Moduri de expunere

(scurtă incursiune)

 

 

           Descrierea – Este un mod de expunere prin care scriitorul prezintă în amănuntele lor specifice şi impresionabile un colţ din natură (peisaj), un obiect, un fenomen, o fiinţă, chipul unui om, un mediu social, o stare sufletească. Într-o descriere literară, în proză sau în versuri, pe lângă prezentarea unor elemente definitorii pentru obiectul descrierii, scriitorul dă glas şi sentimentelor declanşate în sufletul său de contemplarea obiectului descris (uimire, încântare, bucurie, spaima etc.). Există opere literare construite exclusiv prin apelul la descriere, ca mod de expunere, cum sunt, de exemplu, pastelurile. Alteori, descrierea apare în cadrul naraţiunii, atunci când scriitorul descrie personaje, realizând portrete.

 

            Naraţiunea – este o relatare a unor întâmplări într-o ascensiune de momente. Naraţiunea este modul caracteristic al epicului. Autorul povesteşte fapte şi întâmplări prezentate într-un loc şi un timp determinate. Toate aceste întâmplări dintr-o naraţiune, legate de personaje, formează acţiunea. La acţiune, participă personajele literare, care pot fi oameni, dar şi plante, animale, sau lucruri animate de autor (ca în basme, legende sau fabule). De regulă, naraţiunile prezintă întâmplări din viaţa oamenilor, acele întâmplări prin care scriitorul defineşte firea, caracterul, felul de a fi al personajului literar sau, atunci când apar personaje colective, modul de viaţă al societăţii omeneşti, într-o anume epocă. Printre speciile genului epic care au ca mod de expunere naraţiunea, se numără: basmul, legenda, povestea, balada, fabula, schiţa, nuvela, romanul, poemul eroic.

 

         Dialogul – Este modul de expunere prin care se reproduce, în vorbire directă, conversaţia dintre personaje. Este mijlocul prin care autorul face personajele să vorbească, dezvăluindu-şi, astfel, psihologia şi mobilurile acţiunii şi atitudinilor adoptate. Există opere literare în care se foloseşte în întregime, ca mod de expunere, dialogul.

           Acestea sunt speciile genului dramatic: comedia, drama sau tragedia. În astfel de opere literare, în loc să povestească faptele şi întâmplările, scriitorul pune personajele să vorbească, să se mişte şi să gândească, în faţa spectatorilor, pe o scenă, ca în realitate.

           Există şi un dialog interior, care reproduce replicile pe care le schimbă cu sine însuşi un personaj literar. Recurgând la aceasta modalitate, scriitorul prezintă contradicţiile psihologice puternice ale personajului respectiv, punându-se mai acut în lumină conflictul psihologic, nehotărârea sau şovăiala personajului în situaţii dilematice, precum şi alte trăsături de caracter.

 

                                Surse: Internet, DEX, Etc.

Vizualizări: 1464

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Mulțumesc, da Coza, pentru informațiile prețioase!

Mi-ai dat prilejul să fac și eu o incursiune!

Cu mare drag!!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, Director Revista Eminesciana, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

GABRIELA RAUCĂ (redactor promovare media) - poetă, redactor Radio ProDiaspora, redactor Revista Eminesciana, membră UZPR 

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, redactor Revista Astralis și Revista Agora ARTELOR

CARMEN POPESCU (redactor promovare media) - scriitoare, redactor Radio Vocativ, redactor Revista Armonii Culturale, membră UZPR 

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru anul în curs au donat:

Maria Chindea - 200 Lei

Monica Pester - 700 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Gabriela Raucă - 600 lei

important!

Activitatea Recentă

Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nucul din grădină a utilizatorului Maria Mitea
cu 14 minute în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nucul din grădină a utilizatorului Maria Mitea
cu 18 minute în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Nucul din grădină a lui Maria Mitea
cu 19 minute în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nevăzutul a utilizatorului Monica Pester
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Maria Mitea
cu 2 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ziua ta, Copilărie a utilizatorului Ada Nemescu
cu 2 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Regăsire a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 3 ore în urmă
Corneliu Neagu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Trec zilele de-a valma a utilizatorului Corneliu Neagu
cu 4 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Golul vieţii a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 4 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Copilul - ultimul altar a utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Copilul - ultimul altar a lui Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 4 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Regăsire a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 4 ore în urmă
Maria Mitea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ce s-ar fi făcut Dumnezeu dacă n-ar fi existat câinii să viseze colaci în coadă a utilizatorului Maria Mitea
cu 4 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ziua ta, Copilărie a utilizatorului Ada Nemescu
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Cornaciu Nicoleta Ramona îi place postarea pe blog Regăsire a lui Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă
Cornaciu Nicoleta Ramona a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Regăsire a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă
Ada Nemescu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Regăsire a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă
Postare de log efectuată de Cornaciu Nicoleta Ramona
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Ada Nemescu îi place postarea pe blog Regăsire a lui Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Regăsire a lui Vasilisia Lazăr
cu 5 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2025   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor