Toate discuţiile etichetate „Ion” (10)

Discuţii Răspunsuri Activitatea Recentă

La umbra Vezuviului (roman, fragment II)

Rămasă singură, Sapphira îngenunche, împreunându-şi mâinile. Privind cerul cu stele, izbucni în plâns:      – Luminează-mă, Doamne!…

Început de Ion Lazăr da Coza

23 Oct 14, 2016
Răspunsul lui giurgiu maria

La umbra Vezuviului (roman, fragment I)

Din partea autorului:         Romanul de faţă – La umbra Vezuviului –, de factură clasică, încearcă prin mijloace literare, dar în lumina…

44 Oct 14, 2016
Răspunsul lui giurgiu maria

Găina (Scheci a la nea Mărin)

Găina (Scheci a la nea Mărin) Elena Agiu-Neacşu Mă, fraţâlor, ascultaţi la mine păţanie! Mă pomenesc anu’ trecut, aşa pe primăvară cu Ion a…

Început de ELENA AGIU-NEACSU

4 Feb 13, 2016
Răspunsul lui Vasilisia Lazăr (da Coza)

La umbra Vezuviului (roman, fragment XV)

După o noapte de bătut mătănii, de rostit rugăciuni fierbinţi, Sapphira spera şi ea să fie bine, spera că rătăcirea fostei sale stăp…

10 Mai 12, 2015
Răspunsul lui Ion Lazăr da Coza

La umbra Vezuviului (roman, fragment XIV)

Resimţindu-şi tinereţea ca pe o vină persistentă, sâcâitoare, Sapphira părea să-şi asume benevol şi oarecum martiric greutatea păcat…

14 Apr 26, 2015

La umbra Vezuviului (roman, fragment V)

– Salve, pater familias! îndrăzni Hermus, după ce scăpă de atribuţiile imediate şi după ce simţi că stăpânul familiei s-a rela…

16 Apr 20, 2015

La umbra Vezuviului (roman, fragment VI)

A doua zi, destul de matinal – şi aici îşi spuneau cuvântul obiceiurile căpătate în vreme de încercatul comandant de oşti –, Ca…

16 Apr 20, 2015

La umbra Vezuviului (roman, fragment IV)

Bilubus, în ciuda masivităţii sale, se lipi sprinten de zidul care i-a fost arătat, prefăcându-se parcă într-un basorelief ce reprez…

14 Apr 19, 2015

La umbra Vezuviului (roman, fragment III)

Înveselită de această remarcă, Flavia Antonia porunci:      – O bucată de papirus, trestia şi măsuţa de scris!      Cunoscând ordine…

14 Feb 9, 2015

Cotul lui Manea

Cotul lui Manea               Vremurile se schimbă uşor, oamenii se transformă mai greu sau deloc.             Manea era un om oarecum ci…

11 Sep 17, 2012

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Darie Giurgiu îi place postarea pe blog Cedrii Libanului a lui Nikol MerBreM
cu 5 minute în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Prin voi, zorii mă născură a utilizatorului SILVIA FILIP
cu 16 minute în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog eu a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 17 minute în urmă
Darie Giurgiu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog eu a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 17 minute în urmă
cu 18 minute în urmă
cu 18 minute în urmă
cu 18 minute în urmă
cu 19 minute în urmă
cu 20 minute în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog Prin voi, zorii mă născură a lui SILVIA FILIP
cu 24 minute în urmă
Nikol MerBreM a contribuit cu răspunsuri la discuţia Fata cu un ochi verde şi unul căprui a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 28 minute în urmă
Nikol MerBreM a contribuit cu răspunsuri la discuţia Liceenii a utilizatorului Giurgiu Silvia
cu 31 minute în urmă
Lui Nikol MerBreM i-a plăcut discuţia Liceenii a lui Giurgiu Silvia
cu 34 minute în urmă
Nikol MerBreM a contribuit cu răspunsuri la discuţia Urăsc toamna a utilizatorului Ana C. Ronescu
cu 36 minute în urmă
Lui Nikol MerBreM i-a plăcut discuţia Urăsc toamna a lui Ana C. Ronescu
cu 41 minute în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cedrii Libanului a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 44 minute în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cedrii Libanului a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 49 minute în urmă
cu 52 minute în urmă
cu 57 minute în urmă
cu 1 oră în urmă

frecvență trafic

© 2017   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor