Sunt medic de familie. Primar. Ar trebui să fiu doxă de carte, să am puterea de a stăpâni orice specialitate la același nivel, înalt, desigur. Și, mai mult decât atât, să am perfectă încredere în această medicină clasică cu patternurile ei de desfășurare a bolilor, adică întreaga patologie, cu medicațiile adiacente și tratamentele descrise în protocoale.

    Perfect!

    Numai că, știu că nu există medici de familie care să înghită asemenea cantitate de știință de tămăduire sau doar informativă. Nu există , pentru că medicina, ca și drept de folosință este extrem de mare , iar mintea umană, a doctorilor, de multe ori intră în burn-out, si  excelează  numai cei care sunt împătimiți de medicină, recte, cunoaștere și vindecare. 

    Fără modestie, sunt unul dintre aceia, doar că nemulțumirile mele asupra vindecărilor au pornit demult  până au ajuns acum la acel stadiu de a nu mai crede total în medicamente clasice, prelucrate în laboratoare si ieșind cu fațete moi strălucitoare, ispitind că sunt mai mai bune unele decât altele. 

    Și, evident, ca orice om cu credință în Divin, adevăr și putere umană, mi-am dat seama, căutând asiduu , că boala nu ne este n dușman, ci, dimpotrivă, un bun prieten, un ajutor neprețuit, un semnal venit de Sus, că ne trebuie încă o altă înțelegere a spațiului în care trăim, a evenimentelor și a tuturor percepțiilor prin care putem reaciona. 

    Omul de azi este o unitate de Lumină, o entitate perfectă energo-informațională. El are absolut toate mecanismele și sistemele de refacere, reabilitare, resetare după sau în timpul unei schimbări de tip neuroplasticitate sau regenerare mitocondrială. 

    Sunt fenomene naturale ale corpului nostru, deci trebuie să le știm.

    Șitoate acestea se petrec doar dacă suntem  perfect conștienți de minunata noastră alcătuire îndumnezeită de la începutul Creației. 

    Așadar, medicamentele clasice , care, precum vedeți, se înmulțesc amarnic zi de zi, precum se înmulțesc bolile inventate de orice patologie, nu mai au semnificații vindecătoare precum s-a crezut multă vreme, ci multe din ele nu sunt decât simptomatice, reduc manifestările și inconvenientele supărătoare somatice , pentru o perioadă variabilă de timp. Simptomele însă reapar pentru că nu s-a ajuns cu tămăduirea la rădăcina, la sămânța bolii.

    Boală pe care noi am chemat-o , am rezonat cu ea pe aceeași frecvență inducându-i apariția în plan fizic după o lungă străbatere a planului energetic , acela care înconjură corpul și îl apără, hrănește prin Prana, energia universală, prin neglijență, nepăsare, amânare.

    Este numai începutul unei dezbateri pe cât de serioase, pe atât de puternice și folositoare dacă este înțeleasă în întreaga ei înțelepciune.

    Cu drag, 

    Dr. Monica Pester, medic MF, medic holist și specialist în medicină energetică, biorezonanță, etc.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Vizualizări: 115

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Nu prea e proză aceasta. Și nici partea a doua. Nici nu știu unde să le incadrez. Mai degrabă la grupul de eseuri.

    Le-am scris și, sper să pot continua, cu gândul de a-mi exprima în ESEURI viziunea mea despre minunata profesie  medicală, ce se îmbină cu toate artele vizuale, auditive, imaginative sau cognitive, demonstrând că și ea însăși face parte din ele.

Eu am înțeles, dar aici e proză. Trebuiau postate la grupul de eseuri.

Monica Pester a spus :

    Le-am scris și, sper să pot continua, cu gândul de a-mi exprima în ESEURI viziunea mea despre minunata profesie  medicală, ce se îmbină cu toate artele vizuale, auditive, imaginative sau cognitive, demonstrând că și ea însăși face parte din ele.



Vasilisia Lazăr a spus :

Eu am înțeles, dar aici e proză. Trebuiau postate la grupul de eseuri.

Monica Pester a spus :Așa este, Lisia nu  mi-am dat seama,  iertare ! 

    Le-am scris și, sper să pot continua, cu gândul de a-mi exprima în ESEURI viziunea mea despre minunata profesie  medicală, ce se îmbină cu toate artele vizuale, auditive, imaginative sau cognitive, demonstrând că și ea însăși face parte din ele.

Așa este, Lisia, nu mi-am dat seama, iertare ! Când voi recidiva, voi ști unde să mă duc !

Stimată Doamnă Monica Pester,

       Foarte interesant subiect! Presupun că Prana este de fapt Hrana din Cer despre care a spus Domnul Iisus Hristos... Credeți că Omul poate trăi fără hrană pământească? 

       

       Cu deosebită stimă, 

                                          Dacu

Da, domnule Dacu , Omul poate trăi fără hrană pământească. Firește, doar cei pregătiți spiritual îndelung. Dar, mai există și oameni , puțini în lume, care sunt dotați pentru așa ceva. Ei se numesc AUTOTROFI. Este un subiect foarte larg. Încercați să căutați o terapeuta canadiană, sau măcar cărțile ei traduse în limba română, și veți înțelege mult.

Se numește JASMUHEEN

Dacu a spus :

Stimată Doamnă Monica Pester,

       Foarte interesant subiect! Presupun că Prana este de fapt Hrana din Cer despre care a spus Domnul Iisus Hristos... Credeți că Omul poate trăi fără hrană pământească? 

       

       Cu deosebită stimă, 

                                          Dacu



Monica Pester a spus :

Da, domnule Dacu , Omul poate trăi fără hrană pământească. Firește, doar cei pregătiți spiritual îndelung. Dar, mai există și oameni , puțini în lume, care sunt dotați pentru așa ceva. Ei se numesc AUTOTROFI. Este un subiect foarte larg. Încercați să căutați o terapeuta australiană, sau măcar cărțile ei traduse în limba română, și veți înțelege mult.

Se numește JASMUHEEN

Dacu a spus :

Stimată Doamnă Monica Pester,

       Foarte interesant subiect! Presupun că Prana este de fapt Hrana din Cer despre care a spus Domnul Iisus Hristos... Credeți că Omul poate trăi fără hrană pământească? 

       

       Cu deosebită stimă, 

                                          Dacu

Stimată Doamnă Monica Pester,

       Eu din anul anul 1984 de pe la începutul lunii octombrie m-am hrănit cam trei luni de zile strict doar cu rădăcini crude de morcovi, de păstârnac (căci pătrunjelul nu se prea găsea deoarece se exporta), de sfeclă roșie și de țelină precum și cu cartofi cruzi. După aceste trei luni de zile am adăugat la hrana mea pâinea ,,Graham" , brânza cu smântână ,,Făgăraș" cu ceapă și ulei de floarea soarelui, lapte și am eliminat consumul de zahăr înlocuindu-l cu mierea de albine.  De pe la cam jumătatea lunii Mai a anului 1985 am adăugat la hrana mea laptele crud, ouăle crude pe care le mâncam cu mămăligă rece și abia în anii 1998 , 2001, 2005, 2008 și 2025 la Paști am mâncat carne de miel friptă dar numai în stare rece în seul ei cu usturoi și mămăligă rece în cantități foarte mici cu excepția anului 2025 când am mâncat aproape 3 kg de carne de miel în aproape o lună de zile.  Din anul 1984 de pe la cam jumătatea lunii septembrie până astăzi nu am mai consumat niciun fel de băutură alcoolică. De aproape doi ani eu  nu mai mănânc pâine din comerț. La cei aproape 80 de ani pe care i-am trăit eu pot să vă spun că fiecare Om are un destin dat de DUMNEZEU și asupra căruia nimeni nu poate interveni nici măcar acel Om!

       Mulțumesc lui DUMNEZEU pentru tot ceea ce mi-a dat fie bune, fie mai puțin bune și că m-a învățat multe și mi-a dezvăluit anumite adevăruri și în special despre  ce este și cum arată Sufletul Omului dar și celelalte tipuri de suflete. Eu cred cu tărie că toate de la atom până Om au o energie proprie de existență, o suflare existențială care nu este altceva decât sufletul.

       Dumneavoastră credeți că DUMNEZEU TATĂL CERESC are SUFLET? Eu cred cu tărie că DUMNEZEU TATĂL CERESC are SUFLET și se poate întrupa ca OM și așa stă scris în Biblia Ortodoxă Română, Vechiul Testament.

       De fapt, ar trebui ca hrana Omului să fie cea care este indicată de Biblia Ortodoxă Română, Facerea, capitolul 1, versetul 29. 

       

       Ce părere aveți despre ceea ce se spune în https://www.bing.com/ck/a?!&&p=b4b0c4e9842f23a43730b1706428 ?

       Cu deosebită stimă,

                                          Dacu

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de PERJU LAURENTIU VIOREL

Rugăminte către timp

Am vorbit frumos cu timpul,L-am rugat un pic să stea,Să-i explic care-i motivulȘi să-i spun dorința…Vezi mai mult
cu 1 oră în urmă
PERJU LAURENTIU VIOREL a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Fiori a utilizatorului PERJU LAURENTIU VIOREL
"Domnule Mihai Katin, vă mulțumesc pentru frumoasa apreciere. Aceasta mă eliberează de multe temeri…"
cu 2 ore în urmă
Mihai Ana Liliana a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Versoterapie a utilizatorului Mihai Ana Liliana
"Mulțumesc frumos!"
cu 3 ore în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rondelul primăverii a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Am modificat în text ambele rondeluri."
cu 9 ore în urmă
Ion Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Sarea înseamnă bogăție! – Salina Ocnele Mari

România a fost și încă mai este o „Țară de Aur”! Avem aurul ca metal prețios, aurul verde –…Vezi mai mult
cu 12 ore în urmă
Dulmin Aurel a postat o discuţie

. Fiorii începutului

Plutești așezată pe o petală albastră de trandafir, într-o simfonie a liniștii. Cauți în spațiul…Vezi mai mult
cu 13 ore în urmă
Dumitru Ichim a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cântec pentru hoața mică a utilizatorului Dumitru Ichim
"mulțumesc mult, tuturor îmbrățișări din Canada și binecuvântări din inimă Vă…"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Țara mea a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin!"
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nu mi-ar ajunge niciun veac... a utilizatorului gabriel cristea
"ce frumoasa inspiratie! "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Nu mi-ar ajunge niciun veac... a lui gabriel cristea
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Demonii mei a lui Mihai Ana Liliana
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Fericitul meu amic a lui PERJU LAURENTIU VIOREL
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Lecția finală a lui Costel Zăgan
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog De-a baba oarba a lui Alina Ilie
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog ne-plecat a lui nicolae vaduva
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Fiori a lui PERJU LAURENTIU VIOREL
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Versoterapie a lui Mihai Ana Liliana
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Versoterapie a utilizatorului Mihai Ana Liliana
"Frumos!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Țara mea a utilizatorului ovidiu
"Ovidiu, îmi place stilul uşor nichitian al acestui strigăt. Frumos ai spus: în țara mea…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Țara mea a lui ovidiu
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor