sunt idiot
a fost o adevărată
revelație
mi-a spus cineva
și după cercetări
am descoperit
că are dreptate
cred în dragoste
în bun simț
nu transpir mir
dar mă închin
Domnului
ascult cu plăcere
Kelly Family
sau Kris Kristefferson
ori Willie Nelson
mai cred
că încă ne putem salva
într-o zi cineva
mă va descoperi
precum harta lui Piri Reis
și va spune
că nu are cum
ar trebui să fie
idiot
dar da
sunt idiot
și cred
cu putere cred
că în lumea aceasta
mai sunt idioți
putem crea
o asociație
poate chiar
putem cere autonomie
imaginați-vă
o lume
în care a vorbi frumos
e lege
am putea crea
un fel de
Statele Unite ale Idioților
un virus
care din păcate
nu va dezvolta
niciodată
o pandemie
Adaugă un comentariu
Alexandru, sub masca autoironiei, poemul tău vorbește despre o lume în care bunul-simț, credința, delicatețea și speranța au ajuns să pară forme de „idiotism”. Tocmai de aceea textul are forță: transformă o etichetă depreciativă într-un titlu de noblețe morală. Cu umor amar și o sinceritate dezarmantă, construiești un manifest al celor care încă mai cred în oameni și în puterea cuvintelor frumoase. Un poem inteligent, actual și profund uman. Felicitări, dragă Alexandru!
Mi-a rămas în minte imaginea aceea extraordinară:
„Statele Unite ale Idioților”
Genială!
Alexandru
Dacă Valentei, inspirată de a ta revoltă, cineva i-ar compune o melodie pe măsură ar fi potrivit acest refren:
par un idiot -
aşa-s văzut
de cei cu
cap de
lut...
Mi-am trecut peste un gând, acela de a nu mai comenta cu Valente postările din Cenaclu dar Mihai m-a provocat recent, aşa cum ai făcut-o şi tu. Voi încerca să nu rămân în această manieră de a comenta postările voastre.
Valenta: par un idiot
par un idiot
nu ştiu să-njur
nici să mint
nici să
fur
par un idiot
nu mă expun
trăiesc cu
simţul
bun
par un idiot
vorbesc frumos
n-am maşini
merg pe
jos
par un idiot
gândul meu blând
se-ntreabă
până
când?...
Alexandru, câtă dreptate ai! Eşti încă un idiot singular. Sunt încă un idiot singular... Lumea asta, anapoda construita şi deformată continuu, are oaze de idioţi care sunt lipsite de tot răul ce colcăie în jur. Îşi duc clipele încet, încet spre renunţare crezând că dincolo de tot va fi altceva...
ION LAZĂR da COZA - scriitor
VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR
ADMINISTRATORI-EDITORI
SOFIA SINCĂ - prozatoare
ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR
AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare
MIHAELA POPA - poetă
GRIG SALVAN - prozator, cantautor
BOLACHE ALEXANDRU - poet
MIHAI KATIN - poet
GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media)
CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media)
Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:
1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!
Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie.
Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la:
RO45CECEB00008RON1057488
titular cont: LAZAR VASILISIA
(CEC Bank)
*
***
Pentru acest an, au donat:
Gabriela Raucă - 1500 lei
Burtea Corina-Elena - 200 lei
Monica Pester - 350 lei
© 2026 Created by Ion Lazăr da Coza.
Oferit de
Embleme | Raportare eroare | Termeni de utilizare a serviciilor
Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !
Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE