Sofia Sincă's Comentarii

Panou de comentarii (299 comentarii)

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

La 4:15pm on Iunie 08, 2025, Ada Nemescu i-a dăruit utilizatorului Sofia Sincă un cadou...
Cadou
La 3:41pm în Iunie 8, 2025, Vasilisia Lazăr a spus...

La mulți ani cu sănătate și bucurie, draga mea!

La 12:41pm în Iunie 8, 2024, Ada Nemescu a spus...

La mulți, mulți ani cu bucurii și sănătate! 🍀🥰🤗

La 12:29pm în Iunie 8, 2024, Vasilisia Lazăr a spus...

La mulți ani sănătoși, draga mea dragă!
❤

La 6:53pm în Iunie 8, 2022, Vasilisia Lazăr a spus...

La mulți ani luminoși, scumpă Sofia! 

La 7:18am în Iunie 8, 2022, Pop Dorina a spus...

La mulți ani, cu sănătate!

La 4:36am on Iunie 08, 2022, Dinca Valerian i-a dăruit utilizatorului Sofia Sincă un cadou...
Cadou
La 11:42pm în Iunie 8, 2021, Vasilisia Lazăr a spus...

La mulți ani senini, dragă Sofia! 

La 1:32pm în Februarie 15, 2021, Aurelius Belei a spus...

Multumesc din suflet!

La 8:23pm în Februarie 13, 2021, Florica Bungete a spus...

Mulțumesc!

La 8:39pm în Februarie 9, 2021, Maria-Ileana Tănase a spus...

Mulțumiri și stimă!

La 12:04pm în Februarie 8, 2021, Cornaciu Nicoleta Ramona a spus...

Mulțumesc!

La 1:32pm în Februarie 3, 2021, Elisabeta Drăghici a spus...

Bună ziua! Mulțumesc pentru primire!

La 11:13pm în Februarie 2, 2021, Ciceu Andrei-Marian a spus...

Mulțumesc de primirea călduroasă!

La 9:50am în Februarie 2, 2021, Simona Serban a spus...

Încântată de reîntâlnire!

Vă mulțumesc tare mult!

La 9:06am în Ianuarie 30, 2021, ANDRONACHE LUMINITA a spus...

Multumesc!

La 9:40am în Ianuarie 22, 2021, Răduță If. Toader a spus...

Mulțumesc!...

La 8:52pm în Septembrie 20, 2020, Nicu Zacheu a spus...

Nu am intenționat să vă șterg comentariul cu vaca lui Costel. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa ceva. Oricum, o femeie normală nu se pupă cu vaca. Ar fi prea scandalos.

La 12:19pm în Septembrie 18, 2020, Mihai Katin a spus...

 

                                 Încă de la început fac precizarea că nu am contestat şi nu pot contesta acribia cu care lecturaţi textele postate şi nici atâta profesionalismul analizei şi criticii lucrărilor în cauză numai că am observat o fină adversitate, o irepresibilă concluzionare şi de aici o perceptibilă deplasare a poemelor mele spre acel nedorit rizibil. M-am întrebat de ce şi există o logică a neacceptării profanului care profanează spaţiul cultural, a maculaturii care inevitabil maculeaza principii şi standarde estetice.    Aceasta chirurgie estetico literară poate fi benefică în cazul în care aş accepta-o ca o resetare totală, ca o renunţare la o naturaleţe ce mă caracterizează prin imperfecţiunile ei şi poate absurd mă ajuta în evoluţia mea sufletească.

  Nu scriu din orgolii şi vanităţi mărunte, de aceea nu este acceptabil să pic în derizoriu şi deriziune insistând cu poeme care nu vor avea nici măcar acea calitate a vibraţiei intime, a temelor ce merită interesul şi poate aceasta vanitate a criticului poate fi acceptată chiar dacă formularea "s-a încercat un sonet" este parte din aceeaşi logică irepresibilă a verdictului definitiv pentru că nu fac nici încercări , nici experimente sterile, pentru mine este un sonet şi atât, nu o schiţă, o guaşă, o creionare, un şotron rimat ce-l postez inconştient de consecinţe.

  Ceea ce m-a făcut să simt o perplexitate plină de amărăciune este acea definire lapidară şi concisă a unei poveşti hilare ori nu am găsit nimic amuzant decât poate în anticiparea distanţării dintre finul cunoscător şi măruntul artizan, este un gust aristocratic în a ne amuza de ceea ce considerăm prostia şi lacunele celor care se pretind să zicem poeţi, ori eu din amuzament am scris poate fabule, nu mă pretind poet pentru că poezia este o latură a mea sufletească, atât de imperfectă cum pare aici dar este prea târziu să o socotesc păcatul capital.

    Poate a fost vina mea de a nu sesiza nivelul cerut la modul corect şi tehnic chiar, de aceea pentru a nu deveni penibil prin perseverenţă consider că trebuie să închei neinspirata mea prezenţă  cu scuzele de rigoare pentru trecerea  inoportuna pe acest site.

  Închei cu rugămintea de a nu-mi răspunde pentru că toate au fost spuse, vă înţeleg şi nu vă contest pentru că fiecare are libertăţile şi calităţile lui care merită preţuite.

Cu deosebit respect Mihai Katin

 

 

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1000 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

important!

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de Alina Ilie

Luntrea de opal

Într-un pridvor minunile se-ntâmplă, Acolo a îmbiat-o tat’su pe măicuță, Tinda e înțeleapta casei…Vezi mai mult
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog ninge... a lui Vasilisia Lazăr
cu 4 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog sub privirea ta a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Mulțumesc, Ada! Dumnezeu și Maica Domnului să aibă grijă de toții copii. Un an cu sănătate tuturor!"
cu 10 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog sub privirea ta a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
"Mulțumesc Chris!"
cu 10 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Taina nopții a utilizatorului Grig Salvan
"Frumos! Mai ales finalul!  iar când lumina cade peste pragvei înțelege,…"
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Taina nopții a lui Grig Salvan
cu 15 ore în urmă
Dumitru Mocanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gustul singurătății a utilizatorului Dumitru Mocanu
"Vă mulțumesc, dna Nemescu! La mulți ani!"
ieri
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Reflecție a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Mulțumesc! Mă bucur pentru comentariu! Să avem cu toții inspirație în noul an!"
ieri
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În jurul meu a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"La mulți ani! Mulțumesc pentru popas!"
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Rotații a utilizatorului Rotariu Dorel
"Uluitor de frumos!  Rotiri spre un înalt dorit de fiecare, descrise atât de…"
ieri
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Rotații a lui Rotariu Dorel
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cioraniană a utilizatorului gabriel cristea
"Minunate descrieri, inedite. * acest întins neanotimp,de-această ne'nțeleasă stare…"
ieri
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Cioraniană a lui gabriel cristea
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Speranțe pentru viitor a utilizatorului Ada77
"Încă un poem plin de speranță. Să ne fie noul an, prilej de bucurii. aDa"
ieri
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Speranțe pentru viitor a lui Ada77
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Gustul singurătății a utilizatorului Dumitru Mocanu
"Mi-a plăcut! Singurătatea are multe fețe, pe cât de mulți suntem și noi... Aici, versuri…"
ieri
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Gustul singurătății a lui Dumitru Mocanu
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Undrea a utilizatorului Rotariu Dorel
"Un regal. Am citit cu mare plăcere, am admirat atmosfera picturală, ingenios alcătuită prin…"
ieri
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Undrea a lui Rotariu Dorel
ieri
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Taina nopții a utilizatorului Grig Salvan
"Ce frumos! O dantelărie pe alocuri subtilă, o muzicalitate știută, despre tăceri care spun…"
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor