Şi-am avut din nou dreptate

Căci simţisem mai demult

C-a rămas tot fără parte

Cântecul de popă mut.

Trec alene crocodilii

Îmbrăcaţi în Crişti bolnavi

Uită-te la ei hazlii

Licărind din ochi grozavi.

Şi-am rămas tot fără tine

Maxilar de înger viu

Hai revino lângă mine

C-am să plec şi n-am să viu.

Şi din urmă se făcuse

Botul cel de câine ud

Prins în lanţuri, catrafuse:

Un oval de sânge crud.

Iar lătratul lui departe

Mă încântă, mă amuză

C-ai rămas tot lângă mine

Şă-i ţii dorului de muză.

Vizualizări: 142

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Kazakh pe Decembrie 11, 2015 la 1:27pm

d-na Sincă, este o manieră proprie, care seamănă, sau nu, cu cea a lui Eminescu. Atât. 

Mulţumesc de trecere!

Comentariu publicat de Kazakh pe Decembrie 11, 2015 la 1:26pm

Mulţumesc de trecere, lectură şi părere, d-le da Coza!

Comentariu publicat de Kazakh pe Decembrie 11, 2015 la 1:25pm

Bolache Alexandru, mulţumesc de părere. O să ţin cont.

Comentariu publicat de Kazakh pe Decembrie 11, 2015 la 1:24pm

Pentru Oana Covaci: Hai revino lângă mine/Că (de nu) am să plec şi n-am să (mai) viu. Nu e era chiar foarte greu.

Mulţumesc de trecere şi lectură!

 

Comentariu publicat de Kazakh pe Decembrie 11, 2015 la 1:21pm

Ionel Money Constatin, păstraţi, vă rog, secretele poeziilor dvs. STRICT pt dvs.

Nu-mi mai împărtăşiţi idei poetice...

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Decembrie 11, 2015 la 9:59am

Stări și cuvinte... subînțelesuri, într-o manieră facilă, aproape banală, ușor arhaică. Îmi amintește de Floare albastră

Şi te-ai dus, dulce minune,
Ş-a murit iubirea noastră -
Floare-albastră! floare-albastră!...
Totuşi este trist în lume! - cât de mare a fost/este Eminescu, dacă și astăzi după 150 de ani se mai scrie în maniera sa.

Sofy

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Decembrie 11, 2015 la 12:17am

Congruent, în păreri, cu antecomentatorii mei.

da Coza

Comentariu publicat de bolache alexandru pe Decembrie 9, 2015 la 8:54pm

Sunt și ceva imagini însă poezia suferă pe alocuri...

Comentariu publicat de Oana Covaci pe Decembrie 9, 2015 la 7:17pm

o intrebare am... de ce sa revina daca pleci si n-ai sa vii?

unele rime s-ar mai putea schimba pe ici colo

mi-a placut metafora cu maxilarul de inger si introducerea crocodililor in jonctiunea cu cristii

in rest e o poezica faina :)

Comentariu publicat de Ionel Mony Constantin pe Decembrie 9, 2015 la 6:06pm

 Vă propun să mai adăugaţi două versuri:

"Foaie verde, laba gâştii

Ce pasăre frumoasă este porcul"

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Stimata Doamnă Augusta Costin,        Primul vers se referă la o anumită…"
cu 49 minute în urmă
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Stimată Doamnă Vasilisia Lazăr,        Mea culpa! Mii de scuze! Textele…"
cu 57 minute în urmă
Dulmin Aurel a postat o discuţie

Iadul inocenței

Nu știu câte zile au trecut de când sunt aici. Zilele s-au transformat în nopți și nopțile în zile.…Vezi mai mult
cu 59 minute în urmă
Lui Herghelegiu Rada i-a plăcut fotografia lui Dacu
ieri
Herghelegiu Rada a partajat un profil pe Facebook
ieri
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
ieri
Lui Monica Pester i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
ieri
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
"am ras! :)"
ieri
Lui Chris i-a plăcut discuţia Eclipsa a lui ovidiu
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umanitate stranie, parşivă a utilizatorului Mihai Katin
"se simte revolta. mi-a placut mai ales finalul! "
ieri
Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
Duminică

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor