alo…

sunt xxxxxxxx

un număr îndrăgostit

câteva zerouri vor să se umple cu tine

au valențe de (supra)inimă

e nedrept să-și risipească ansamblul de stări

în raza unui creion

 

desprinde-ți sărutul

de pe ultimul joc dublu

ascultă aici

am descoperit seva de astăzi

și parcă nu mă îndur să-mi fac numai eu

licoare cu efect prelungit

 

de-ai ști câte sălbăticii a îmblânzit

numărul ăsta insonor

deține suveranitate pe câțiva kilometri de dor

să vezi cifre spiralate pe tulpinile gândului

ți-e mai mare dragul să le admiri ciorchine

(din când în când ispite)

 

dar ce spun eu?

alo…

Vizualizări: 98

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 23, 2013 la 11:15am

mulţumesc, aDA, mereu încântată să-ţi aud glasul:)

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 23, 2013 la 10:05am

Mulțumesc, Angy! Şi mai are câteva cifre sălbatice...:)

Drag,

Comentariu publicat de Nădejde Angelina pe Noiembrie 21, 2013 la 10:58pm

Poezia ta Gina, are valențe de (supra)inimă!

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 8:03pm

Iris, te voi suna să-ți spun ce mult mă bucur că-mi ești prietenă!

Mulțumesc!!!

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 8:03pm

Mulțumesc, Lavinia! Ei, am schimbat puțin nuanța:)

Drag,

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 8:02pm

Noroc că nu m-a auzit nimeni că vorbeam singură, Găbița!:))) Măcar am apucat să scriu aici ce aveam de spus...:)

Mulțumesc, draga mea!

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 8:00pm

Așadar, a mers, Corina! Să nu uiți să povestești mai departe:)) Eu o să uit îndată ce închid telefonul:)))

Drag și mulțumiri,

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 7:59pm

Augusta, zerourile acelea nu-mi dădeau pace:))

Drag,

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 7:58pm

Păcat că a fost doar un monolog, Sofy!:)

Dar ce spun eu? Îmbrățișări!

Comentariu publicat de gina zaharia pe Noiembrie 21, 2013 la 7:58pm

ei, nu mereu, câteodată! că mai și fulgeră, așa, din senin...:)

mulțumesc, da Coza!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Lui Herghelegiu Rada i-a plăcut fotografia lui Dacu
cu 17 ore în urmă
Herghelegiu Rada a partajat un profil pe Facebook
cu 17 ore în urmă
ovidiu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
cu 21 ore în urmă
Lui Monica Pester i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 23 ore în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Eclipsa a utilizatorului ovidiu
"am ras! :)"
ieri
Lui Chris i-a plăcut discuţia Eclipsa a lui ovidiu
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Umanitate stranie, parşivă a utilizatorului Mihai Katin
"se simte revolta. mi-a placut mai ales finalul! "
ieri
Ligia Dumitrescu şi Vasilisia Lazăr sunt acum prieteni
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mama care aștepta lumina a utilizatorului ovidiu
"Pentru că am fost foarte prinsă cu școala și alte activități, nu am mai putut fi atât de…"
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Umanitate stranie, parşivă a lui Mihai Katin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poetul ca afiș a utilizatorului Costel Zăgan
"da :)) "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Poetul ca afiș a lui Costel Zăgan
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: din pom cad dude a utilizatorului Stanescu Valentin
"citit cu placere, "
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Valenta: din pom cad dude a lui Stanescu Valentin
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ! & ? a utilizatorului Dacu
"nu am inteles ce ati vrut sa faceti, aveti texte de cate 2 versuri in mai multe postari..."
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Muzeul Țara Crișurilor, Secția de Etnografie

          Din totdeauna poporul român și-a transmis din generație în generație: obiceiurile,…Vezi mai mult
Duminică
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Ovidiu, ecuaţia se explică şi se complică: un om egal două idei, una bună alta proastă. Dacă ar…"
Sâmbătă
ovidiu a postat o discuţie

Irina și Curierul

Se făcea că, privind prin unicul geam al camerei, întunericul nu era doar noapte, ci Noaptea însăși…Vezi mai mult
Sâmbătă
ovidiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: par un idiot a utilizatorului Stanescu Valentin
"Da,   un mare da,   referitor la pretext: cât timp lumea va fi …"
Sâmbătă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor