Prea multe întrebări s-au adunat,
nici nu găsim răspunsuri pe măsură,
căci tot prezentul parcă-i răsturnat
într-un cazan alimentat cu ură.
Ne răsucim pe strâmte amăgiri,
purtăm în suflet false jurăminte,
dintr-un trecut cu multe amintiri
pe care le-am trădat mai înainte.
.
Ne îmbătăm cu-același nefiresc,
pe care-l cultivăm, fără-nvoială,
prin vorbele ce zilnic se-nvârtesc
în mintea noastră, ca într-o spirală.
Cuvintele de-valma, fără rost,
care ne ies, fără răgaz, din gură,
ne prelungesc trecutul prea anost
rămas străin în falsa-i conjectură.
.
Ne învârtim tot timpul într-un loc,
în ipoteze fără rezonanță,
parcă-am descins din tristul iarmaroc
unde-am vândut și ultima speranță.
Avem în inimi doar un trist ecou –
ne bântuie prea multă impostură,
Păcală-al nostru, veșnicul erou,
ne ține-n loc, cu sufletul la gură !

Vizualizări: 73

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Septembrie 13, 2025 la 2:11pm

Stimată doamnă Vasilisia Lazăr, vă mulțumesc cu prietenie și respect pentru acest comentariu neasemuit de frumos!

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Septembrie 13, 2025 la 4:50am

Poemul dumneavoastră reflectă criza morală și socială contemporană, dominată de dezorientare, impostură și pierderea reperelor. Folosiți figura mitică a lui Păcală, transformat într-un simbol ironic al unei societăți blocate în stagnare și amăgiri. Textul e construit pe strofe ample, cu rimă regulată, care dau impresia unui discurs satiric, dar și grav. Atmosfera generală este una de dezamăgire, în care trecutul, prezentul și viitorul se împletesc sub semnul eșecului colectiv. Repetițiile („ne răsucim”, „ne învârtim”), imaginile alegorice și personificările accentuează senzația de stagnare și de circularitate a timpului istoric. Tonul e amar, ironic, cu accente moralizatoare. Surprindeți o lume aflată într-o criză de valori, incapabilă să se elibereze de iluzii și impostură. Figura lui Păcală, eroul popular al șireteniei, devine simbolul unei societăți care a pierdut reperele autentice și continuă să se lase condusă de amăgiri. E un poem cu rol de satiră moral-socială și avertisment. Felicitări pentru atitudine!

de-valma / de-a valma

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Septembrie 5, 2025 la 5:53pm

Mulțumiri alese cu prietenie și respect, Chris!

Comentariu publicat de Chris pe Septembrie 5, 2025 la 7:27am

imi place cum ati portretizat relatiile sociale, frumos! 

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe Septembrie 2, 2025 la 6:26pm

Vă mulțumesc cu aleasă prietenie, domnule Bolach!

Comentariu publicat de bolache alexandru pe Septembrie 1, 2025 la 9:08pm

Prezentul trist pe care îl trăim și-a găsit loc într-o poezie valoroasă!

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe August 19, 2025 la 12:17pm

Stimată doamnă Maria Moise, vă mulțumesc cu prietenie și respect pentru comentariul dumneavoastră încărcat de emoție și înțelepciune! Onorat!

Comentariu publicat de Maria Moise pe August 18, 2025 la 9:19pm

Un strigăt liric din abisul lucidității. În poemul „Păcală cel veșnic”, poetul Corneliu Neagu nu scrie doar versuri,  el rostește, cu amărăciune lucidă, un adevăr greu - ne-am pierdut rostul, sensul și memoria. Într-o lume în care cuvintele s-au golit, iar speranța se vinde la bucată „Păcală-al nostru, veșnicul erou,”, simbol al istețimii, devine aici o figură tragică. Transformat într-un „erou veșnic”, el simbolizează neputința noastră de a depăși condiția, poate pentru că, ironic, am ajuns să fim păcăliți de propria noastră naivitate. Acest erou, în loc să ne conducă spre o eliberare sau schimbare „ne ține-n loc cu sufletul la gură!”, ceea ce sugerează că ne ține într-o continuă așteptare tensionată, într-o iluzie a salvării, care nu mai vine. Poemul acesta, încărcat de emoție și profunzime, nu doar se citește, el se simte ca o tăcere, care apasă drama unei lumi ce pare să-și fi uitat și rostul, și rădăcinile.  Felicitări pentru această rană deschisă a timpului nostru!

Comentariu publicat de Corneliu Neagu pe August 18, 2025 la 9:53am

Mulțumiri alese cu prietenie, dragul meu coleg de condei, Grig Salvan!

Comentariu publicat de Grig Salvan pe August 17, 2025 la 8:54pm

În vremurile tulburi pe care le trăim până și Păcală cel vesel și zburdalnic, mereu optimist și pus pe șotiii devine parcă un personaj trist și amărât. În prezentul frământat de egoism cras și ambiții vane, de vorbe goale și jurăminte strâmbe, de falsitate și ipocrizie, de disperare și fățărnicie, parcă și Păcală al nostru rămâne doar un personaj de tinichea ce sună a gol. Versuri de un mare dramatism și cu o mare putere de oglindire a timpului nostru cu toate tarele lui.

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1000 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

important!

Activitatea Recentă

Dumitru Mocanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Înzăpezit a utilizatorului Dumitru Mocanu
"Mulțumesc, domnule Salvan. Vă mai aștept cu drag în vizită!"
cu 2 ore în urmă
Grig Salvan a comentat în legătură cu videoclipul lui Grig Salvan
Prezentare grafică

MY LIFE IS A SONG (Un cântec mi-e viața...) - by Grig Salvan

"Mulțumesc, Ada, din suflet, pentru trecere și apreciere! Cu scuzele de rigoare pentru marea…"
cu 3 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ce eram ... a utilizatorului Monica Pester
"Am așteptat cu sufletul la gură răspunsurile voastre. Acum sunt uimită de acuratețea și…"
cu 4 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ce eram ... a utilizatorului Monica Pester
"Îmi place visul ce mă poartă, când pe scuturul munților, când pe neliniștea…"
cu 6 ore în urmă
Ana-Maria Butuza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mesteacănul a utilizatorului Ana-Maria Butuza
"Mulțumesc mult pentru feedback și pentru aprecieri! Observația despre pleonasm este corectă din…"
cu 6 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cuvinte nespuse a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Fiind de regulă un adept al poeziei cu formă clasică, închingată de tabuuri, mă bulversează…"
cu 7 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gândind la Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
"Mulțumiri tuturor celor ce ați făcut popas pe-aici!"
cu 7 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Realități a utilizatorului C.Titi Nechita
"D-na Vasilisia, ați devoalat întreaga chintesență a gândurilor mele ce au generat astă…"
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a postat un videoclip

LOVE OF LIFE (Dragoste de viață) - by Grig Salvan

Instrumental romantic music, created on synthesizer by Grig Salvan
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog Mesteacănul a lui Ana-Maria Butuza
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mesteacănul a utilizatorului Ana-Maria Butuza
"Copleșitor de emoționantă și dramatică povestea mesteacănului întors din cer în…"
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog Pe când inimile erau încăpătoare a lui Elena Victoria Glodean
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Pe când inimile erau încăpătoare a utilizatorului Elena Victoria Glodean
"Nostalgie cât cuprinde, pe care o resimțim profund toți cei care am trăit acele vremuri de…"
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog cuvinte nespuse a lui Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cuvinte nespuse a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"O închidere în sine cu toată tristețea strecurată în suflet, cu toate cuvintele…"
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog Ce eram ... a lui Monica Pester
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ce eram ... a utilizatorului Monica Pester
"Îmi plac imaginile cu tentă mitică și mistică pe care le găsesc adesea în versurile…"
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog exerciții de sinceritate - îmi e dor de mama a lui Mihaela Popa
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de sinceritate - îmi e dor de mama a utilizatorului Mihaela Popa
"Un dor în care ne regăsim, eu cel puțin mă regăsesc dureros după aproape un an de la plecarea…"
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog Înzăpezit a lui Dumitru Mocanu
cu 8 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor