Prezentul manuscris mi l-a încredinţat spre traducere şi transmitere către lumea civilizată, prietenul meu cel mai bun  , Porcul!

E un caz strigător la cer : adevărat şi imposibil! Totul a început ca de obicei într-o noapte! Atunci s-a îndrăgostit Porcul: definitiv şi irevocabil!

Fără drept de apel. Până astăzi, când îl citiţi dumneavoastră , oamenii civilizaţi ai mileniului trei. Dar să-i dăm, scuzaţi vă rog, cuvântul!

-Domnule Porc, prietene, dă-i drumul!

-La început, habar n-aveam că sunt...porc! Mi se părea că lumea întreagă există pentru a mă servi pe mine : fiinţa supremă din Univers!

Această, să-i zicem convenţional, convingere nu era undeva formulată clar , ci pur şi simplu ea convingerea exista odată cu mine însumi. Şi întregul univers.

Instictul meu primar era împrăştiat peste tot. Căci trebuie să aflaţi : eu nu gândesc , eu simt !

Aşa că , am început să-mi ciulesc urechile către aceste fiinţe parabolice , semenii mei , PORCII!

Oricum , sinuciderea unui porc ar trebui să pună omenirea pe gânduri!

Totuşi,aşa cum grohăia un mare porc: DACĂ SINUCIDERE NU E, PORCUL CU ATÂT MAI PUŢIN!

Costel Zăgan, DEŞERTUL DE CATIFEA (15)

Vizualizări: 39

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Da! De ce nu şi porcul? De ce nu s-ar îndrăgosti porcul? El doar să mănânce, să ducă nesimţirea în spinare, să-şi bage râtul peste tot... el să nu aibă parte şi de dragoste?! Dar sinucidere? Nuuuu!... N-ai să vezi la porc! Trăim aşa, alături de ei.

Am citit cu multă plăcere!

Sofy

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

DONAȚII

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII

la: RO82RZBR0000060016707555

titular cont: Lazăr Vasilisia (Raiffeisen Bank)

Donatori (nume sau pseudonim),

începând cu sept. 2019:

Mica - 260 lei

Valeria Merca - 250 lei

Tudor Cicu - 300 lei

Activitatea Recentă

Batmindru Lucia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Neprețuit a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 2 ore în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gașcă a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 4 ore în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Hai, Salut! (monorime în TOT IO) a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea Popa îi place postarea pe blog Ochii stele-mi scăpărau a lui Gabriel Cristea
cu 6 ore în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog de ducere a utilizatorului nicolae vaduva
cu 7 ore în urmă
Postare de log efectuată de Dolha Paul-Alexandru
cu 7 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Neprețuit a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 8 ore în urmă
Batmindru Lucia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Neprețuit a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 8 ore în urmă
Batmindru Lucia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gașcă a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 8 ore în urmă
Batmindru Lucia a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gașcă a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 9 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gașcă a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 9 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gașcă a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 10 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Neprețuit a utilizatorului Batmindru Lucia
cu 10 ore în urmă
cu 10 ore în urmă
cu 10 ore în urmă
cu 10 ore în urmă
cu 11 ore în urmă
cu 11 ore în urmă
cu 12 ore în urmă
cu 12 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor