - o privirea
Nu știu dacă nu e suficient să spui doar în tainicul ceas al amurgului, fără stins. Parcă sună mai bine, în plus, amurgul e oricum stins.
ION LAZĂR da COZA - scriitor
VASILISIA LAZĂR - poetă, Director Revista Eminesciana, membră UZPR
ADMINISTRATORI-EDITORI
SOFIA SINCĂ - prozatoare
ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, redactor Revista Astralis și Revista Agora ARTELOR
AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare
MIHAELA POPA - poetă
GRIG SALVAN - prozator, cantautor
BOLACHE ALEXANDRU - poet
MIHAI KATIN - poet
GABRIELA RAUCĂ (redactor promovare media) - poetă, redactor Radio ProDiaspora, redactor Revista Eminesciana, membră UZPR
CARMEN POPESCU (redactor promovare media) - scriitoare, redactor Radio Vocativ, redactor Revista Armonii Culturale, membră UZPR
Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:
1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie.
Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la:
RO45CECEB00008RON1057488
titular cont: LAZAR VASILISIA
(CEC Bank)
*
***
Pentru anul în curs au donat:
Maria Chindea - 200 Lei
Monica Pester - 700 Lei
Tudor Cicu - 300 Lei
Gabriela Raucă - 600 lei
© 2025 Created by Ion Lazăr da Coza.
Oferit de
Embleme | Raportare eroare | Termeni de utilizare a serviciilor
Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !
Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE