Psalm la înflorirea cireșului

Fum alb, părere-n strai, lin borangicul...

Cireşului îi cer să-mi fie dascăl,

Gând rău, din troscot, inorogul pască-l,

Dar să n-atingă lunii tiriplicul!

Iubire – de-orice nume cerșetoare,

Ca Dumnezeu, ce urii n-are straiță,

Te mulțumești alintului - horaiță,

Și cupei torni, din Sfântul Foc, răcoare.

Cin' te-a trădat la heruvimi din mugur,

Că zeci de ochi i-au năvălit aripei?

Lumină lină și stihie clipei,

E doliu, roșul ce-l ascunzi în strugur?

Cum poate vin pe Dumnezeu să-L spuie?

- Întreabă Pâinea cu miros de cuie!

Vizualizări: 360

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Felicitări!

Sincere felicitări!
Un psalm divin, un premiu de care mă bucur!:)

Felicitări din suflet! :)

Felicitări, domnule Ichim!

Felicitări concurenților pentru frumoasele rezultate încununate de diplome și succes!

Felicitări, domnule Ichim! Mult succes în continuare!

Felicitări, din toată inima!

Felicitări!

Sincere felicitări, domnule Ichim!! M-am gândit eu că e poezia dvs., v-am recunoscut stilul inconfundabil! :-)

Camelia Ardelean a spus :

Sincere felicitări, domnule Ichim!! M-am gândit eu că e poezia dvs., v-am recunoscut stilul inconfundabil! :-)

Vă mulțumesc, doamna Ardelean!

Angela Dina a spus :

Felicitări!

Vă mulțumesc, doamna Dina!

gina zaharia a spus :

Felicitări, din toată inima!

Vă mulțumesc, doamna Zaharia!

Insignă

Se încarcă...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Mihaela Suciu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Veste! a utilizatorului Mihaela Suciu
cu 1 oră în urmă
Mihaela Suciu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Veste! a utilizatorului Mihaela Suciu
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Eliptică II (de Ion Lazăr da Coza) a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 1 oră în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Eliptică II (de Ion Lazăr da Coza) a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 2 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cuvintele a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 2 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sănătos și liber a utilizatorului Costel Zăgan
cu 2 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mai răsărim a utilizatorului gabriel cristea
cu 2 ore în urmă
Ovidiu G a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog “Eu, Maria” a utilizatorului Bucur Alexandra
cu 4 ore în urmă
Ovidiu G a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog (palmele mamei...) a utilizatorului Ovidiu G
cu 4 ore în urmă
Ovidiu G a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Aprilie alb a utilizatorului Ovidiu G
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog Eliptică II (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Pop Dorina îi place postarea pe blog Eliptică II (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Pop Dorina îi place postarea pe blog Eliptică I (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Pop Dorina îi place postarea pe blog Junglă (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Junglă (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog Eliptică II (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 12 ore în urmă
Postare de log efectuată de Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului nicolae vaduva îi place postarea pe blog Corecție a lui Crinu Sorin Leşe
cu 13 ore în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mai răsărim a utilizatorului gabriel cristea
cu 14 ore în urmă

© 2020   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor