Era o zi de toamnă târzie, cu un soare în care se vedea o oarecare tristețe că în curând razele sale vor fi ascunse în dosul norilor de nea.

            Pe o bancă, din gara din Craiova, sta un bătrân cu barbă albă, un picior de lemn și alături o cârjă. Purta niște haine vechi, dar curate, și o căciulă pe cap.

            Cu fața către calea ferată privea în gol, așteptând parcă o himeră din trecut care să-i schimbe anii vieții petrecuți în trudă și să mai trăiască puținele clipe de bucurie alături de familia sa.

            Deși era uscățiv, gemea sub povara greutăților sufletești mai mult decât la cele trupești care i se păreau firești la cele peste nouă decenii care se scurseseră din viața sa.

            Deși era răcoare, simți, poate și de emoție, că-l ia cu călduri și-și scoase căciula și o așeză alături.

            O doamnă la vreo 55 de ani, care aștepta și ea sosirea trenului, îl observă îngândurat și trist și se apropie încet de băncuța pe care se afla bătrânul. Scoase din geantă un portofel și de acolo sustrase o bancnotă și o așeză ușor în căciula bătrânului.

            Acesta făcu ochii mari și întrebă surprins:

            - Ce faci femeie?

            - Să fie pentru sufletul răposatului meu soț, că tare cumsecade a fost cât timp am petrecut împreună!

            - Femeie, eu nu-s cerșetor!

            Femeia îl privi surprinsă dar și fâstâcită de situația în care era pusă. Nici nu știa cum să reacționeze, să ia înapoi banii din căciula bătrânului sau să-i lase acolo.

            - Atunci Dumnezeu să-l ierte!

            - Și dumneavoastră să mă iertați. V-am văzut așa de trist și fără picior și am crezut că sunteți vreun amărât de-al străzii…

            - Nu trebuie să te simți jenată. Eram îngândurat. Au trecut mulți ani de când m-am născut și majoritatea petrecuți ca vai de mine. Piciorul l-am pierdut în război!

            - Vai de mine, dumneavoastră sunteți veteran de război? și se așeză alături.

            - Așa este! Noi cei din generațiile vechi ne-am apărat neamul strămoșesc cu propria noastră viață ca să aibă ce vinde dulăii democrației pe care am sperat-o și visat-o cu toții pentru un trai mai bun pentru copiii, nepoții și strănepoții noștri.

            - Așa este, domnule! Măcar vă sunt recunoscute meritele.

            - Am prins toate regimurile: monarhie, comunism și acum „marea” democrație! Este adevărat că pe timpul comunismului ni s-a purtat oarecum de grijă. Dar eu am avut unele probleme și cu ei. Băiatul și nora erau cam certați cu democrația comunistă și au emigrat în Germania. Au cerut azil politic, au fost o familie serioasă și acum au și cetățenie germană.

            - Și nu v-au mai vizitat?

            - Ba da, dar după așa zisă revoluție. Am avut zile grele după fuga lor. Dar n-am putut să-i conving să rămână în țară. Chiar am fost îndurerat că pământul apărat cu prețul vieții este părăsit de copiii noștri. Dar asta a fost să fie.

            - Și n-ați avut probleme cu securitatea?

            - Am avut destule! M-au acuzat că nu i-am educat cum trebuie, că sunt un trădător. Atunci mi-a sărit țandăra și am țipat la ei: „Cum mă puteți numi trădător pe mine care sunt veteran de război? Eu și mulți ca mine au apărat acest pământ sfânt ca să fiți voi acum niște domni! Dacă eram trădător dezertam din armată și rămâneam la nemți!” Apoi le-am arătat ordinele și medaliile primite în armată, după război. În cele din urmă n-au avut ce să-mi mai facă. Dar din nefericire soția mea s-a speriat așa de tare că s-a îmbolnăvit și am rămas singur ani la rând și nu se știe cât voi mai trăi.

            - Vai, prin câte ai trecut! Și tatăl meu a fost în război, dar… nu s-a mai întors. Eu nu    l-am cunoscut. Mama era gravidă cu mine când  a plecat în război. M-a crescut cu greu, singură. Nu-s-a mai căsătorit ca să-mi poată face mie un viitor mai bun. A ajutat-o și statul, căci era văduvă. Am o fiică, este doctor. Dar după ’89 a plecat și ea în Germania, se plătește mai bine. Pe ea o aștept. Vine de sărbătorile de iarnă cu soțul ei. Abia aștept să-l cunosc!

            - Este neamț?

            - E născut acolo, dar se pare că-i craiovean de-al nostru.

            - Și eu am un nepot tot în Germania. Este inginer. Și el s-a căsătorit de curând și vine la tataie să-i prezinte iubita vieții lui! Atât doream să mai trăiesc, să-mi văd nepotul însurat și apoi pot să mor liniștit.

            Deodată se aude de la difuzor, după melodia „M-a făcut mama oltean”, „Rapidul de București - Timișoara va sosi în stație la linia una!”

            Se aude un șuierat de locomotivă și după două-trei minute trenul oprește în gară.

            Bătrânul și doamna se ridică de pe bancă și se apropie de tren.

            Ușa vagonului din fața lor se deschide și coboară un tânăr cu un geamantan voluminos. Îl lasă pe peron și o ajută pe o tânără frumoasă să coboare scările, prinzându-i cu o mână geamantanul și cu cealaltă brațul.

            Amândouă geamantanele stau liniștite unul lângă celălalt în timp ce tinerii cercetează cu privirile peronul.

            - Mamă! strigă deodată tânăra și se repezi în brațele doamnei.

            - Bunicule! strigă și băiatul și-l ridică în brațe pe bătrân.

            Ambele perechi stau îmbrățișate câteva minute în timp ce ochii le lăcrimează în voie!

            - Fata mami, ce frumoasă te-ai făcut!

            - Nepotul moșului, ce voinic ești!

            Se desprind din brațe și cei doi, cu zâmbetul pe buze, vor să zică ceva, dar nu apucă fiindcă bătrânul le-o ia înainte:

            - Nu cumva este soția ta!?

            - Nu cumva el este ginerele meu!? întrebă femeia în culmea fericirii.

            Toți patru se cuprinseră în brațe plângând de fericire.

            Locomotiva scoase un șuier scurt și trenul începu să se deplaseze lent, parcă anume să nu deranjeze fericirea celor patru. (Drepturi rezervate autorului)

 

Cristina Nălbitoru

Vizualizări: 29

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O proză sensibilă despre întâlnirile neașteptate pe care viața ni le pregătește. Construiți cu simplitate și naturalețe dialogul dintre două destine marcate de dor, război și despărțiri. Bătrânul veteran și femeia care îl crede cerșetor devin, fără să știe, personaje ale unei reîntâlniri pline de lumină. Finalul, emoționant și cald, ne amintește că uneori viața știe să lege oamenii exact atunci când speranța pare aproape pierdută. O povestire plină de umanitate și emoție.

viata are modalitatile ei necunoscute de a crea legaturi intre oameni. citit cu placere, 

Un scenariu cu potențial. Cu ceva efort s-ar putea dezvolta o poveste mai amănunțită, poate o nuvelă, aducând în plan apropiat și celelalte personaje. Și totuși, expresia un bătrân cu barbă albă mi se pare un pleonasm?! cu atât mai mult cu cât, mai târziu aflăm ... de cele peste nouă decenii care se scurseseră din viața sa.

Aștept cu interes și alte texte, aDa

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Amanda Spulber a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Distant a utilizatorului Amanda Spulber
"Valentin, ai dreptate, e posibil să mai crească. Mulțumesc pentru lectura atentă și pentru…"
cu 1 oră în urmă
Amanda Spulber a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mărturie a utilizatorului Dacu
"Nu mă supăr. Aveți măsura 7 cu 8. Mi-amintesc de multe ori... Mi-a-min-tesc de mul-te ori…"
cu 1 oră în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Trei nopți și flori de vișin a utilizatorului nicolae vaduva
"dramatism maxim, o poveste de viata. scrieti proza la fel de frumos cum scrieti poezie. poate ar…"
cu 2 ore în urmă
Lui Chris i-a plăcut discuţia Trei nopți și flori de vișin a lui nicolae vaduva
cu 2 ore în urmă
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mărturie a utilizatorului Dacu
"Stimată Doamnă Amanda Spulber,        Fără supărare! Câte silabe are…"
cu 4 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin

Valenta: venea poştaşul

 venea poştaşul -la-al meu bunici-aduceaveşti înplic venea poştaşul -eu mai…Vezi mai mult
cu 12 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Distant a utilizatorului Amanda Spulber
"Amanda, plopul timid nu se mai arată pentru el povestea nu are erată... Un trunchi de plop mai…"
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Distant a lui Amanda Spulber
cu 12 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Am învăţat o pasăre a utilizatorului Mihai Katin
"Mihai, mi-au rămas în gând imaginile versurilor tale ’’ cântecul prin…"
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Am învăţat o pasăre a lui Mihai Katin
cu 13 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"Amanda, ideea a fost că starea indusă de explozia primăverii prin versuri te face nu să dormi ci să…"
cu 13 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sămânţa, copacul a utilizatorului Stanescu Valentin
"Amanda, mulţumesc pentru vizita în pagina mea. Şi vizita pe care ai făcut-o mă obligă să mai…"
cu 13 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Valenta: blânda zi de joi a utilizatorului Stanescu Valentin
"Amanda, eşti minunată! Mi-ai făcut o mare, mare surpriză. Prima Valentă scrisă de altcineva…"
cu 13 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a lăsat un comentariu pentru Rădița Răpeanu
"La mulți ani fericiți, fată dragă! "
cu 15 ore în urmă
Postare de log efectuată de Amanda Spulber

Distant

Senină e zarea – un soare blazat  Din colțul de stradă străluceȘi linii absente prin colburi…Vezi mai mult
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin

Am învăţat o pasăre

Am învăţat o pasăreSă ne poarte cântecul prin copacii nocturni,Am rugat-o să bea lacrimile…Vezi mai mult
cu 17 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Să zburăm... a utilizatorului Simona Dobrin
"Să zburăm, iubitul meu frumos,    mi se pare  atât de firesc si nu…"
cu 17 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ordin de zi a utilizatorului Costel Zăgan
"corect  si poate  nu doar atât!"
cu 17 ore în urmă
Amanda Spulber a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gratii de ger a utilizatorului Amanda Spulber
"Chris, Grig, vă mulțumesc mult pentru comentarii."
cu 17 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Drum de tăcere a utilizatorului Monica Pester
"este un poem totalmente gri ,parca personajele lui Goya  au coborât brusc…"
cu 17 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor