vin
Învăţătorule
vin la nunta din Cana
vin vin să faci
din apă
de-or rămânea
din nou nuntaşii fără vin
de-oi cădea sub masă
tot Te voi recunoaşte
drept Uns –
nu-s dintre cei
ce
doar la picioarele-Ţi
pironite
Ţi se-nchină
vin
vin în Cana Galileii ca mire
să-mi blagosloveşti mireasa
şi de-or seca vasele
vin să faci
din lacrimile ei
vin

Vizualizări: 98

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al ÎNSEMNE CULTURALE !

Alătură-te reţelei ÎNSEMNE CULTURALE

Comentariu publicat de bolache alexandru pe Aprilie 21, 2026 la 1:26pm

O poezie profundă despre dragoste și credință, despre miracolul făcut transformării apei in vin, de ce nu al lacrimilor unei mirese. Avem și o dualitate a cuvântului vin. Un  înțeles din punct de vedere motoriu și un înțeles al miracolului făcut.  Sunt multe poezii care mi-au rămas din minte din opera Domnului da Coza și aceasta este una dintre ele. Poezia emană dragoste, credință, soartă... În inima noastră cred că fiecare dintre noi, cei care am cunoscut, cunoaștem dragostea, am fi dorit să fim mirii din renumita nuntă. Tristețea! Da! Tristețea care însoțește poezia prin rugămintea de a face vin din lacrimile miresei ar putea să ne indică în eroare dar eu cred că de fapt aici avem o speranță, o împărtășire din lacrimile miresei la care să ia parte toți mesenii. Să nu uităm că este cel mai bun vin. Aici o parabolă a suferinței împărtășită de nuntașii care sunt de obicei cei apropiați. Nu inviți la nuntă niște străini. Beția într-o măsură mai mică ori mai mare nu poate împiedica revelația adevărului... Vin! Și noi am fi dorit să venim! Vin să gustăm, chiar dacă poate are un gust de pelin, are aroma vindecării de toate relele omenești. O poezie superbă pe cere mi-o aduci aminte cu plăcere, cu tristețe, cu speranță!

Comentariu publicat de Dacu pe Aprilie 20, 2026 la 8:24am

Stimată Doamnă Vasilisia Lazăr,

 

       Am înțeles! Aveți dreptate, dar eu nu aveam de unde să știu că varianta finală este cea din cartea despre care vorbiți. Eu recunosc că mi-am editat anumite texte literare în vederea îmbunătățirii acestora după ce le reciteam.

       Mii de scuze! Cu îngăduința Dumneavoastră, pe viitor pentru a nu mai greși voi face remarci după caz  numai prin mesaj privat.

       Cu deosebită stimă,

                                          Dacu

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Aprilie 19, 2026 la 12:30pm

Nu. Varianta originală e cea din carte, respectiv cea postată de mine acum. Un text poate suferi mai multe modificări până la tipărire, dumneavoastră v-ați uitat la o variantă postată în 2013, iar poezia "Bucurie" apare în volum peste câțiva ani, abia prin 2016 cred. Și apoi, Ion Lazăr da Coza a fost un perfecționist (ca și mine, de altfel). El și-a lucrat textele până le-a trimis spre publicare, mereu a găsit ceva de îmbunătățit. Aici nu e decât un cenaclu, nu e obligatoriu ca textul postat să și rămână așa. Iar în legătură cu interpretarea dumneavoastră, nu, nu e vorba de nunta noastră, poemul are un miez mult mai adânc (dar fiecare interpretează cum simte). Spre deosebire de proză, e bine să ne ferim în poezie să personalizăm prea mult textele. E doar un sfat. Asta dacă dorim că să se regăsească în poezia noastră cât mai mulți cititori.

Comentariu publicat de Dacu pe Aprilie 19, 2026 la 9:14am

Stimată Doamnă Vasilisia Lazăr,

       Această Poezie modernă a Poetului Ion Lazăr da Coza (care deși este modificată puțin față de varianta originală din data de 5 Octombrie 2013) redă foarte ingenios și foarte frumos, miracolul transformării apei în vin de către Domnul Iisus Hristos. Presupun că Poezia se referă la Nunta Dumneavoastră cu Scumpul Dumneavoastră Soț. Dacă greșesc cumva, vă rog mult să mă iertați!

       Cu deosebită stimă,

                                          Dacu

Comentariu publicat de Vasilisia Lazăr pe Aprilie 17, 2026 la 11:28pm

Vă mulțumesc cu adâncă recunoștință! 🙏✨

Comentariu publicat de Ada Nemescu pe Aprilie 15, 2026 la 6:17am

Un joc de cuvinte și o chemare unică.

Vin, vin în Cana Galileii

simplu, suntem chemați împreună!

aDa

Comentariu publicat de Stanescu Valentin pe Aprilie 13, 2026 la 10:04pm

Mă învăluie înţelepciunea cuvântului scris şi rămân mic aşa cum sunt în lumea poeziei.

Comentariu publicat de Grig Salvan pe Aprilie 13, 2026 la 6:08pm

Am reținut micul poem încă de la o postare anterioară și țin minte că am apreciat inteligentul și sugestivul joc de cuvinte cu dublul înțeles al vocabulei „vin”.

Comentariu publicat de Ioniţă Gabriela pe Aprilie 13, 2026 la 12:54pm

REVERENȚĂ!

Comentariu publicat de Maria Mitea pe Aprilie 10, 2026 la 4:53pm

 ” 

de-oi cădea sub masă
tot Te voi recunoaşte
drept Uns –
nu-s dintre cei
ce
doar la picioarele-Ţi
pironite
Ţi se-nchină
vin
vin în Cana Galileii ca mire
să-mi blagosloveşti mireasa
şi de-or seca vasele
vin să faci
din lacrimile ei
vin ” - Sublim! 
Paște Fericit,  Vasilisia! 

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Dulmin Aurel a postat o discuţie

Ioana

Afară s-a încălzit bine deja. Căldura mă îmbie la somn.Privesc ramurile prunului de deasupra mea.…Vezi mai mult
cu 3 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sânziene a utilizatorului bolache alexandru
"Mulțumesc pentru comentariu, domnule Valentin! Într-adevăr trec printr-o perioadă mai mai…"
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ninge în April a utilizatorului C.Titi Nechita
"Mulțumiri cu drag tuturor celor ce ați lăsat un semn prin astă ,,ninsoare de April"!"
cu 22 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sânziene a utilizatorului bolache alexandru
"Rar dar bine!"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Sânziene a lui bolache alexandru
ieri
Postare de log efectuată de bolache alexandru

Sânziene

într-o cușcă cea mai bună decizievine ca un fulgerapoi merită să morigeneza e o roată albă plină de…Vezi mai mult
ieri
Alina Ilie a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Distant a utilizatorului Amanda Spulber
"Dispariția unei lumi și încercarea universului de a reface viața cu aceasta lipsă. "
ieri
Utilizatorului Alina Ilie îi place postarea pe blog Distant a lui Amanda Spulber
ieri
Alina Ilie a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog destinație a utilizatorului nicolae vaduva
"Impresionant poem despre detașarea de latura perisabilă a ființei în încercarea de a…"
ieri
Utilizatorului Alina Ilie îi place postarea pe blog destinație a lui nicolae vaduva
ieri
Utilizatorului Alina Ilie îi place postarea pe blog Teren viran a lui Costel Zăgan
ieri
Utilizatorului Alina Ilie îi place postarea pe blog Prima Noapte de Dragoste a lui Dacu
ieri
Utilizatorului Alina Ilie îi place postarea pe blog Valenta: aprilie-i dus a lui Stanescu Valentin
ieri
Alina Ilie a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Doar doi a utilizatorului Alina Ilie
"Vă mulțumesc mult!"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog La semănat a lui Alina Ilie
ieri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ninge în April a utilizatorului C.Titi Nechita
"un poem suav, primavaratic, mi-a placut imaginea de la final"
ieri
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Ninge în April a lui C.Titi Nechita
ieri
Postare de log efectuată de Alina Ilie

La semănat

Semeția corupe cortul de oase,Îi tremură-întreg ne’nfricareaGândului fir, mândria mătaseÎnvăluie…Vezi mai mult
Vineri
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Drum de tăcere a utilizatorului Monica Pester
"spiritualitatea este singura care ne (mai poate salva), dar lumea este surda. un poem al…"
Joi
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Drum de tăcere a lui Monica Pester
Joi

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor