Aș fi plătit pentru discuția noastră de ieri. Să fi sunat cu taxă inversă, dragă. Ne-am vorbit. Dar când ne-am și spus ceva? Ai sufletul surd, fericito! Și mut…și e mai bine. Când n-auzi răul exterior din vorbele încărcate, rămâi integru la suflet. Nu? Da. Da, și sufletul ți-e mut, pentru că deseori nu mi-a răspuns strigătelor de disperare. Ah, și-am uitat iar. Normal, ești surdă și mută pe interior, n-ai cum să mă vezi disperând. Ar fi fost mai simplu de înțelegeam asta mai demult. Acum… acum e doar normal. Am intrat într-o normalitate anestezică și ni se pare că ne simțim bine. Așa-i și la spital…

Dacă ar fi să divaghez, mi-aș închipui că suntem la un spital spiritual. Nu există din astea, dar le putem închipui și așa vor lua formă. Ne oblojim rănile și ne cunoaștem mai bine. Știu că și pe tine te doare, ai nevoie de îngrijiri. Eu n-am știut să te înțeleg de multe ori, tu n-ai putut să mă vezi rănit adesea. Ne-am ascuns bolile lăuntrice dintr-o grijă supraevaluată pentru celălalt. De ce să sufere și el? E tânăr. De ce să știe ea? Nu merită. Orbecăind prin viață ne-am reîntâlnit. Ne-am pipăit sufletul și am dat numai de răni. Acum le vedeam.

Se spune că tinerii sunt cei care îi părăsesc pe părinți, luându-și viața în propriile mâini. Asta e normalitatea (?!). La noi a fost invers, de parcă ambii am intrat în viață de la ușa de ieșire. Inevitabil a trebuit să facem totul derulându-ne spre început, în rewind. Nu înseamnă că am și înțeles procesul. Ne-am amețit și am uitat de adaptabilitate. Ce mai e și asta? Abia o pot pronunța, d-apăi folosi corect. Un alt cuvânt cu care trăiesc aceeași experiență e normalitate. E drept, nu-i așa greu de pronunțat, dar e strâmb prin definiție, incomplet. Ce să mai înțelegem?

Azi am gânduri pacifiste și-mi pare că niciunul n-am fost de vină. Și-apoi, ce rost mai are? Viața trece pentru amândoi la fel. Să ne urmăm șirul evenimentelor prescrise și să nu mai trăim ca niște proscriși. Punct și de la capăt. N-ar avea nici un rost să te pun acum să-mi explici cu taxă inversă tot ce-ai mai avea de spus. Azi nu-ți mai cer explicații. Mâine…

Vizualizări: 192

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

"Ne-am vorbit. Dar când ne-am şi spus ceva?"- super

Am citit. Mi-a plăcut.

Scurt, dar cu miez! Mi-a plăcut mult! :)

meditativ

am citit cu plăcere,

Mihaela

E atat de greu sa te auda cineva, sa vorbesti aceiasi limba cu cineva, sa vorbesti pur si simplu  cu cineva, in autentic, cu sinceritate.

Explicatii?

Poate numai noi insine suntem in stare sa ni le dam...

Restul e Destin.

Mihai, te iubesc .(scuze, sunt patetica dar asa e firea mea, emotionala)

Iti iubesc randurile si curajul de a-ti rata ranile.

Felicitari!

Un text reflexiv. Drama intelectualului... Felicitări! M-ați câștigat ca cititor. Și eu sunt mai bogată citindu-vă.

,,Azi am gânduri pacifiste”, dar tot ai taxat-o! Azi nu-i mai ceri explicații, dar mâine... :)

Azi, am râs. Merci!

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de nicolae vaduva
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Elena Mititelu îi place postarea pe blog Poetul din mine trăiește - în memoria lui Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Elena Mititelu îi place postarea pe blog Rondel pentru prieteni a lui Ionel Mony Constantin
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Crinu Sorin Leşe îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog Epitaf - in memoriam, Ion Lazăr da Coza - a lui Rădița Răpeanu
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Epitaf - in memoriam, Ion Lazăr da Coza - a lui Rădița Răpeanu
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Cenaclul din cer a lui Costel Zăgan
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Rondel pentru prieteni a lui Ionel Mony Constantin
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Poetul din mine trăiește - în memoria lui Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Risipitorul luminii – In Memoriam, Ion Lazăr da Coza a lui Nădejde Angelina
cu 10 ore în urmă
Giurgiu Silvia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog Risipitorul luminii – In Memoriam, Ion Lazăr da Coza a lui Nădejde Angelina
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Giurgiu Silvia îi place postarea pe blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a lui gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Cenaclul din cer a lui Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondel pentru prieteni a utilizatorului Ionel Mony Constantin
cu 12 ore în urmă
Alice Wong şi-a actualizat profilul
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Tudor Cicu îi place postarea pe blog Rondel pentru prieteni a lui Ionel Mony Constantin
cu 14 ore în urmă
Nădejde Angelina şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 16 ore în urmă
Nădejde Angelina a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog DII, VIAȚĂ, DIII de Ioan Lazăr da Coza a utilizatorului gabriel cristea
cu 17 ore în urmă

© 2020   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor