Mi te-nchipuiam, adesea, construind o lume nouă

În care să ştergem timpul ce-mpărţise-o viaţă-n două.

Te visam, în nopţi pierdute, ca pe-un ţărm la care fug,

Doar îmi aprindeam, nebuna, flăcările unui rug.

Şi am ars, cum nimeni alta, pân-am devenit doar scrum,

Tot te mai visam în noapte, încă o mai fac şi-acum...

În zadar te-am şters din toate filele din calendar,

Că-mi rămâne numai anul ce mi l-ai adus în dar...

Încă ard pe-un rug ce plânge, rătăcind printre-amintiri

Şi mai văd, cumva, prin flăcări, umbra unei vechi iubiri.

Nu e nicio lume nouă, nu-i nici viaţa adunată,

E doar mintea mea ce minte că iubiţi am fost odată.

Sunt, cumva, o vrăjitoare care arde meritat

Pentru anii lungi de vise în care te-am aşteptat.

Rugul nu-i destul de mare ca să ardă îndeajuns

Sufletul c-un dor prea mare ce în tine n-a pătruns.

Vizualizări: 53

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Herțeg Claudia (Mota) pe Mai 31, 2022 la 7:23pm

Mulţumesc, doamna Valeria. 

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Mai 31, 2022 la 5:22pm

Un vers lung bine strunit, cu micile imperfecțiuni sesizate de Lisia. 

Am citit cu plăcere. 

Comentariu publicat de Herțeg Claudia (Mota) pe Mai 30, 2022 la 6:34pm

Mulţumesc Ada, comentariile tale sunt o permanentă încântare pentru mine şi nu doar la postările mele. Ştiu că nu e misăndrie :) Bărbaţii iubesc altfel, asta nu înseamnă că nu iubesc şi ei, doar că sunt mult mai protectori cu ei înşişi, au grijă să nu ardă de tot. :)

Comentariu publicat de Ada Nemescu pe Mai 30, 2022 la 1:51pm

O durere asumată, dincolo de marginile firii!

*Sunt, cumva, o vrăjitoare care arde meritat*

mi-a plăcut această zbatere, sau acest zbucium, o ardere până la scrum... 

doar un suflet de femeie poate simţi aşa... nu am întâlnit o scriere similară la un bărbat, şi nu e misăndrie :)

aDa

Comentariu publicat de Herțeg Claudia (Mota) pe Mai 29, 2022 la 11:33pm

Mulţumesc, Vasilisia. Corectez!

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Mai 29, 2022 la 9:53pm

În care să ştergem timpul ce-mpărţise o viaţă-n două. (ce-mpărțise-o)

Şi-am ars,  cum nimeni alta, pân-am devenit doar scrum, (Și am, fără cratimă, iar după virgulă ai un blanc în plus)

Reparând micile imperfecțiuni de mai sus, poezia sună bine. Și are în ea multă emoție.

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Lui Herghelegiu Rada i-a plăcut fotografia lui Dacu
cu 21 ore în urmă
Herghelegiu Rada a partajat un profil pe Facebook
cu 21 ore în urmă
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
ieri
Lui Monica Pester i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
ieri
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
"am ras! :)"
ieri
Lui Chris i-a plăcut discuţia Eclipsa a lui ovidiu
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umanitate stranie, parşivă a utilizatorului Mihai Katin
"se simte revolta. mi-a placut mai ales finalul! "
ieri
Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
Duminică
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
Sâmbătă
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
Sâmbătă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
Sâmbătă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor