Cum ar fi, ca într-o zi, în locul tău,

să moară umbra mea,

în locul tău, să moară umbra mâinilor mele,

în locul tău, să moară umbra degetelor mele,

în locul tău, să moară umbra buzelor mele,

în locul tău...

 

Cum ar fi, ca într-o zi, în locul meu,

să moară umbra ta,

în locul meu, să moară umbra atingerii tale,

în locul meu, să moară umbra zâmbetului tău,

în locul meu, să moară umbra sărutului tău,

în locul meu...

 

Ar mai exista „te iubesc”?

Vizualizări: 189

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Ianuarie 8, 2016 la 10:06am

Mulţumesc tuturor celor ce mi-au vizitat pagina, dar nu au lăsat un semn al trecerii lor!

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Ianuarie 2, 2016 la 9:11am

Îţi mulţumesc mult, Valerian, pentru cuvintele tale! Mă bucur că eşti alături de mine pe acest drum numit Poezie. Sper, ca tot încercând, să ajung într-o zi şi la Poezie!

La mulţi ani şi multă sănătate!

Acelaşi,

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Ianuarie 1, 2016 la 5:24pm

Îţi mulţumesc mult, Valeria!

Un An Nou mai bun îţi doresc!

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Ianuarie 1, 2016 la 1:32pm

Interesant  acest joc de cuvinte. Umbra in vis stiu ca semnifica bogatie.

Am citit cu placere (ca de obicei) :)

La multi ani, Dragos!

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Decembrie 31, 2015 la 12:03pm

Vă mulţumesc, doamnă Sincă, pentru popas şi semnul de lectură lăsat!

Vă doresc multă sănătate şi un An Nou mai bun cu Pace şi Lumină!

La mulţi ani!

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Decembrie 31, 2015 la 11:48am

Loc de alte întrebări și alte răspunsuri. Meditativ, fără farmecul liricului. Totuși merge spre impresionism. Nu am citit comentul tău, este stric părerea mea.

Sofy.

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Decembrie 31, 2015 la 7:41am

Ioane,

Nu lua ad literam textul! Eu cred că ceea ce ne leagă pe noi, fiinţe materiale şi spirituale în lumea asta, de celelalte fiinţe, mă refer la fiinţele dragi plecate Dincolo, este chiar acest "te iubesc". Dacă n-ar fi iubirea în sensul ei profund, în sensul ei spiritual, care ar fi legătura? Deseori m-am întrebat! Şi cred că acest "te iubesc" este chiar puntea ce ne leagă. Fiecare dintre noi a trăit experienţa nefericită (oare e nefericită sau e în firescul vieţii) a dispariţiei cuiva drag, a trecerii prin moarte Dincolo. Totuşi, cred că doar sentimentul acesta numit iubire ne ţine împreună, chiar dacă pare un paradox. Amintindu-ne cu bucurie, nostalgie, plăcere, etc., eu le-am inclus în această mare metaforă a vieţii numită dragoste, de celălalt, în fapt, ne regăsim, suntem împreună.

Pentru mine moartea reprezintă un subiect care mă pasionează de ceva vreme, prin conotaţia ei, prin mărimea ei, prin amplitudinea pe care o creează, prin misterul pe care îl reprezintă.

Fascinantă mi s-a părut mereu credinţa precreştinilor prin care Moartea era văzută ca o Renaştere, în fapt ciclul vieţii nu s-ar fi putut concepe fără această poartă.

Îmi cer scuze pentru disertaţie, dacă am plictisit!

Îţi mulţumesc mult pentru trecere şi cuvintele lăsate semn!

Îţi doresc un An Nou mai bun!

Consideraţie,

Comentariu publicat de Iordachescu Dragos Nicolae pe Decembrie 31, 2015 la 7:21am

Este un joc, ai dreptate, Alexandru! Mă bucur dacă ţi s-a părut interesant textul meu!

Îţi mulţumesc foarte mult pentru intervenţie şi semn!

Un An Nou mai bun îţi doresc!

Cu stimă,

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Decembrie 31, 2015 la 2:07am

Luată ad literam, poezia mi se pare sinistră. Nu pot concepe ca iubita să moară...

Joacă-te altfel cu pronumele - ideea e interesantă!

da Coza

Comentariu publicat de bolache alexandru pe Decembrie 30, 2015 la 10:23pm

Am văzut în această poezie un joc, un alter ego... interesantă această poezie!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, Director Revista Eminesciana, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

GABRIELA RAUCĂ (redactor promovare media) - poetă, redactor Radio ProDiaspora, redactor Revista Eminesciana, membră UZPR 

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, redactor Revista Astralis și Revista Agora ARTELOR

CARMEN POPESCU (redactor promovare media) - scriitoare, redactor Radio Vocativ, redactor Revista Armonii Culturale, membră UZPR 

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru anul trecut au donat:

Gabriela Raucă - 400 Euro

Monica Pester - 600 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

***

***

Pentru anul în curs au donat:

Maria Chindea - 200 Lei

Monica Pester - 600 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Gabriela Raucă - 600 lei

important!

Activitatea Recentă

Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Între un ,,șah!" și-un ,,mat!" a lui Manuela Munteanu
cu 3 ore în urmă
Denisa Curea-Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Tăcere, vers neterminat a utilizatorului Denisa Curea-Popa
cu 4 ore în urmă
Corneliu Neagu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ajuns în toamna vieții a utilizatorului Corneliu Neagu
cu 7 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog frici secundare a utilizatorului petrut dan
cu 11 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog frici secundare a utilizatorului petrut dan
cu 11 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Tu şi eu a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog felide a lui nicolae vaduva
cu 17 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ajuns în toamna vieții a utilizatorului Corneliu Neagu
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Ajuns în toamna vieții a lui Corneliu Neagu
cu 17 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog frici secundare a utilizatorului petrut dan
cu 17 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Tăcere, vers neterminat a utilizatorului Denisa Curea-Popa
cu 17 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog fir de mătase a utilizatorului bolache alexandru
cu 17 ore în urmă
Denisa Curea-Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog April a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog April a lui Stanescu Valentin
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Devreme-i prea târziu a lui Horlaci Mitica
cu 21 ore în urmă
Denisa Curea-Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Devreme-i prea târziu a utilizatorului Horlaci Mitica
cu 21 ore în urmă
Denisa Curea-Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cântec în ploaie a utilizatorului Tudor Cicu
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog cântec în ploaie a lui Tudor Cicu
cu 21 ore în urmă
Denisa Curea-Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ecouri a utilizatorului Monica Pester
cu 21 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Ecouri a lui Monica Pester
cu 22 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2025   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor