nimeni nu mă conține
viața are spini în mâini
albi până la durere
sufletul îmi tace țipând
deși inert respiră
clipele udate-n delirul
singurătății

nimeni nu mă trăiește
o scorbură-n nisip
adăpostește irisul fantomatic
vorbesc prin râs
lacrimile dantelează
cuvintele mute

nimeni nu-mi colindă privirea
cioturi de conștiință plâng
urlă tăcerea
cresc liniști
arborând nașterea
purității

Vizualizări: 111

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:26pm

Senin popasul tau, Ana!

Multumiri!

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:25pm

Totul este cuprin in tabloul vietii, multumiri domnule Bolache!

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:25pm

Camelia, multumiri alese!

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:24pm

Singuratatea nu tradeaza, respira pasul la fiecare pas.

Pretuire, doamna Sofia!

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:24pm

Da, spre final am dorit să-i las o undă de respiro.

Multumesc mult, domnule da Coza!

Comentariu publicat de talpos silvia pe Martie 19, 2015 la 2:23pm

Mulțumesc, domnule Roman!

Comentariu publicat de bolache alexandru pe Martie 13, 2015 la 7:49am

Din durere se naște speranta... Imagini frumoase născute în singurătate. Tăcerea urlă șicioturile de conștință... plâng!

Comentariu publicat de Camelia Ardelean pe Martie 12, 2015 la 8:58pm

nimeni nu mă conține
viața are spini în mâini
albi până la durere
sufletul îmi tace țipând
deși inert respiră... Frumos spus! Felicitări!

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Martie 12, 2015 la 9:24am

Micul poem elegiac, geme de singurătate, se zbate împovărat de apăsare, încât cele două versuri de final, așa cum a spus și Ion da Coza nu-și au loc. Lasă-l așa trist. E mai șic. Iar aici ar trebui, cresc neliniști.

Am citit cu plăcere.

Sofy

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Martie 12, 2015 la 12:46am

Tenta de optimism din ultimele două versuri diluează poezia.

da Coza

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 3 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 20 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin, profund incantat de vizita ta!"
cu 22 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Da, Valentin  pot ei sa absoarbă lumina? Da pot, pot ..."
cu 22 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Felicitări pentru această poezie ca o picătură de rouă peste floarea de tei. E vară iar melcii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Martorii ploii a lui ovidiu
ieri
Postare de log efectuată de ovidiu

Martorii ploii

Martorii ploiiIn ploaia după amiezii,melcii ies ca niște gânduri lentedin marginile lumii;soarele…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vino, să te iubesc a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Domnule Valentin!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
ieri
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor