Toate discuţiile etichetate „zaharia” (44)

Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

Vioara de mai

Părinții mei au avut o vioară. O făcuse tata, demult, dintr-un trunchi de nuc cântăreț. În fiecare noapte urcau împreună pe por…

Început de gina zaharia

9 Iun 29
Răspunsul lui Chris

Alunul

Când deschid „Cartea de sub braț” ies din ea emoții și flori de câmp. Acolo e și păpușa mea de cârpă cu rochiță roșie. Și prima literă cali…

Început de gina zaharia

12 Apr 25
Răspunsul lui gina zaharia

Singurătate în doi pași

Unu Singurătatea locuia la marginea unui iaz. Putea să-și aleagă un loc mai aproape de oraș, dar s-ar fi auzit când bătea cuie în pereți,…

Început de gina zaharia

8 Feb 27, 2019

Cartea de sub braț (IV). Felinarul din munți

Zăpada scârțâia sub tălpile tatei, lemnele trosneau în soba de cărămidă, iar soarele mângâia fereastra așezată în calea sa ca o zi de dumin…

Început de gina zaharia

6 Ian 5, 2019

Dragă Românie,

Nu ți-am mai scris de mult, țara mea, iar o flacără îmi veghează sufletul și n-aș vrea să se mistuie pe jarul tăcerii. Te simt în toate ung…

Început de gina zaharia

13 Dec 4, 2018
Răspunsul lui Darie Giurgiu

PROMISIUNEA DE JOI (XIV)

Mihai ajunse la Sibiu înaintea lui Dan Siomionescu. Îl sună pe comisar însă acesta nu-i răspunse. Speriat, încercă să ia legătura cu scriit…

Început de gina zaharia

16 Nov 22, 2018
Răspunsul lui Olimpia Sava

Maria

În urma cu douăzeci şi opt de ani, harpa vieţii ei răsunase a pustiu. Nu ştia cine a adus-o pe lume. Când a deschis ochii, adică a încep…

Început de gina zaharia

2 Feb 19, 2018
Răspunsul lui Ion Lazăr da Coza

Ca o durere de greier

Ai adunat ploile toate, le-ai semănat, și mă bucuram că voi avea hrană. Dar cineva a minat câmpul și am zărit brazdele tânguindu-se până di…

Început de gina zaharia

11 Apr 21, 2017
Răspunsul lui Nikol MerBreM

Caleidoscop

Luni   Noaptea și-a stins ultima țigară pe singurul diamant treaz. Avea ochii tulburi și glasul ursuz. Un cântec cu acorduri seci se auzea…

Început de gina zaharia

6 Feb 7, 2017

Magicianul

Sunt orfan. Nu mi-am cunoscut mama decât într-o noapte, în vis. I-am zis femeia cu  vioara. Am ales-o dintr-o mie de nimfe. Avea ochii mei,…

Început de gina zaharia

16 Ian 13, 2016
Răspunsul lui Vasilisia Lazăr

Insignă

Se încarcă...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de Dinca Valerian
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului LUMINITA SCOTNOTIS îi place postarea pe blog de dragul fânului a lui gina zaharia
cu 10 ore în urmă
Lui LUMINITA SCOTNOTIS i-a plăcut discuţia De la o poezie... a lui Tudor Cicu
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Dinca Valerian îi place postarea pe blog Veri… a lui Dan Mitrache
cu 10 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Soarele se juca de-a v-ați apuselea a utilizatorului gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului LUMINITA SCOTNOTIS îi place postarea pe blog Ritual a lui Vasilisia Lazăr
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului LUMINITA SCOTNOTIS îi place postarea pe blog Soarele se juca de-a v-ați apuselea a lui gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Postare de log efectuată de Dan Mitrache
cu 12 ore în urmă
Lui Marginean Liliana i-a plăcut discuţia Trotineta roşie a lui Ionel Mony Constantin
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de Darie Giurgiu
cu 19 ore în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog catacombe a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 21 ore în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog catacombe a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 21 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Soarele se juca de-a v-ați apuselea a utilizatorului gabriel cristea
cu 23 ore în urmă
Sofia Sincă a contribuit cu răspunsuri la discuţia Trotineta roşie a utilizatorului Ionel Mony Constantin
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Soarele se juca de-a v-ați apuselea a lui gabriel cristea
ieri
Utilizatorului Dinca Valerian îi place postarea pe blog poezia a lui Darie Giurgiu
ieri
Dinca Valerian a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog catacombe a utilizatorului Darie Giurgiu
ieri
Utilizatorului Dinca Valerian îi place postarea pe blog catacombe a lui Darie Giurgiu
ieri
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog catacombe a lui Darie Giurgiu
ieri
Utilizatorului gabriel cristea îi place postarea pe blog poezia a lui Darie Giurgiu
ieri

© 2020   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor