daniela parvu dorin
  • Feminin
  • Iasi
  • România
Partajare pe Facebook MySpace

Daniela parvu dorin's Prieteni

  • Baciu N. Simion
  • SPRINCENATU  DAN
  • gina zaharia
  • IOANA VOICILA DOBRE
  • Vasilisia Lazăr
  • Ion Lazăr da Coza
 

Pagina lui daniela parvu dorin

Informaţii pentru profil

Ce ar trebui să ştim despre d-voastră?
Sunt ...asemenea clepsidrei care numai in curgere poate fi timp...
Ce ne puteţi spune despre activitatea d-voastră? (literară, artistică etc.)
Eu scriu decand ma stiu.Consider ca alaturi de poezie viata mea e un concert unic...poezia si sufletul, sunt psiholog-
Debutul meu a fost in revista liceului “”Nazuinte si impliniri””in 1980.
Apoi au publicat in mai toate revistele de literatura:
Cronica, Convorbiri literare, Poezia, Suplimentul artistic al Scanteii Tineretului, Viata, Monitorul Cultural, Timpul, Observatorul,diverse Antologii
Am publicat doua volume de versuri.
Dupa 1995 ma alatur revistelor on line, a blogurilor de literatura si a grupurilor de literaturade pe Facebook si nu numai,descoperindu-mi astfel vocea mea personala- in :Agonia net, Insemne culturale, Basarabia literara, Negru pe alb, Poezii de suflet, Cenaclu Noduri si semne, Universul prieteniei, Cronopedia, Citatipedia, Ziarul Lumina,Noul Orfeu,Ecoul, etc

http://www.poezii.biz/poezii.php?author=9277

https://www.facebook.com/groups/738536172832121/


https://www.facebook.com/groups/DANIA398/

https://www.facebook.com/groups/615841861905659/

https://www.facebook.com/groups/447509455414124/

https://www.facebook.com/dania.is65dec/notes?lst=680903089%3A680903...

https://www.facebook.com/dania.is65dec

http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Daniela+Parvu+Dorin

http://www.poeziile.com/autori/Daniela-Parvu-Dorin/index1.php

http://www.poezie.ro/index.php/author/0019852/Daniela_Parvu_Dorin

http://basarabialiterara.com.md/?p=21232

http://www.versuri-si-creatii.ro/creatii/d/daniela-parvu-7zudupp/po...

http://www.cenaclu.intelepciune.ro/autor/Daniela_parvu/1033

http://iasifun.ziaruldeiasi.ro/cenaclul-universul-prieteniei-5-mart...


https://revistaecoul.wordpress.com/poeme/daniela-parvu-dorin-%E2%80...


https://noulorfeu.wordpress.com/pagini-alese-de-poezie/daniela-parvu/


https://www.facebook.com/groups/759885047444579/
Cum doriţi să vă implicaţi? (cititor, autor, administrator, corector, traducător etc.)
autor

POEM

Fără mare şi mal…

 

arde-mi cu mâinile tale subţiri
de pe gură cele două iubiri!
Cu sângele-n torţe, să număr, să strig
peste câte petale din lună mă ning…

Aprinde-mi ca jertfă-un lămâi
să-mi scrum rădăcina
ce-mi creşte-n călcâi
nevindecată de tine şi fără altar
să fiu în iubire
fără mare şi mal…

Fotografiile lui daniela parvu dorin

  • Adăugare fotografii
  • Vizualizează Tot

Fişierele video ale lui daniela parvu dorin

  • Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

Daniela parvu dorin's Blog

să zbor fără tine

Postat în Octombrie 31, 2017 la 10:26pm 5 Comentarii





sufletul meu e prea plâns şi se târăşte în zbor 

nu ştie nimeni cât dori 

şi cât mă doare 

sunt pasărea legată cu-n lanţ de picior 

care, şi-aşa, ar vrea să mai zboare 

într-o zi când m-am surprins 

şi pe mine ...murind/muream 

de dragoste pentru tine, 

tu…

Continuare

Poem de duminică

Postat în Iulie 23, 2017 la 12:00pm 8 Comentarii

 

 Azi e prima dată când mi-e drag să stau cu mine

azi, chiar nu mai am chef să schimb lumea

dar e un exerciţiu ludic să-mi pot expune sufletul

în lumina unui ciob de sticlă colorat de mine...

nu mai calc desculţă demult...

dar mă-ntreb, numai! unde se ţine

concursul de frumuseţe al dumnezeirii

când fiecare zi se ascunde după cealaltă

numai…

Continuare

Când spectacolul vieţii e mut

Postat în Iulie 19, 2017 la 5:26pm 8 Comentarii

Am grijă de mine deşi se moare-ncet
încă de pe când eram vioară
când spectacolul vieţii e mut
dă-mi voie sa plâng
sunt pe o urmă de rană...
nu-mi aminti cum am ajuns
femeie de foc din copilul de lut
Cât eram…
Continuare

INGERULUI TAU...

Postat în Decembrie 29, 2012 la 4:44pm 4 Comentarii

În fiecare din noi e un înger ce moare

tocmai când sufletul își revine din fire,

suntem întrebați ai cui suntem fiecare...

când tu, senin cobori dintr-o poveste,

dacă spui că ți-e bine cu mine

și mie îmi este...

 

Am crezut că nimic nu mai poate da viață

vieții mele/dar azi sunt fără scăpare

vorbindu-ți te-nfrunt!

mie să nu-mi zici despărțire, plecare, uitare

azi-când mi-e drumul spre tine

deloc anevoios și abrupt!

 …

Continuare

Panou de comentarii (9 comentarii)

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

La 6:30pm on Decembrie 16, 2014, x i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
LA MULTI ANI!
La 12:52pm on Decembrie 16, 2013, Chris i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
La mulţi ani!
La 9:16pm on Decembrie 16, 2012, Elena Mititelu i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
Un călduros şi sincer - LA MULŢI ANI!
La 3:20pm on Decembrie 16, 2012, Ion Lazăr da Coza i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
La mulți ani și toți să fie cum ți-i dorești!
La 11:40am on Decembrie 15, 2012, zadic ioana i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
La 9:43pm în August 12, 2012, gina zaharia a spus...

bine ai venit, Daniela!

La 11:12am on August 11, 2012, Ion Lazăr da Coza i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
Bun venit pe Forumul ÎNSEMNE CULTURALE! da Coza
La 10:29am on August 11, 2012, Sofia Sincă i-a dăruit utilizatorului daniela parvu dorin un cadou...
Cadou
Bine ai venit Daniela! O reîntâlnire neaşteptată şi nesperată. Sper să găseşti linişte şi frumos în site-ul nostru.
La 10:20am în August 11, 2012, Vasilisia Lazăr a spus...

BUN VENIT, Daniela! Sperăm să te simţi bine pe acest forum. MULT SUCCES! Cu drag, Vasilisia Lazăr

 
 
 

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru scadența din septembrie 2026 au donat:

Elena Victoria Glodean

Monica Pester

Florica Munteanu Cuc

Elena Agiu-Neacșu

Mihaela Popa

Rotaru Dorel

Augusta Cristina (Chris)

Chindea Maria Elena

George Eftimie

Mărginean Liliana

Valerian Dincă

Jeler Eleonora Maria

Ioniță Gabriela

Simona Dobrin

Mircea Munteanu

Petruța Niță Bocu

Cornaciu Nicoleta

important!

Activitatea Recentă

Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul sărutului a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Am rescris din nou rondelul: Sărut cu gust de mere coapte Pe când soarele-i…"
cu 1 minut în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul sărutului a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Mulțumesc!"
cu 2 minute în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umbre a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"mi-a placut finalul in mod deosebit si ideea din acest vers: tăceri cu rădăcini adânci "
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umbre a lui Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 1 oră în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul sărutului a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"imaginea merelor coapte duce cu gandul la o toamna insorita. textul are probleme tehnice, unele…"
cu 2 ore în urmă
Postări de log efectuate de ovidiu
cu 11 ore în urmă
Ion Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog Umbre a lui Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog Iubir(1) a lui Crinu Sorin Leşe
cu 16 ore în urmă
Lui Ioan Muntean i-a plăcut discuţia Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Mărturii cosmice a lui ovidiu
cu 20 ore în urmă
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Conviețuire a utilizatorului ovidiu
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: galben frunzarul a utilizatorului Stanescu Valentin
"Am avut o experienţă interesantă cu AI (Inteligenţa artificială). Am întrebat dacă a…"
ieri
Lui Ioniţă Gabriela i-a plăcut discuţia Irina și Curierul a lui ovidiu
ieri
Ioniţă Gabriela a contribuit cu răspunsuri la discuţia Conviețuire a utilizatorului ovidiu
"fain! fain și adevărat! de pe la bloc adunate...felicitări!"
ieri
Lui Ioniţă Gabriela i-a plăcut discuţia Conviețuire a lui ovidiu
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași

Călătorind prin frumosul „Târg al Ieșilor” cum  mai era numit odinioară, în special pe artera…Vezi mai mult
ieri
nicolae vaduva a contribuit cu răspunsuri la discuţia Jettatora V a utilizatorului nicolae vaduva
"Lucrez la o continuare, Chris. Una dintr-o altă perspectiva. Deja pe blogul meu am postat o primă…"
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Din ochiul trist al toamnei, o lacrimă a curs a utilizatorului Chris
"Multumesc, Nikol! Din pacate aceasta a fost muza mea in ultimii ani, dar sunt sigura ca o sa plece…"
ieri
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Golul vieţii nu e plin... a lui Stanescu Valentin
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor