În nopțile de veghe, cînd cerul plin de stele
Pe vale luminează cărarea șerpuită, 
Prin amintiri frumoase, în gîndurile mele, 
Ajung întotdeauna și eu la pas cu ele, 
Acolo,  unde-n urmă, cu multe zeci de ani, 
Stam amîndoi, iubito, ca doi sărmani, orfani, 
Pe malul apei repezi, sub salcia trăznită. 

Feriți de ochii lumii, copii fără noroc, 
De sărăcia zilei uitam și, neclintită, 
Priveai pe luciul apei, sclipirile de foc, 
Ce luna cu-al ei farmec, într-un continuu joc, 
Pe tot întinsul nopții de basm și de visare, 
Te lumina cu raza-i, și umbre-amețitoare, 
Și ne pierdeam în gînduri, sub salcia trăznită.

Azi, după ani de zile, de-atunci cîți au trecut, 
Cărarea noastră dragă o țin bătătorită. 
Mă-ntorc, noapte de noapte, la locul cunoscut 
Și sufăr, și mă doare, la fel cum m-a durut 
În noaptea-aceea-n care tu nu ai mai venit, 
Iar pentru mine viața, și totul, s-a sfirșit, 
Cînd m-ai lăsat cu luna... și salcia trăznită. 

Dan Dadae. 23 - VI - 2012.

Vizualizări: 147

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Chris pe Iulie 11, 2017 la 3:06pm

domnule Dan Dadae, apreciem gestul, mulţumim pentru flori şi pentru berea rece, sper, dar va trebui să vă rog să scoateţi imaginile. aşa cum este prevăzut în Regulament, nu se pot posta la texte imagini de pe net, excepţii fac, eventual, fotografiile personale care au inspirat textul. site-ul nu poate susţine foarte multă informaţie, iar în timp, utilizarea lui va deveni greoaie obligând astfel administraţia să şteargă din date. pentru a evita această muncă obositoare şi consumatoare de timp, membrii sunt rugaţi să nu ataşeze imagini. dacă nu reuşiţi să le ştergeţi, spuneţi-mi şi le şterg eu. 

vă mulţumesc pentru înţelegere,

Comentariu publicat de Dan Dadae pe Iulie 11, 2017 la 1:37pm

Frumos salutul de primire, domnule da Coza !

Vorbele-astea parcă le-a mai zis cineva, un bătrîn cum a fost denumit sau... renumit, dar n-au sunat tot atît de frumos.

Comentariu publicat de Dan Dadae pe Iulie 11, 2017 la 1:33pm

Doamnă Augusta Cristina Călin...
Unde sînteți... să vă strîng în brațe?

Comentariu publicat de Dan Dadae pe Iulie 11, 2017 la 1:30pm

Doamnă Sofia Sincă, pe mine nu mă interesează că nu știu care marțafoi de prin Academie, dorind să să rămînă în istorie, a hotărît (fără să mă întrebe și pe mine dacă sînt de acord) să se treacă de la î din î la î din a,  dar îl bag pe unde a ieșit că nu mă poate obliga nimeni pe mine să scriu cum i s-a năzărit lui.
Iar eu stimată doamnă, dacă scriu, scriu așa... de drag și că îmi place, neinteresîndu-mă că uniunea poeților lui pește, mă aplaudă sau dimpotrivă, iar pe dumneavoastră, în speranța că m-ați înțeles, vă salut și vă asigur că mi-aș dori să fim prieteni.
Dacă îmi dați voie, vă trimit o cerere și vă mulțumesc anticipat, indiferent de ce răspuns îmi veți da.

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Iulie 11, 2017 la 12:31am

„Cât suntem încă pe pace, eu îți zic: Bine-ai venit!”

da Coza

Comentariu publicat de Chris pe Iulie 10, 2017 la 11:20am

poezie scrisă cu nostalgia primei iubiri

aş înlocui al doilea „copii”- se repetă prea aproape de celălalt şi în afară de asta, se poate înlocui cu ceva care ar da mai multă putere versului, se înţelege deja că este vorba despre copiii de mai sus

citit cu plăcere

bun venit!

Comentariu publicat de Sofia Sincă pe Iulie 9, 2017 la 11:14am

Îți spun și eu, bine ai venit în site, cu poezie!

Deocamdată vreau să atenționez că în site-ul nostru se respectă forma literară corectă, care implică pe â în interiorul cuvântului, deci regula nouă cu î din a.

În rest, vom mai vedea, vom mai citit versuri de la dvs.

Cu prietenie,

Sofy

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Iulie 9, 2017 la 8:23am

Bun venit pe site-ul cu  poezie! 

Mi-a plăcut laitmotivul/ ideea de salcie trăznită... bănuiesc că fenomenele naturii au adus-o în această stare.

Interesantă construcția strofelor. Prozodia e bună. Strofa 2 mi se pare cea mai reușită.

Început promițător. Așteptăm și alte postări (una, pe zi).

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 1 oră în urmă
Postare de log efectuată de Costel Zăgan

Poetul ca afiș

Creeznu deranjațisemnatDumnezeuCostel Zăgan, Ode gingașeVezi mai mult
cu 2 ore în urmă
Lui Ioan Muntean i-a plăcut discuţia Prizonier visării a lui ovidiu
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin

Valenta: din pom cad dude

                  din pom cad dude -                 pe casă poc!                        albe roş’ …Vezi mai mult
cu 16 ore în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a contribuit cu răspunsuri la discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a utilizatorului Vasilisia Lazăr în grupul EVENIMENTE CULTURALE (RECENZII LITERARE, LANSĂRI DE CARTE, VERNISAJE etc.)
"Revista Eminesciana este superbă!"
cu 16 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 16 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia „Muzica face parte din viața mea” - Interviu cu eleva Sofia Popescu- a lui Cristina Nălbitoru
cu 16 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez” a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de ovidiu

Singurătatea

ca o cămașă pătată găsită la ghenade la marginea pădurii de cuvinte,se agață de piele și nu te mai…Vezi mai mult
cu 22 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Os* (9) a utilizatorului Ghiţă
"mi-a placut acest pamflet, are un aer al altor timpuri..."
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Os* (9) a lui Ghiţă
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez”

„Arta” olăritului datează de câteva mii de ani, chiar din epoca neoliticului, demonstrată de…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului Florina îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
ieri
Chris a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La multi ani, Sofy! Ne este dor de tine! "
Luni
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Apoclipsa Albă a utilizatorului ovidiu
"o frantura de viata. citit cu placere, "
Luni
Lui Chris i-a plăcut discuţia Apoclipsa Albă a lui ovidiu
Luni
Vasilisia Lazăr a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La mulți ani sănătoși, senini și înfloritori, dragă Sofia! Dor de tine! Dor... Dor..."
Luni
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
Luni
Postare de log efectuată de Florina

Sarut

Totuna-mi e acum cuprinsul Trist, amurg și nepătrunsDe vechi trăiri și universulCe mi-am dorit să…Vezi mai mult
Luni
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Un Psalm umil... a utilizatorului Dacu
"Stimate Domnule Bolache Alexandru,        Vă mulțumesc pentru că ați citit cu…"
Luni

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor