Ca un efeb am alergat

alături de tine spre gară

Ajuns  în ultima clipă,

pe geam priveam

peronul trist de afară

Ultimii  călători 

urcau agitați în vagon

Te-am zărit într-un colț

de peron

Cu brațul ridicat

ca un gest nepătruns

Zâmbeai fericită

că-n final am ajuns

și am urcat

totuși în pripă...

Nu bănuiai,

că într-o clipă

Acest tren,

în umbra unei tainice chemări

a plecat spre nicăieri...

Vizualizări: 49

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Chris pe Februarie 16, 2024 la 1:31pm

nostalgic si frumos!

Comentariu publicat de petrut dan pe Februarie 14, 2024 la 6:57pm

Am citit și parcă îmi treceau prin față imagini din forever  love pe muzica lui sergey grischuk, un poem ce-și dozează intensitatea și te ține până la final așteptând deznodământul ce pentru fiecare poate fi altul, mi-a plăcut, cu drag!

Comentariu publicat de chindea maria elena pe Februarie 13, 2024 la 1:39pm

Gările și peroanele ce ne duc/aduc în noi prin plecări/sosiri spre nicăieri. În tandem sau singuri suntem pelerini prin gările vieții! Poemul vibrează!

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Februarie 12, 2024 la 9:42pm

Întotdeauna m-au întristat gările, trenurile... Le-am asociat mereu cu despărțirile, poate de aceea. Emoționant!

Comentariu publicat de Mihai Katin pe Februarie 12, 2024 la 8:40pm

oricarui om ii este necesara o gara, i se harazeste un peron si o poveste legata de o plecare sau o sosire... poemul o spune cu o placuta melancolie!

Comentariu publicat de Grig Salvan pe Februarie 12, 2024 la 1:00pm

Emoționantă poveste de dragoste în câteva secvențe, scurte, dar intense...

Comentariu publicat de Mihaela Popa pe Februarie 11, 2024 la 6:40pm

nostalgic, apăsător

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, redactor-șef Revista Eminesciana, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

GABRIELA RAUCĂ (redactor promovare media) - poetă, redactor Radio ProDiaspora, redactor Revista Eminesciana, membră UZPR 

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, redactor Revista Astralis și Revista Agora ARTELOR

CARMEN POPESCU (redactor promovare media) - scriitoare, redactor Radio Vocativ, redactor Revista Armonii Culturale, membră UZPR 

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

PETRUȚ DAN (CĂMUI) - poet

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru anul trecut au donat:

Gabriela Raucă - 400 Euro

Monica Pester - 600 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

***

Pentru acest an au donat:

Maria Chindea - 200 Lei

Monica Pester - 300 Lei

important!

Activitatea Recentă

Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog Din adâncuri a lui Monica Pester
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog O strofă de eternitate a lui Costel Zăgan
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Corneliu Neagu îi place postarea pe blog Râdea pădurea dând pe dinafară a lui Corneliu Neagu
cu 8 ore în urmă
Postare de log efectuată de Corneliu Neagu
cu 9 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Fără cuvinte a lui Ana-Maria Butuza
cu 16 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 16 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog chihlimbar pe verighete a utilizatorului bolache alexandru
cu 18 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 18 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog labirintul iluziilor a lui Ada Nemescu
cu 19 ore în urmă
Corneliu Neagu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Înscrisul fără nume a utilizatorului Corneliu Neagu
cu 19 ore în urmă
Corneliu Neagu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog O voce din trecut a utilizatorului Corneliu Neagu
cu 19 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog labirintul iluziilor a lui Ada Nemescu
cu 21 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog labirintul iluziilor a utilizatorului Ada Nemescu
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog O voce din trecut a lui Corneliu Neagu
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Luna a lui Bouros Maricel
cu 21 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2025   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor