Doi plus unu... rame

 

          Ridic privirea spre cer pentru ca stropii nervoși din epilogul furtunii să-mi pătrundă în cotloanele sufletului obosit de caniculă. Cu pieptul spre exterior avansez încet fără să-mi pese că apa de ploaie îmi invadează pantalonii, cămașa și părul puțin transpirat. Doar sandalele se luptă pentru supremația uscatului. Totuși, din când în când le atinge o băltoacă pe care refuz s-o ocolesc. Prea a fost cald în ultimele săptămâni! Cu priviri furișe privesc poșeta care zace pe umărul drept. E prea solidă pentru ca trupul ploii să pătrundă în interior, în rest... ce mai contează? Simt o plăcere nebună. E plăcerea omului sănătos, vitregit de concediu la mare. Din lipsă de fonduri, nu mă lupt cu valurile, ci accept îmbrățișarea ploii de vară. Natura ține cu mine, mângâindu-mi oboseala.

          Ajung la pasaj și culoarea roșie a semaforului îmi oprește pentru câteva secunde aventura prin umezeală. Mașini nervoase calcă în dungă trecerea de pietoni, încercând să evite a-mi oferi un duș pigmentat cu noroi. Mulțumesc în gând și merg mai departe.

         Spectacolul naturii își etalează colții în fața unei civilizații neputincioase. Pe stradă tot cresc valuri printre roți. Mă opresc sub un copac, pentru a fi ferită de stropii întârziați ai furtunii care aproape a adormit și scot telefonul din poșetă. Fac câteva fotografii autovehiculelor care se scaldă în valurile declanșate de viteză. Canalizarea? Există pe undeva și ea, dar poate că-i înfundată cu mucurile incompetenței. Simt în ceafă înjurăturile șoferilor, dar eu, un pieton îmbrăcat în adrenalină, privesc și merg mai departe. Mai am puțin până la supermarketul din cartier. Un gând pozitiv îmi impune să intru. Mă voi încălzi puțin și cine știe, poate până voi cumpăra ceva, să-mi stâmpăr nervozitatea stomacului, ploaia se va opri.

          Cobor cu precauție scările din fața magazinului amplasat la demisolul unei foste cantine studențești. Intru și... virez repede la dreapta. În fața mea, în gălăgie și cu viteză, doi angajați parcă se antrenează pentru proba de canotaj. Obraznica apă refugiată în interior refuză evacuarea. 

         – Bărci nu aveți în dotare? mă trezesc eu vorbind.

         – Ba da, doamnă. Avem și gondole, dar le-a închis șeful în depozitul din spate.

          Îmi aleg câțiva struguri, îi cântăresc și arunc și două pungi cu lapte în coș. Fac curba printre rafturi, dar renunț. Sandalele mi s-au udat în scurta mea incursiune prin magazin și mă îndrept spre casa de marcat. Aștept însă la un colț de raft să treacă ambarcațiunea celor doi băieți. Nu mă pot interpune între ei, risc să ajung ciuciulete acasă.

         Pe luciul pardoselii apa așteaptă aplauze.

         – Băieți, vă antrenați pentru olimpiadă, la canotaj?

         – Am fost deja la mondialele de juniori. Mergem și la olimpiadă dacă ne calificăm...

         – Cu așa antrenamente nu puteți rata o medalie. Baftă!

          Ajung la rând, plătesc marfa și mă grăbesc să ies fiindcă apa mi-a muiat picioarele spălându-mi și încălțările în același timp.

         – Doamnă, ați uitat portofelul...

         – Lasă bă, poate voia să plătească biletul la spectacol, spun cei doi plictisiți de vâslele improvizate.

          Cu zâmbetul pe buze, gust gluma și mulțumesc. Arunc o ultimă privire spre marfa care dormitează expusă și concluzionez rapid în gând: „Au noroc cu înălțimea piciorușelor rafturilor, căci altfel... am fi mâncat pâinea direct muiată!”

         – Succes la olimpiadă, băieți. La revedere!

         – Mulțumim...

Vizualizări: 148

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

...așa e la noi. Calamitate domnule, calamitate.

O schiță drăguță, cu umor și sarcasm.

Am citit cu plăcere,

Sofy

Să vă spun o noutate: în Barcelona nu sunt canalizări, pe străzi. Deloc. Dacă plouă, imediat se fac vreo 20 de cm de apă, pe stradă, dar dacă s-a oprit ploaia dispare în 10 minute... nu știu unde. Desigur, acolo plouă foarte rar, de câteva ori pe an. Eu, în 10 zile am avut parte și de o ploaie, foarte mare, iar după... a ieșit soarele și a dispărut apa. De ninsori... nici nu poate fi vorba. Dacă se aștern cumva 10 cm de zăpadă, se închid școlile, se declară calamitate...

Vă mulțumesc pentru lectură, doamnă Sofy.

Un text bine redactat, fără greșeli - lucru cam rar întâlnit printre prozatori...

Subiect mai mult anecdotic decât reprezentativ.

da Coza

Vă mulțumesc, domnule da Coza.

Un text relaxant, bine scris! :) Am savurat!

Îți mulțumesc, dragă Corina.

Am lecturat cu mare plăcere!

Felicitări!!

Vă mulțumesc, doamnă Elena, pentru lectură și apreciere.

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"Maria, cum spuneam în comentariile anterioare, sunt bucuros că am ajuns din nou în…"
cu 1 oră în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"Maria Elena, iată-ne din nou aici să înmulţim cuvintele dătătoare de energie. Să ne bucurăm…"
cu 1 oră în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"aDa, mulţumesc pentru regăsirea din lumea cuvintelor, pentru comentariul ce întregeşte simpla…"
cu 1 oră în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Antemergătorul a utilizatorului chindea maria elena
"Superbă constelaţie de cuvinte zămislitoare de  metafore."
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Antemergătorul a lui chindea maria elena
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Dulmin Aurel îi place postarea pe blog Cătușe de aripă a lui Alina Ilie
cu 3 ore în urmă
Dulmin Aurel a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Bestia a utilizatorului Dulmin Aurel
"  Da! Îmi place cum sună „cu crucea în spate” stau și privesc…"
cu 3 ore în urmă
Dulmin Aurel a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog separatio a utilizatorului Dulmin Aurel
"Da! Sunt acele curcubeie ce apar după o ploaie de lacrimi și se strâng, dansând…"
cu 3 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"” albinele din puful dalb adună-n săculeţi nectar.” - hărnicie mare pe la tine prin…"
cu 5 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog separatio a utilizatorului Dulmin Aurel
"”curcubeie ale singurătății ce-și țin hora în jurulgândurilor” - mi-a…"
cu 5 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Antemergătorul a utilizatorului chindea maria elena
"* infinitul din mine * sub degete oarbe -  gura decojită de sunet încă mai…"
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului chindea maria elena îi place postarea pe blog o lacrimă a lui Maria Mitea
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Oglinda spartă între lumi a utilizatorului Elena Victoria Glodean
"Ca un uriaș Uroborus ce veșnic își înghite coada în creuzetul vieții! Taina ce ne…"
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului chindea maria elena îi place postarea pe blog Oglinda spartă între lumi a lui Elena Victoria Glodean
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o lacrimă a utilizatorului Maria Mitea
"Misterul lacrimei forfotind de ceruri, îmbrățișări de zboruri și căderi de fructe în…"
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cum să-mi fie astăzi bine... Ca atunci când erai bine? a utilizatorului Dacu
"Cu duhul pre moarte călcând, în nemurirea noastră singurătatea n-ar trebui să existe!"
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog separatio a utilizatorului Dulmin Aurel
"„Tot răul din lume duce spre bine”! Totul ține de excavările interioare!"
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lui a utilizatorului Stanescu Valentin
"Stare de grație - pistil de lumină desface și cucerește smerită în toate! Să fie primită!"
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului chindea maria elena îi place postarea pe blog Lui a lui Stanescu Valentin
cu 8 ore în urmă
chindea maria elena a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Miros de tatuaj a utilizatorului Calin Tina
"„Undeva în zare” toate minunile vieții se revarsă în aripă. Dar cât…"
cu 8 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor