sunt idiot

a fost o adevărată 

revelație 

mi-a spus cineva

și după cercetări 

am descoperit 

că are dreptate 

cred în dragoste 

în bun simț 

nu transpir mir

dar mă închin 

Domnului

ascult cu plăcere 

Kelly Family 

sau Kris Kristefferson 

ori Willie Nelson 

mai cred 

că încă ne putem salva 

într-o zi cineva 

mă va descoperi

precum harta lui Piri Reis 

și va spune 

că nu are cum

ar trebui să fie 

idiot

dar da

sunt idiot

și cred 

cu putere cred

că în lumea aceasta

mai sunt idioți 

putem crea

o asociație 

poate chiar 

putem cere autonomie

imaginați-vă 

o lume 

în care a vorbi frumos 

e lege 

am putea crea 

un fel de 

Statele Unite ale Idioților

un virus

care din păcate

nu va dezvolta

niciodată 

o pandemie

 

Vizualizări: 58

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Iunie 14, 2026 la 8:33pm

Alexandru, sub masca autoironiei, poemul tău vorbește despre o lume în care bunul-simț, credința, delicatețea și speranța au ajuns să pară forme de „idiotism”. Tocmai de aceea textul are forță: transformă o etichetă depreciativă într-un titlu de noblețe morală. Cu umor amar și o sinceritate dezarmantă, construiești un manifest al celor care încă mai cred în oameni și în puterea cuvintelor frumoase. Un poem inteligent, actual și profund uman. Felicitări, dragă Alexandru!

Mi-a rămas în minte imaginea aceea extraordinară:

„Statele Unite ale Idioților”

Genială!

Comentariu publicat de Stanescu Valentin pe Iunie 14, 2026 la 12:05pm

Alexandru 

Dacă Valentei, inspirată de a ta revoltă, cineva i-ar compune o melodie pe măsură ar fi potrivit acest refren:

       par un idiot -

aşa-s văzut

de cei cu

cap de

lut...

 

Mi-am trecut peste un gând, acela de a nu mai comenta cu Valente postările din Cenaclu dar Mihai m-a provocat recent, aşa cum ai făcut-o şi tu. Voi încerca să nu rămân în această  manieră de a comenta postările voastre.

Comentariu publicat de Stanescu Valentin pe Iunie 14, 2026 la 11:45am

                                                   Valenta: par un idiot

 

                                               par un idiot

                                          nu ştiu să-njur

                                               nici să mint

                                                        nici să

                                                              fur

 

                                                                  par un idiot

                                                                  nu mă expun

                                                                  trăiesc cu

                                                                  simţul

                                                                  bun

 

                                             par un idiot

                                      vorbesc frumos

                                           n-am maşini

                                                   merg pe

                                                            jos

  

                                                                par un idiot

                                                                gândul meu blând

                                                                se-ntreabă

                                                                până

                                                                când?...

 

Comentariu publicat de Stanescu Valentin pe Iunie 14, 2026 la 10:22am

Alexandru, câtă dreptate ai! Eşti încă un idiot singular. Sunt încă un idiot singular... Lumea asta, anapoda construita şi deformată continuu, are oaze de idioţi care sunt lipsite de tot răul ce colcăie în jur. Îşi duc clipele încet, încet spre renunţare crezând că dincolo de tot va fi altceva...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Lui Herghelegiu Rada i-a plăcut fotografia lui Dacu
cu 1 oră în urmă
Herghelegiu Rada a partajat un profil pe Facebook
cu 1 oră în urmă
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
cu 5 ore în urmă
Lui Monica Pester i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 7 ore în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
"am ras! :)"
cu 8 ore în urmă
Lui Chris i-a plăcut discuţia Eclipsa a lui ovidiu
cu 8 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umanitate stranie, parşivă a utilizatorului Mihai Katin
"se simte revolta. mi-a placut mai ales finalul! "
cu 8 ore în urmă
Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
cu 10 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 11 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
cu 11 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 15 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
Sâmbătă
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
Sâmbătă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
Sâmbătă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor