Urbea fierbea. Apariţia ei îi pusese pe toţi pe jar, trezindu-le instinctul. Nu era genul său, dar trebuia s-o aibă şi-i luase urma ca un animal de pradă. A fost mai rapid. Haţ! a furat-o de sub nasul unui nehotărât. Învingător a amuşinat-o, acolo, în public. Mirosul proaspăt i-a invadat nările, incitându-i simţurile. Era în mâinile lui, dar nu-i aparţinea întru totul. Avea preţ. De-l plătea, o lua şi plecau împreună. Târgul se făcea pe loc. Pregătise din timp banii şi când i-a întins ea i-a arătat că nu ajung. Se ruşina că este o marfă, iar el într-un gest generos a completat suma şi i-a mângâiat faţa mătăsoasă, compasional.

Acasă, nerăbdător, cu ea în braţe, s-a trântit în pat. Subtilă i s-a dezvăluit, încetul cu încetul. Tresărea când o atingea cu degetul său umezit. Încerca să-şi închidă fecioria şi ceda doar sub presiunea mâinilor hămesite, dar ceda. Atunci, îi sorbea cu ochi avizi sfioşenia şi năvalnic se cufunda în ea. Apoi, a preluat ea controlul, satisfăcându-i toate dorinţele, râzând şi lăcrimând de plăcere. S-au devorat reciproc în toate poziţiile posibile: stând pe spate, pe-o rână, sprijinit în coate... O noapte albă, cum nu mai trăise demult. Uitase de sine şi de faptul că nu era în weekend. Epuizat a adormit instantaneu cu ea pe piept. L-a sunat colegul.

- Ei! Ai luat-o?

- Îhî... ș-am dat-o gata!

- Mda, văd că ți-au sucombat lăudătorii. Cum ţi s-a părut?

- Băi, e me-mo-ra-bi-lă! Anunţă, că-mi iau o zi concediu. Vreau și continuarea poveștii.

- Ai înebunit? Acum în criză? Șefului n-o să-i convină. Ne-a anunțat că stăm peste program. Hai, la serviciu! Dacă zici c-ai dat-o gata într-o noapte, mulțumește-te cu prima parte. Momentan, continuarea nu există! Am vorbit la editură, volumul următor e în lucru. 

Vizualizări: 134

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Amuzant, așa cum ne-ai obișnuit... Știam că nu e o ființă vie ceea ce satisfăcea toate dorințele. Dar, surprinzător, nu am bănuit că este vorbe de o carte. Îmi imaginam ceva de-ale computerului.

Imaginativă la maxim, ironică subtil și mereu surprinzătoare. Câteva atribute pentru Mihaela Suciu.

Cu drag,

Sofy

:)) Final surpriză! Excelent! Am citit cu deosebită plăcere! :)

Multumesc, Sofy! Nu ştiam dacă o să se înţeleagă mesajul despre carte, dar acum stau liniştită :)  Eşti la subiect! Eu stau bine la atribute :) şi nu-ţi trimit tribut pentru generozitatea caracterizării. Te salut şi te îmbrăţişez cu mult, mult drag!

Sofia Sincă a spus :

Amuzant, așa cum ne-ai obișnuit... Știam că nu e o ființă vie ceea ce satisfăcea toate dorințele. Dar, surprinzător, nu am bănuit că este vorbe de o carte. Îmi imaginam ceva de-ale computerului.

Imaginativă la maxim, ironică subtil și mereu surprinzătoare. Câteva atribute pentru Mihaela Suciu.

Cu drag,

Sofy

Mulţumesc, Corina! Şi eu te citesc cu drag!

Corina Militaru a spus :

:)) Final surpriză! Excelent! Am citit cu deosebită plăcere! :)

Excelent! Felicitari! 

Mulțumesc, Veronica! 

Veronica Pavel Lerner a spus :

Excelent! Felicitari! 

Mulțumesc, Ioniță Gabriela!

Mulțumesc, Angi Cristea de citire și semn!

Un text ludic și îndrăzneț prin coloritul său. Cu admirație,

Mulțumesc, Ionica Serbov!

Ionica Serbov a spus :

Un text ludic și îndrăzneț prin coloritul său. Cu admirație,

Referitor la titlul prozei pe care am publicat-o și pe alte site-uri, azi am citit un comentariu: ”Am si eu o proza scurta publicata tot aici,cu mult timp in urma cu acelasi nume. Nu se va face confuzie?”

Voi ce părere aveți?

...ce m-ai pacalit, dar mi-a placut... frumos final, sa dai ,,gata,, o carte!!!!

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nervoasa Dulcineea a utilizatorului Costel Zăgan
cu 56 minute în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Imagini în cești a utilizatorului Lidia Pervu
cu 1 oră în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Autoportret Anne Frank a utilizatorului Costel Zăgan
cu 1 oră în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de sinceritate – rămas bun a utilizatorului Mihaela Popa
cu 1 oră în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Plecări a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 1 oră în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog fir de borangic a utilizatorului gina zaharia
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog exerciții de sinceritate – rămas bun a lui Mihaela Popa
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Imagini în cești a lui Lidia Pervu
cu 1 oră în urmă
Postare de log efectuată de Mihaela Popa
cu 4 ore în urmă
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sensul cunoașterii a utilizatorului Mirela Ciupercă
cu 4 ore în urmă
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog recoltă a utilizatorului Djamal mahmoud
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Popa îi place postarea pe blog recoltă a lui Djamal mahmoud
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Autoportret Anne Frank a lui Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog exerciții de sinceritate – rămas bun a lui Mihaela Popa
cu 5 ore în urmă
Mihaela Popa a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de sinceritate – rămas bun a utilizatorului Mihaela Popa
cu 7 ore în urmă
Lui Agafia Drăgan i-a plăcut discuţia Condamnare (fragment) a lui Giurgiu Silvia
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Agafia Drăgan îi place postarea pe blog eclipsă a lui gina zaharia
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Agafia Drăgan îi place postarea pe blog Zidul a lui Mirela Ciupercă
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Agafia Drăgan îi place postarea pe blog verde interior a lui nicolae vaduva
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Agafia Drăgan îi place postarea pe blog fir de borangic a lui gina zaharia
cu 9 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor