Te simt, iubite, în fiecare respiraţie,
în ploaia sărutată de curcubeie.
Uite, pe cerul nostru se ascund îngeri!
Te simt, iubite, în fiecare val zburdalnic
ce-mi bate-n vene dor de visare, 
în adierea vântului - drumeţ neobosit
care, dezbrăcat de inhibiţii 
se furişează în odaia gândurilor,
vrând să-mi fure lacrima nenăscută.
Te simt, iubite, şi luna pleacă tiptil,
s-a ruşinat de atingerile nopţii
trage cortina ultimului vis,
Eu simt eclipsă totală…
Dimineaţa, te gust ca pe o cafea aburindă,
iar sufletu-mi miroase a prospeţime,
mai lasă-mi, te rog, zaţul îmbibat 
de aroma fericirii…

Vizualizări: 50

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Iunie 27, 2014 la 7:15pm

O poezie cuminte, fii mai îndrăzneață! :)

Comentariu publicat de Lavinia Elena Niculicea pe Iunie 27, 2014 la 3:32pm

Mă bucură popasul tău, Angelina!

Comentariu publicat de Lavinia Elena Niculicea pe Iunie 27, 2014 la 3:32pm

Mulţumesc pentru trecere şi sugestii, Sofy! Cu preţuire!

Comentariu publicat de Lavinia Elena Niculicea pe Iunie 27, 2014 la 3:31pm

Mulţumesc pentru lectură şi recomandări, da Coza! Cu apreciere!

Comentariu publicat de Lavinia Elena Niculicea pe Iunie 27, 2014 la 3:29pm

Mulţumesc pentru popas, Angi!

Comentariu publicat de Nădejde Angelina pe Iunie 27, 2014 la 2:41pm

Dimineaţa, te gust ca pe o cafea aburindă,
iar sufletu-mi miroase a prospeţime,
mai lasă-mi, te rog, zaţul îmbibat
de aroma fericirii…

Drag,

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Iunie 27, 2014 la 9:23am

Scris ca pe o proză, o declarație simplă de iubire. Am aceeași părere pentru liniile de dialog. Nu-și au rostul, nici măcar nu este un dialog, ci un monolog.

Am citit cu plăcere!

Sofy

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Iunie 27, 2014 la 12:55am

Aș adăuga totuși două virgule aici:

care, dezbrăcat de inhibiţii,

Și eu îți recomand să scoți liniile de dialog.

Drag,

da Coza
PS: Îți propunem Figuri de stil

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Lui Herghelegiu Rada i-a plăcut fotografia lui Dacu
cu 11 ore în urmă
Herghelegiu Rada a partajat un profil pe Facebook
cu 11 ore în urmă
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
cu 15 ore în urmă
Lui Monica Pester i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 17 ore în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
"am ras! :)"
cu 18 ore în urmă
Lui Chris i-a plăcut discuţia Eclipsa a lui ovidiu
cu 18 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umanitate stranie, parşivă a utilizatorului Mihai Katin
"se simte revolta. mi-a placut mai ales finalul! "
cu 19 ore în urmă
Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
cu 20 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 21 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
cu 21 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
cu 22 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
cu 22 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
cu 22 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
cu 22 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
Sâmbătă
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
Sâmbătă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
Sâmbătă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor