sub fruntea mea pustiul
cuvintele se simt amare în gură
palmele îmi înfloresc țurțuri și ceață
iar pielea îmi atârnă de zici că sunt petice de aer
fluturând ca nişte bandaje
pe care e lipită carnea desprinsă de pe oase
mustind

foc alb peste ierburile înalte din sud
fulgeră aerul ca un bici
peste miriştile îngheţate peste satul pitic
cum se răzvrătesc luminătorii și eu țip

cum se răzvrătesc ninsorile și pier
cad îngeri de-a valma peste prunii lejeri
câini sălbatici născuți din cenușă
hăcuiesc toată câmpia îmblânzită de greieri
- mai creşte în mine un crâmpei
şi eu îl ascund adânc nu mă tem

printre rotocoale de fum de zăpezi
se duc sufletele noastre spre cerul flămând
spre vămi şi ei nu ne trec
rămânem suspendați ca nişte baloane înfipte în eter
lumina îmbătrânește încet în lămpi cu fitil
obosiți descuiem frunze și intrăm în ele tiptil
cu părul albit de nesomn și dor inutil

nu ştiu cum deodată bate clopotul în turla de lemn
şi noi alergăm fericiţi prin vămi
în biserica de fum de la Brâncoveni
parcă am fi o armată de umbre lăptoşi
vine un înger ceva şi ne întreabă de unde suntem
din sud răspundem noi şi ne aşezăm fiecare pe câte un nor
şi ningem de zor tulburaţi şi sublimi
peste vremurile noastre peste amintiri
iubiri vicioase și spaime și chin

te uită spre cer iubito te uită la noi
îți voi face cu mâna te voi ninge din cer

Vizualizări: 208

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Petre Ioan Crețu pe Octombrie 8, 2017 la 4:32pm

Mulțam mult Angi, pebtru trecere și semn. Fizic mă asemăn cu Bacovia, adică avem același resort - suferința. :(

Comentariu publicat de Angi Cristea pe Octombrie 8, 2017 la 3:39pm
Vers remarcabil ,,ningem de zor tulburaţi şi sublimi". Place și bacovianul: ,,te uită spre cer, iubito".
Comentariu publicat de Petre Ioan Crețu pe Octombrie 6, 2017 la 6:04am

Mulțumesc mai întâi doamnelor VasilisiaValeria Sofia (am modificat), Mihaela și Ana Cîmpeanu pentru trecere și semn.

Mulțam Ioane pentru observații, după cum vezi am redus drastic porția de cer :)).

Că-i liniar poemul, asta e. Atât am putut, asta am făcut.  :))))

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Octombrie 5, 2017 la 11:25pm

O poezie cu un milion de cer\cerul. Poți să ne faci o reducere de vreo 66%?

Discurs cam linear, chiar dacă e la nivel înalt.

da Coza

Comentariu publicat de Mihaela Suciu pe Octombrie 5, 2017 la 10:37am

Răvășitor jonglați cuvintele! Dacă mă întrebați acum unde e „sudul”, am să ridic mâna spre dumneavoastră.

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Octombrie 5, 2017 la 9:55am

Suntem deja în cer. Am depășit purgatoriul și ne aflăm deasupra tuturor. Spațiu cosmic, timp nu se evidențiază. Probabil etern. O lume alcătuită din fum și petice. O lume melancolică și dorință de integrare în cosmos și de refacere a unității primordiale. Însă aceeași spaimă, răzvrătire și chin, la fel și dorința de tămăduire a persoanei iubite.

O lume a poetului în momentul actual.

Însă la tehnică ai câte ceva de corectat, Petre.

Nu știu ce ai azi cu acest articol hotărât, le. Prea multe, dau senzația de lălăit.

cuvintele le, ierburile, miriştile; rotocoalele de fum de zăpezi, sufletele -

mustindfoc, - mustind foc,

Cu admirație și încântare,

Sofi

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Octombrie 5, 2017 la 6:03am

...

 şi ningem de zor tulburaţi şi sublimi
peste vremurile noastre peste amintiri...

O încântare care  împovărează într-un mod plăcut (acest poem).

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Octombrie 5, 2017 la 12:31am

printre rotocoalele de fum de zăpezi 
se duc sufletele noastre spre cerul flămând
spre vămi şi ei nu ne trec
rămânem suspendați ca nişte baloane înfipte în cer
lumina îmbătrânește încet în lămpi cu fitil
obosiți descuiem frunze și intrăm în ele tiptil
cu părul albit de nesomn și dor inutil

Ce imaginație!

Un poem apăsător! 

Comentariu publicat de Petre Ioan Crețu pe Octombrie 4, 2017 la 7:50pm

Mulțumesc mult  Nikol

Comentariu publicat de Petre Ioan Crețu pe Octombrie 4, 2017 la 7:49pm

Mulțumesc J' Arrive!.

Am să-l rețin :)))

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 3 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 20 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin, profund incantat de vizita ta!"
cu 22 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Da, Valentin  pot ei sa absoarbă lumina? Da pot, pot ..."
cu 22 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Felicitări pentru această poezie ca o picătură de rouă peste floarea de tei. E vară iar melcii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Martorii ploii a lui ovidiu
ieri
Postare de log efectuată de ovidiu

Martorii ploii

Martorii ploiiIn ploaia după amiezii,melcii ies ca niște gânduri lentedin marginile lumii;soarele…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vino, să te iubesc a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Domnule Valentin!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
ieri
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor