un salon cu gratii la ferestre

cu rânjete în tencuiala veche

unde mirosul umed al cărămizii

a pus stăpânire peste tot

aici nu se zâmbește

aici se moare

aici se plânge

aici fiecare clipă poate fi ultima

pe fețele brăzdate de ridurile durerii

boala a șters orice lumină

albul murdar a învins

aici nu se zâmbește

pe coridoare se furișează siluete fragile

tencuiala nisipoasă păstrează atingerea lor

o inimă

o întrebare sau un nume

coridoare lungi

întunecoase

tăcute

aici se moare

trupurile așteaptă sfârșitul

în paturi ruginite

lacrimi de tristețe

de neputință sau resemnare

se pierd în perna subțire

aici se plânge

paznicii acestui ultim loc

se mișcă tăcuți

smulg câte o oră bolnavă

din caruselul timpului

pentru un chip de pământ

sau poate încă o zi

încă o zi

aici fiecare clipă poate fi ultima

de ce plângi?

spuse îngerul zâmbind

Adina V.

24. 01. 2018

Vizualizări: 246

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Adina Speranta pe Februarie 1, 2018 la 11:15am

Îmbrățișări, Vasilisia, draga mea! 

Posibil să schimb ceva la final, inițial scrisesem: el așteaptă...probail voi reveni la acest final. Să aleagă fiecare cine așteaptă :))

Cu mare drag! 

Te pup, Camelia! Mulțumesc pentru popas :) 

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Februarie 1, 2018 la 12:41am

Copleșitor! Deprimant chiar! Ai redat foarte bine atmosfera, Adina. E spital, dar pare că în acest spital nimeni nu are speranța vindecării. 
Spun și eu: puțin mister aducea un mare plus poeziei.

Drag!

Comentariu publicat de Camelia Ardelean pe Ianuarie 29, 2018 la 9:45pm

Un tablou percutant, Adina! Lecturat cu interes! M-ai convins şi pe mine! :-) Drag,

Comentariu publicat de Adina Speranta pe Ianuarie 29, 2018 la 11:43am

Ups, uitam de balast! :)) 

Domnule Crinu Sorin Leșe, acest balast apare deoarece doresc menționarea zilei când m-a bântuit "febra creatoare" :))) ...iar numele meu real  este menționat tocmai pentru că numele de utilizator este de fapt un pseudonim :) 

Dacă, nu vă e greu, ignorați balastul, el va continua să apară :) 

Mulțumesc pentru popas :) 

Cu drag! 

Comentariu publicat de Adina Speranta pe Ianuarie 29, 2018 la 11:38am

Mulțumesc, doamnă Sofia :) Nu am intenționat să mistific locul acțiunii, finalul este important.

Tenta de proză am întâlnit-o în multe scrieri catalogate drept poezii. 

Cu respect și drag, mulțumesc pentru observații :) 

Ion, am concentrat căt am putut :) ...Mulțumesc pentru trecere! Cu același drag! 

Nikol, da! Finalul aduce o rază de lumină în toată această suferință, practic mi-am dorit s-o anuleze. :) Mulțumesc! 

Te îmbrățișez, Valeria, construcția s-a bazat pe aceste considerații, așa cum ai observat :) Mulțumesc :) 

Mulțumesc, Ana Cîmpeanu, Mihaela Popa  :)  Cu drag!

Comentariu publicat de Nikol MerBreM pe Ianuarie 28, 2018 la 8:40pm

Pare un spital-închisoare, un spital cu sentinţe pe viaţă. Îmi place libertatea din final, constrastantă cu apăsarea din restul poemului: "de ce plângi?-spuse îngerul zâmbind".

Drag,

Nikol

Comentariu publicat de Valeria Merca pe Ianuarie 28, 2018 la 6:59pm

M-ai convins, Adina:

aici nu se zâmbește

aici se moare

aici se plânge

aici fiecare clipă poate fi ultima

Am rezonat cu atmosfera creată.

Comentariu publicat de Crinu Sorin Leşe pe Ianuarie 28, 2018 la 11:09am

Este evident că poezioara îți aparține. Numele şi data din subsolul ei sunt balast.

Comentariu publicat de Ion Lazăr da Coza pe Ianuarie 28, 2018 la 10:42am

Un pic mai concentrat de s-ar fi putut...

da Coza

Comentariu publicat de Mihaela Popa pe Ianuarie 27, 2018 la 9:17pm

apăsător

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
cu 3 ore în urmă
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
cu 19 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Valentin, profund incantat de vizita ta!"
cu 21 ore în urmă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Da, Valentin  pot ei sa absoarbă lumina? Da pot, pot ..."
cu 22 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Martorii ploii a utilizatorului ovidiu
"Felicitări pentru această poezie ca o picătură de rouă peste floarea de tei. E vară iar melcii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Martorii ploii a lui ovidiu
ieri
Postare de log efectuată de ovidiu

Martorii ploii

Martorii ploiiIn ploaia după amiezii,melcii ies ca niște gânduri lentedin marginile lumii;soarele…Vezi mai mult
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
ieri
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
ieri
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vino, să te iubesc a utilizatorului ovidiu
"Mulțumesc Domnule Valentin!"
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E grele, frate... a utilizatorului nicolae vaduva
"Nicolae, titlul m-a făcut să clipesc... Am văzut bine. Am văzut că ai pană de poet chiar dacă scrii…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog E grele, frate... a lui nicolae vaduva
ieri
Postare de log efectuată de nicolae vaduva

E grele, frate...

Te-ai apucat să naști fără mamoș,E grele, frate, e ca și când ai cereGăinii necălcate de cocoșSă…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog sunt idiot... a lui bolache alexandru
ieri
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Mulțumesc domnule Valentin! Însemne rămâne singurul loc în care mă exprim. Din…"
Sâmbătă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Vino, să te iubesc a lui ovidiu
Vineri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

„Karatele te fac mai disciplinat, mai energic și mai încrezător” - Interviu cu elevul Andrei Tertereanu

Karatele nu este doar despre atac și autoapărare, ci despre stăpânirea de sine. Cel mai bine știe…Vezi mai mult
Vineri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
Vineri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor