Nici până astăzi, la aproape cinci ani de la dispariţia Mariei Crişan, nu mi-am revenit dupǎ şocul pe care l-am avut la 31 mai 2010, când am aflat trista veste. A fost  un om de o discreţie, eleganţă, cultură şi bunătate  rar întâlnite.

 

Am cunoscut-o prin mama, criticul de artă Amelia Pavel, cu care era prietenă. Avea o maşină cu care mă conducea de colo-colo când veneam în Bucreşti şi îmi povestea cu amuzament întâmplări din viaţa ei: cum s-a mutat de la Cluj la Bucureşti, cum a trecut peste diferenţele culturale, cum nu s-a uitat niciodată înapoi, încrezătoare în ce-i va aduce viitorul. Mă cucerise curajul ei. Trăgea puţin un picior (sau cel puţin aşa mi-o amintesc eu), dar nu dădea nicio importanţă inconvenientului.

 

Mama avea deja o vârstă înaintată şi îmi dăduse, scrise pe un bileţel, două numere de telefon ale unor prietene ale ei, în cazul în care s-ar fi întâmplat ceva. Unul din cele două numere era al Mariei Crişan.

 

În decembrie 2003 mama a plecat dintre noi, la 88 de ani şi Maria Crişan a fost lângă ea în ultimele zile. Eu am ajuns în Bucureşti abia în vara următoare, în 2004. Atunci m-am întâlnit cu Maria Crişan şi cu încă o prietenă a mamei. M-am dus cu ele în apartamentul în care locuise mama, unde erau bibliotecile cu cărţi de artă pe care mama dorise să le doneze  Academiei de Artă Plastică. Maria şi cu cealaltă prietenǎ m-au ajutat la selecţionarea şi transportul cărţilor.

 

În 2004, d-na Crişan conducea o Galerie de Artă situată aproape de Televiziune. M-a invitat în acea vară să văd o expoziţie a unei pictoriţe şi, pentru că îl cunoşteam pe regretatul Octavian Sava - dispǎrut pe 2 decembrie 2013 - şi pentru că  îl ştiam amator de artă, i-am propus o vizită la Galerie. Maria Crişan şi Octavian Sava fuseseră colegi la Televiziune şi s-au bucurat să se revadă. Nu ştiusem că d-na Crişan lucrase şi la Televiziune, am aflat atunci cǎ a avut o lungǎ şi variatǎ carieră; şi mie mi se păruse atât de tânără!

 

Revenită în Canada, am început să-i citesc, online, cronicile de artă şi articolele din "Observatorul Cultural". Aveam o afinitate de idei cu această doamnǎ şi, când am revenit în Bucureşti, după câţiva ani, ea conducea acuma o altă Galerie de Artă, într-o clădire nouă şi elegantǎ, situată la şosea, lângă lacul Herăstrău. Numele Galeriei m-a amuzat: "Veroniki". I-am spus că mi-era imposibil să-i uit numele!

Am vizitat acolo expoziţia unui artist pe care ea mi l-a prezentat în termeni foarte elogioşi -şi câtă dreptate avea! - Maxim Dumitraş. Felul în care mi-a vorbit Maria Crişan despre artist m-a făcut să-i admir şi talentele ei didactice. Am întrebat-o dacă nu vrea să predea cursuri, a râs cu poftă şi mi-a spus că n-ar fi exclus să încerce şi asta. Am păstrat catalogul acelei expoziţii, din care am scanat câteva fotografii.

 

Am revenit în Canada şi mi-am reluat activitatea de lecturi ale articolelor ei în "Observatorul Cultural". Uneori o sunam din Canada ca să-i spun cât de mult mi-au plăcut ideile ei din vreun articol şi ea se bucura grozav. Maria-Magdalena Crişan a colaborat constant, timp de cinci ani, la "Observatorul Cultural".

 

Când am văzut, cǎutându-i articolul ei sǎptǎmânal, în numărul 527 al revistei din iunie 2010, titlul  "In memoriam: Maria-Magdalena Crişan" am avut un şoc. Autorul articolului, Mihai Plǎmǎdealǎ, dǎdea biografia ei, dar nu şi cauza dispariţiei. Nu puteam crede, doar vorbisem recent cu ea, nu ştiam dacă fusese bolnavă, nu înţelegeam de ce a murit şi misterul planează în inima mea până astăzi. Cu discreţia şi modestia care o caracterizau, nu-mi pomenise niciodată de premiile pe care le primise şi despre care am aflat tot din articolul d-lui Plǎmǎdealǎ:  

 

  • 1995 – diploma de Susţinător al Artelor din partea Uniunii Artiştilor Plastici din România.
  • 2003 – Premiul „Margareta Sterian“ pentru activitatea curatorială de la Palatele Brâncoveneşti de la Mogoşoaia.
  • 2005 – Premiul pentru Critică al Uniunii Artiştilor Plastici din România.

 

Maria-Magdalena Crişan, un nume de care mulţi poate nici n-au auzit. Un nume purtat cu graţie de un om frumos, a cărui dispariţie prematură a lǎsat un gol în critica de artǎ din România.   

 

           

 

     

Vizualizări: 73

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Am citit cu interes. Mulțumesc pentru articol! :)



Corina Militaru a spus :

Am citit cu interes. Mulțumesc pentru articol! :)

Multumesc, Corina!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, redactor Revista „Eminesciana”

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

GABRIELA RAUCĂ - poetă, artistă, realizatoare emisiuni Radio ProDiaspora, redactor Revista „Eminesciana”

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - scriitoare

MIHAELA POPA - poetă

CARMEN POPESCU - scriitoare, realizatoare emisiuni Radio Vocativ

PETRUȚ DAN (CĂMUI) - poet, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - scriitor

MIHAI KATIN - scriitor

GRIG SALVAN - scriitor, cantautor

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 600 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Flori de salcâm a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
cu 8 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog partea de înger a utilizatorului petrut dan
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 9 ore în urmă
Monica Pester şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 9 ore în urmă
Monica Pester şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Jeler Eleonora Maria îi place postarea pe blog primăvară-n toi (valentă) a lui Stanescu Valentin
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Jeler Eleonora Maria îi place postarea pe blog primăvară-n toi (valentă) a lui Stanescu Valentin
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog O pace a lui carmen popescu
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Dorul a lui Jeler Eleonora Maria
cu 10 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog partea de înger a utilizatorului petrut dan
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 10 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog partea de înger a utilizatorului petrut dan
cu 10 ore în urmă
Dorina Cracană a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog partea de înger a utilizatorului petrut dan
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Dorina Cracană îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 10 ore în urmă
Jeler Eleonora Maria a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Un om bătrân și-un câine șchiop a utilizatorului bolache alexandru
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog partea de înger a lui petrut dan
cu 11 ore în urmă
Postare de log efectuată de petrut dan
cu 11 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog casa de ceai a utilizatorului petrut dan
cu 11 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor