Resimt întruna că-s puţin;
de când mă ştiu,
de când nu ştiu,
şi nici nu ştiu ce îmi lipseşte :
ce e mistuit sau ce e negustat.

Poate că, hăt, de pe vremea
când Tata îmi împodobea brăduţul de Crăciun
cu globuleţe verzi, şi aurii, şi roşii,
ca, mai apoi,
să mi le încuviinţeze doar pentru privit;
de pe atunci când sigur ştia că mă va pierde
în jocul ăsta policrom,
deşi, admit, nădăjduia
să nu contractez,
ca pe un microb convenabil,
puţinul ăsta nepriceput
în a deosebi răscoptul de necopt.

Probabil că
sincron a inventat şi semaforul
şi plânge de atunci neîncetat
cu verde, cu-auriu, cu roşu,
cu verde, cu-auriu, cu roşu,
cu verde, cu-auriu, cu roşu,
grefând boiaua Cuvântului,
pe alocuri înghiţit,
datorită splendorii Sale,
şi neapărat extirpat
aidoma unui apendice tumefiat.

Resimt întruna că-s puţin;
şi atunci când soacra n-are
altă îndeletnicire decât să fie tare;
şi când burţile de iapă
se trezesc cu noaptea-n cap
pentru a întârzia
la spălatul străchinilor;
şi când Hristos mai zăboveşte
doar în firimiturile deportate
prin tranşeele ospăţului;
şi, mai ales, când ciugulesc
exclusiv din rumeneala
cojii trupului Său vlăguit
de sângele făuritor de tranşee.

Resimt întruna că-s puţin;
şi iar aştept duminica
pentru a înţelege dacă
e de la savoarea resturilor închegate între dinţi
sau de la certitudinea că
aşchia de Cruce mai e destul de comodă
pentru a fi folosită pe post de scobitoare.

Vizualizări: 67

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de Chris pe Mai 15, 2026 la 2:18pm

un tablou care are culoare intr-o lume cenusie. mi-a placut ultima strofa in mod deosebit si mai ales finalul. 

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Mai 2, 2026 la 9:02pm

Un poem dens și provocator, în care tema lăcomiei devine o reflecție profundă asupra golului interior și a neîmplinirii. Simbolistica religioasă este puternică, iar imaginile – de la copilărie până la ritualul sacru – conturează o tensiune între material și spiritual. Repetiția „resimt întruna că-s puțin” devine un refren al unei conștiințe neliniștite, mereu în căutare. Finalul, aproape brutal în sinceritate, aduce o critică subtilă a degradării sensului sacru. Un text curajos, cu o forță expresivă aparte. 

Comentariu publicat de Ghiţă pe Aprilie 26, 2026 la 1:31pm
Vă mulţumesc, doamnă Amanda Spulber!
Referitor la soacră şi burţile de iapă...
În primă instanţă, am făcut o remodelare a vechii zicale "Ţi-i tare soacra", folosită în popor pentru a evidenţia abilitatea cuiva de a-şi face apariţia exact când e pusă masa... A doua imagine evidenţiază "fertilitatea" acestei abilităţi, care de fapt e o consecinţă a ipocriziei, leneviei, dar şi a egoismului, stări pe care am încercat să le împărtăşesc prin potrivnica formulă "se trezesc cu noaptea-n cap pentru a întârzia".
Nu ştiu dacă am fost în stare să vă transmit corect gândul meu...
Hristos a înviat!
Comentariu publicat de Ghiţă pe Aprilie 26, 2026 la 1:08pm
Vă mulţumesc, domnule Mihai!
Nu ştiu dacă am cum să dau un răspuns exact. Ce pot să spun e că nu am avut pretenţia să vin cu soluţii sau, cel puţin, lămuriri. Din contra, am încercat să transmit nişte imagini ale unei stări pe care nu sunt capabil să o depăşesc, ba chiar în care insist să rămân. Iar "aşchia-scobitoare" apare ca semn al ipocriziei mele si al trădării faţă de marea Milă pe care Domnul Iisus mi-o tot oferă, făurindu-mi "tranşee" în plin război...
Comentariu publicat de Mihai Katin pe Aprilie 25, 2026 la 6:10pm

ma voi referi la tabloul patru al poemului care are la începuturi o metafora lubrica  a burților de iapa pe care o acceptam  ca un fundal  al  unei mistici   cu un Mântuitor  ce  se recompune în stil Dali din firimituri într-un ospăț al războaielor,un Iisus  din care păsările rațiunii ciugulesc,un trup făuritor de pace dar  care aduce și sabia...

    este adevărat ca putem fii religioși,mistici sau cel mai simplu sa avem o credință  limpede în suflet  ca astfel și ochii rațiunii sa fie curați  când  primesc  lumina   vieții dar atunci  cat va  cântări  păcatul metaforei:

așchia de Cruce mai e destul de comodă
pentru a fi folosită pe post de scobitoare....poetul sigur cunoaște răspunsul...

Comentariu publicat de Amanda Spulber pe Aprilie 25, 2026 la 5:53pm

Zic că e un text curajos, deși rar folosesc adjectivul ăsta pentru un text. Merge aproape spre grotesc, iar estetica grotescului mi se pare greu de stăpânit. Partea dintre „soacră” și „burțile de iapă” mi se pare neclară. Totuși, textul îmi transmite senzația de inadecvare și disperarea.

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Costel Zăgan

Poetul ca afiș

Creeznu deranjațisemnatDumnezeuCostel Zăgan, Ode gingașeVezi mai mult
cu 2 ore în urmă
Lui Ioan Muntean i-a plăcut discuţia Prizonier visării a lui ovidiu
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin

Valenta: din pom cad dude

                  din pom cad dude -                 pe casă poc!                        albe roş’ …Vezi mai mult
cu 17 ore în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a contribuit cu răspunsuri la discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a utilizatorului Vasilisia Lazăr în grupul EVENIMENTE CULTURALE (RECENZII LITERARE, LANSĂRI DE CARTE, VERNISAJE etc.)
"Revista Eminesciana este superbă!"
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Revista „Eminesciana” – revista eternului frumos a lui Vasilisia Lazăr
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia „Muzica face parte din viața mea” - Interviu cu eleva Sofia Popescu- a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez” a lui Cristina Nălbitoru
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de ovidiu

Singurătatea

ca o cămașă pătată găsită la ghenade la marginea pădurii de cuvinte,se agață de piele și nu te mai…Vezi mai mult
cu 23 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Os* (9) a utilizatorului Ghiţă
"mi-a placut acest pamflet, are un aer al altor timpuri..."
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Os* (9) a lui Ghiţă
ieri
Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez”

„Arta” olăritului datează de câteva mii de ani, chiar din epoca neoliticului, demonstrată de…Vezi mai mult
ieri
Utilizatorului Florina îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
Luni
Chris a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La multi ani, Sofy! Ne este dor de tine! "
Luni
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Apoclipsa Albă a utilizatorului ovidiu
"o frantura de viata. citit cu placere, "
Luni
Lui Chris i-a plăcut discuţia Apoclipsa Albă a lui ovidiu
Luni
Vasilisia Lazăr a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La mulți ani sănătoși, senini și înfloritori, dragă Sofia! Dor de tine! Dor... Dor..."
Luni
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
Luni
Postare de log efectuată de Florina

Sarut

Totuna-mi e acum cuprinsul Trist, amurg și nepătrunsDe vechi trăiri și universulCe mi-am dorit să…Vezi mai mult
Luni
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Un Psalm umil... a utilizatorului Dacu
"Stimate Domnule Bolache Alexandru,        Vă mulțumesc pentru că ați citit cu…"
Luni

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor