Treptele din vis

Iar am broboane pe tâmplele mele argintate.

Nu înțeleg, de ce pe tâmple? De ce nu pe piept, pe creștetul meu deștept?

Pe tâmplele mele asudate de trecutele mele amintiri, amintiri ce urcă, coboară pe trepte! Ah! Da! Treptele sunt argintii. Acolo sus ești tu în acel alb cu margini argintii la poalele mânecilor, la poalele fustei ce întregește rochia transparentă, transparentă ca visele mele, ca gândurile șerpuitoare! Ah! De-aici din pat, în camera de hotel atât de scumpă, (ce contează?), privesc prin geamul de la balcon, perdeaua peste ușă nu este darnică, acoperă vederea spre treptele ușor șerpuitoare, treptele argintii ca tâmplele mele, ce în simpatie au devenit ușor argintii! De ce privești în jos? Ai ajuns acolo sus, nu te opri, nu sări, nu rosti, nu fugi pe trepte-n jos! Aleargă, caută absolutul, infinitul iubirii! Eu nu mai sunt acolo, nu sunt nicăieri! Totuși, te văd, te aud de aici de jos, de la un etaj mult mai jos, chiar și de prima ta treaptă pe care ai suit-o cu atâta gingășie! Curaj, iubita mea din vis! Nu te opri, nici chiar pentru acel fulg de nea, da, argintiu, argintiu cum e visul meu din gândurile mele.

Aproape că te pot atinge cu gândul. Ești acolo, la marginea visului, la marginea realității mele. Fiecare pas pe treptele argintii te apropie de un alt nivel al iubirii noastre, o iubire care pare să transcende limitele acestei lumi. Oare ne vom întâlni din nou, dincolo de vise, dincolo de treptele argintii?

Voi putea da deoparte perdeaua rea și grea ce-mi încețoșează orizontul?

Îmi amintesc fiecare zâmbet al tău, fiecare privire plină de speranță și promisiuni. Acolo, în sus, în lumina albă ce învăluie totul, te regăsesc mereu. Ești o siluetă diafană, un vis care nu vrea să dispară. De fiecare dată când ajungi la capătul treptelor, ești cu un pas mai aproape de acel absolut pe care îl căutăm împreună.

Dar eu sunt aici, jos, prins între amintiri și realitate. Fiecare treaptă urmată de tine e ca o bătălie câștigată, un pas mai aproape de împlinirea noastră. Nu te opri, iubita mea! Continuă să urci, continuă să cauți, pentru că înălțarea ta este și înălțarea mea.

Te privesc cum te pierzi în lumină, cum te transformi într-o ființă a visului, o ființă a luminii. Și chiar dacă nu te pot atinge, te simt aproape, te simt în fiecare bătaie a inimii mele. Ești acolo, în visul meu, în fiecare gând argintiu.

Cu fiecare pas al tău, cu fiecare treaptă urcată, îmi redai speranța. Speranța că, într-o zi, ne vom regăsi. Acolo, sus, unde treptele se întâlnesc cu cerul, unde visele devin realitate și iubirea noastră capătă forma supremă.

Așadar, continuă să urci, iubita mea din vis. Nu te opri pentru nimic în lume. Eu voi fi aici, așteptând, visând, iubind. Voi fi aici, mereu, cu tâmplele argintii, cu inima plină de dor și speranță.

Oare, în final, visele noastre ne vor aduce împreună? La capătul treptelor argintii, la capătul visului, ne vom regăsi? Atunci, totul va avea sens?

26 mai 24

Vizualizări: 40

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Am citit cu mare plăcere. Un text curat, corect, fluent, sensibil.  

Aprecieri!

Nu știu de ce abia acum mă prind în mrejele acestei povești dantelate...

M-a cucerit, și nu știu de ce, are unicitatea și delicatețea dublată de eleganță a unui voal de mireasă...

Am citit cu drag, aDa

Un vis urcând treaptă cu treaptă, cu doza sa de lirism și de meditație existențială, cu farmecul unei lumi ideale, cu speranțe și iluzii, ca orice vis. Scris cursiv și îngrijit, poetic și delicat.

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1000 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

important!

Activitatea Recentă

Elena Victoria Glodean a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Luceafăr pentru nemurire a utilizatorului Elena Victoria Glodean
"D-le Costel Zăgan, vă mulțumesc pentru comentariu, mă onorează!"
cu 11 minute în urmă
Elena Victoria Glodean a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Luceafăr pentru nemurire a utilizatorului Elena Victoria Glodean
"Bucuroasă de reîntâlnire, Ada Nemescu ! Îți mulțumesc pentru…"
cu 12 minute în urmă
Lui Elena Victoria Glodean i-a plăcut discuţia Mass-media mioritică a lui ELENA AGIU-NEACSU
cu 23 minute în urmă
Postare de log efectuată de ELENA AGIU-NEACSU

Vând de toate...

Vând de toate... Vând de toate: doruri, lacrimi și cred că aș putea la o adică să vând simplu,…Vezi mai mult
cu 1 oră în urmă
ELENA AGIU-NEACSU a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ultimul bal a utilizatorului Corneliu Neagu
"Felicitări!"
cu 1 oră în urmă
ELENA AGIU-NEACSU a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iubitul nostru Emin.... (In memoriam Mihai Eminescu) a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Mulţumesc frumos, doamnă Mihaela Popa!"
cu 1 oră în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o altă lume a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Mulțumesc pentru popas, Monica Pester."
cu 21 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o altă lume a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Mulțumesc, Rădița Răpeanu !"
cu 21 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o altă lume a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Mulțumesc, Cris!"
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Mihai Ana Liliana îi place postarea pe blog (Cratima poeziei) a lui Costel Zăgan
cu 23 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o altă lume a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Ai vrut să pui mai adâncă emoție și trăire a resemnării și poate a sacrificiului,…"
ieri
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog o altă lume a lui Cornaciu Nicoleta Ramona
ieri
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de sinceritate - îmi e dor de mama a utilizatorului Mihaela Popa
"Emoții filiale și materne. Socot însă că între mamă și fiică nu ar putea exista…"
ieri
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog exerciții de sinceritate - îmi e dor de mama a lui Mihaela Popa
ieri
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog Kenoza a lui Costel Zăgan
ieri
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Copacul cu rădăcini extraterestre a utilizatorului Costel Zăgan
"O Geneză interpretată în stil propriu , îmbinând note vechi cu teorii recente.…"
ieri
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog Copacul cu rădăcini extraterestre a lui Costel Zăgan
ieri
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Realități a utilizatorului C.Titi Nechita
"reactiv la socialul care a devenit antisocial"
ieri
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Kenoza a utilizatorului Costel Zăgan
"meditativ"
ieri
Utilizatorului Mihaela Popa îi place postarea pe blog Kenoza a lui Costel Zăgan
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor