Toamnă bețivă
cu sâni auriți
intempestivã
pe nuri dezveliți
zaci sinilie
şi fără un sfanț
în dos de vie
căzută-ntr-un șanț
şi bei sașie
din vinul vetust
lăsându-mi, mie,
taninul să-l gust
să-mi strepezească
dulcele-n gură
de la fetească
fără măsură...

Toamnă nebună
cu ochii tigrați
iar îți cășună
pe norii turbați
vântu-ți întoarnă
parcă în șagă
printr-o lucarnă,
ploi în desagă,
caii-ți nechează
vii prin turnire
pân' se-ncleșteazã
lănci în chimire
ş-ațâțã corbul
cu leșul în cioc
smulgând ochiorbul
ca pe-un sfârcioc.

Toamna mea roibă,
ce rău ai visat
popa să aibă,
de lucru în sat
și peste groapă
să-ți verse din plin
în loc de apă,
clondirul cu vin,
să umbli beată
fără mândrie
ruptă din ceată
ca o candrie
în crucea nopții
să ieşi din nămol,
secera morții
s-o mânui domol...

OCHIÓRB s. v. tâmplă.
SFRÂNCIÓC s. berbecel, (reg.) berbecuț

Vizualizări: 400

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Nikol MerBreM pe Noiembrie 24, 2017 la 9:20pm

Mi-a plăcut "toamna nebună cu ochii tigraţi" :)!

Cu drag,

Nikol

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Noiembrie 22, 2017 la 10:32am

O, Rădița, ce spui? Ei, dacă-i triptic, o mai citesc de trei ori să mă fac criță și pe urmă: repede la oglindă! Sper să mă văd dublu de frumoasă. :)))

Comentariu publicat de Rădița Răpeanu pe Noiembrie 22, 2017 la 3:17am
Mihaela, tu eşti frumoasă oricum! :)
Comentariu publicat de Valeria Merca pe Noiembrie 21, 2017 la 3:34pm

Citită dintr-o răsuflare...  o zbatere... reușită. Clocotitor , năvalnic , cu nuanță  de vers popular.

Am citit cu plăcere.

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Noiembrie 21, 2017 la 10:29am

Pe mine m-a îmbătat! Mulțumesc!

Comentariu publicat de Rădița Răpeanu pe Noiembrie 20, 2017 la 8:52pm
De luat aminte toate aceste învāțāturi.Cu siguranță vor prinde bine si altora nu numai mie, fapt pentru care vă mulțumesc! ...cât despre versul "ca pe-un sfârcioc" recunosc c-am ştiut de el, dar l-am lăsat aşa având variante aproape imposibile ca să-l aduc la cinci silabe, datorită dificultāții rimei şi datorită faptului că într-o poezie sunt permise 1,2 silabe în plus sau ın minus dar nu mai multe!
Desigur că o voi purica, doar "puțintică "răbdare"
Comentariu publicat de Rădița Răpeanu pe Noiembrie 20, 2017 la 4:06pm
Mulțumesc domnule Leşe! După mentenanță o şi cântăm!
Comentariu publicat de Rădița Răpeanu pe Noiembrie 20, 2017 la 4:02pm
Vă adresez mulțumirile mele domnule drag, J'Arrive! ...sănătos pentru mine ar fi să-mi precizați unde?
Comentariu publicat de Crinu Sorin Leşe pe Noiembrie 20, 2017 la 3:42pm
:)) merită cântată :)) după ce-i ritmată :)))
Comentariu publicat de Rădița Răpeanu pe Noiembrie 20, 2017 la 1:08pm
Vă mulțumesc scumpă, doamnă, Sofi! Deja am altoit câteva!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 1 oră în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 18 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin, profund incantat de vizita ta!"
cu 20 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Da, Valentin  pot ei sa absoarbă lumina? Da pot, pot ..."
cu 20 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Felicitări pentru această poezie ca o picătură de rouă peste floarea de tei. E vară iar melcii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Martorii ploii a lui ovidiu
ieri
Postare de log efectuată de ovidiu

Martorii ploii

Martorii ploiiIn ploaia după amiezii,melcii ies ca niște gânduri lentedin marginile lumii;soarele…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vino, să te iubesc a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Domnule Valentin!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
ieri
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor