Raul îndreptă oglinda retrovizoare și dădu mai încet radioul de bord, unde vocea prezenta avantajele unui nou tip de scaun auto pentru bebeluși.

- I-am spus că mi se pare cea mai proastă idee. Că n-o să crească vânzările doar dacă micșorează pachetul. E o tâmpenie.

Marta nu-i răspunse. Trase puțin centura de siguranță, ca și cum ar fi vrut s-o aranjeze mai bine, și o mirosi încă o dată. „Hypnose” de la Lancôme.     

- Și nu numai atât. E un proces mult mai complex, orice neinițiat într-ale marketingului poate să-și dea seama. Dar el, nu. Când vine cu o idee trebuie să-i spui că e genială, altfel tu ești un prost și un încuiat.

A treia sâmbătă la rând, gândi Marta. Și de fiecare dată, după ce se duce la sală. Simți atingerea centurii pe gât, în locul în care și ea obișnuia să se dea cu parfum.

- Dar toți îi cântă în strună, Șefu' în sus și Șefu' în jos. N-au coloană vertebrală, ce să mai vorbim.

Raul frână brusc la culoarea roșie a semaforului și se întorse spre Marta.

- Niște lachei, asta sunt toți.

Pe trotuar, chiar în dreptul geamului, un băiețel de patru-cinci ani împingea o mașinuță al cărei claxon imita sirena de pompieri. O tânără se apropie în fugă și-l trase de la marginea trotuarului. Șirul de mașini care așteptau la semafor începu deplasarea și Marta văzu în oglinda laterală cum tânăra ridică băiețelul în brațe.

- Poate ar trebui să ne programăm și la Med-child. Colega Ioanei a reușit cu ei, și încerca de mai bine de…

- Marta, am mai discutat.

Raul semnaliză pentru banda din stânga, dar mașinile se scurgeau întruna.

- Numai mârlani în orașul ăsta, unu' nu te-ar lăsa să treci.

Până la urmă reuși să se strecoare în spatele unui Opel argintiu, cu un abțibild mare pe geam: „baby on board”. Marta netezi cu degete tremurătoare cuta bluzei de sub centură.

- Mă mai iubești?

- Nu începe, te rog. Doar pentru că nu mai suport atâta planificare, și prelevare, și analize, și tot rahatul ăsta cu nume sofisticat, nu înseamnă că…

Ridică din umeri fără să continue și viră la stânga pe o străduță îngustă, apoi parcă mașina în spatele unui Audi A8 roșu, nou, pe care-l evaluă cu priviri admirative.

- Mașină adevărată. Dar eu tot nu înțeleg cum de și-o permite frate-tu.

Marta își desfăcu centura de siguranță și o mirosi din nou înainte să-i dea drumul. Parfumul părea estompat. Sau poate se obișnuise ea.

 

(AV) 

Vizualizări: 133

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Frumos! Într-un text concis creionată o secvență din viața unui cuplu ce ilustrează cât se poate de inspirat, într-un stil aluziv, un conflict de priorități. Toată prețuirea!

Mulțumesc de apreciere. Cu stimă, AV

Gabriela Grădinariu a spus :

Frumos! Într-un text concis creionată o secvență din viața unui cuplu ce ilustrează cât se poate de inspirat, într-un stil aluziv, un conflict de priorități. Toată prețuirea!

Un text foarte scurt, dar extrem de sugestiv. Problemele cuplului, duplicitatea soţului, neîmplinirea soţiei, elemente definitorii pentru societate, picurate cu talent ici, colo, atât cât să simţim atmosfera. Mi-a plăcut! :)

Cu drag,

Corina, mulțumesc de trecere și apreciere :)

Corina Militaru a spus :

Un text foarte scurt, dar extrem de sugestiv. Problemele cuplului, duplicitatea soţului, neîmplinirea soţiei, elemente definitorii pentru societate, picurate cu talent ici, colo, atât cât să simţim atmosfera. Mi-a plăcut! :)

Cu drag,

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

ELENA AGIU-NEACSU a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Leul şi măgarul (fabulă) a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Vă mulţumesc frumos, domnule Katin!"
cu 2 ore în urmă
ELENA AGIU-NEACSU a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Leul şi măgarul (fabulă) a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Vă mulţumesc frumos pentru observaţiile pertinente şi pentru analiză. Cu stimă,"
cu 2 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Păresimi-început de elegie a utilizatorului IOAN stoian
"Poemul „Păresimi – început de elegie” (așa trebuie scris corect titlul!)…"
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog Păresimi-început de elegie a lui IOAN stoian
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog Pe când...o primăvară? a lui Rotariu Dorel
cu 12 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Pe când...o primăvară? a utilizatorului Rotariu Dorel
"Poemul surprinde dramatic contrastul dintre renașterea naturii și neliniștea lumii contemporane.…"
cu 12 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Leul şi măgarul (fabulă) a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"Fabula scrisă de tine reia, într-o cheie satirică și moralizatoare, tradiția fabulei clasice,…"
cu 12 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Leul şi măgarul (fabulă) a utilizatorului ELENA AGIU-NEACSU
"prostia o doamna se crede-n zadar într-o zi tot zbiară precum un magar cine vrea pe dansa sa…"
cu 16 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Pe când...o primăvară? a utilizatorului Rotariu Dorel
"Palpită seva-n ramuri, cer muguri drept la viață, Cămașă verde-și trage pământul…"
cu 16 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Păresimi-început de elegie a utilizatorului IOAN stoian
"Trec alte flori, în altă primăvară...este acea curgere extraordinara a vieții,cine are…"
cu 16 ore în urmă
Popa Ștefan a adăugat 2 discuţii la grupul ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR...
ieri
Postare de log efectuată de IOAN stoian

Păresimi-început de elegie

Duh Sfânt – esență, existență, sămânță, PământTrec florile prin soarele de april În nesfârșita lor…Vezi mai mult
ieri
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Timid mai ninge la Paris a utilizatorului Maria Mitea
"Parisul  transmite  celor care sunt trecători prin labirintul sau  o anume …"
ieri
ELENA AGIU-NEACSU a contribuit cu răspunsuri la discuţia O tinerețe închinată zborului a utilizatorului Popa Ștefan în grupul ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR...
"Impresionant omagiu! Felicitări! Să-i fie ţărâna uşoară!"
ieri
Postare de log efectuată de Rotariu Dorel

Pe când...o primăvară?

Vreau morbul hibernării să mi-l sugrum c-o sfoarăPe care-am înșirat zestrea de pânze albe,În piept,…Vezi mai mult
Duminică
Dulmin Aurel a postat o discuţie

spitalul de psihistrie

Schizofrenie?   Stau ca un tâmpit și privesc prin vitrina autoservirii. Oameni așezați la rând…Vezi mai mult
Duminică
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Timid mai ninge la Paris a utilizatorului Maria Mitea
"Mulțumesc mult, Grig!  Îmi place cum sună,   ”poem hibernal” e bun…"
Sâmbătă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Introspecție a utilizatorului Monica Pester
"Grig, Mihaela, Lisia, Mihai, prieteni dragi , vă salut cu bucuria elevului care a primit nota 10…"
Sâmbătă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Transformare a utilizatorului Monica Pester
"Sunt devastată de multe probleme, inclusiv de cele de sănătate, așa că îmi cer scuze pentru…"
Sâmbătă
Postare de log efectuată de ELENA AGIU-NEACSU

Leul şi măgarul (fabulă)

S-a-ntâmplat odată, de nu-ți fi aflat, Măgarul s-ajungă mare împărat. Și cum bănuiți, în împărăție…Vezi mai mult
Sâmbătă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor