Într-o zi prințesa  iarnă

În rochița de zăpadă

S-a gândit c-ar fi mai bine

Să ia tot ce-i aparține

Și să fugă pe coline.

Să n-o prindă surioara,

Zâna-n verde  -  primăvara, 

Să-i topească dintr-o dată

Rochia albă curată

Cu fulgi mari, de ea brodată.

Fuge iute și nu-i pasă,

Dar e-un pic invidioasă

Fiindcă sora cea  frumoasă

Parcă e împărăteasă,

Poart-o mantie-nflorată

Chiar de mâna ei pictată.

Iarnă-i spune: soră dragă,

Am plecat în lumea largă,

Acum este vremea ta

Vezi, ai grijă și nu sta,

Bucură-i pe toți cu flori

Fluturi, soare, sărbători.

De-o să-mi fie dor de voi

Mă-ntorc repede-napoi

Și de-l întâlnesc pe drum

Vi-l  aduc pe Moș Crăciun.

Vizualizări: 23

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O prințesă care știe să cedeze elegant, iar în final descoperim că este și darnică! 

O poezie pe care ne-o oferi de 1 Martie, un dar frumos și sensibil. Mulțumesc, Angelina!

Candoare, dăruire, prospețime și frumusețe!

Am citit cu bucurie și drag

Mulţumesc, Mihaela! Drag, popasul tău! Să ai parte de o primăvară frumoasă!

Mihaela Suciu a spus :

O prințesă care știe să cedeze elegant, iar în final descoperim că este și darnică! 

O poezie pe care ne-o oferi de 1 Martie, un dar frumos și sensibil. Mulțumesc, Angelina!

Valeria, mi-a fost dor de voi toţi.. Scriu din ce în ce mai rar. Mi-am propus să scot o carte de poezii pentru copii, sper să şi reuşesc. Mulţumesc pentru gândul frumos lăsat aici,  la portiţa copilăriei. Te mai aştept!

Valeria Merca a spus :

Candoare, dăruire, prospețime și frumusețe!

Am citit cu bucurie și drag

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Activitatea Recentă

Lui Vasilisia Lazăr (da Coza) i-a plăcut discuţia Vinovată de nicio vină a lui Agafia Drăgan
cu 44 minute în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Plecări a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 53 minute în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Plecări a utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 57 minute în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poemul a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog Poemul a lui Darie Giurgiu
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog Sensul cunoașterii a lui Mirela Ciupercă
cu 1 oră în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog S-a cernut somnul pădurii a utilizatorului Gabriel Cristea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog S-a cernut somnul pădurii a lui Gabriel Cristea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog exerciții de imaginație - ipoteză a lui Mihaela Popa
cu 1 oră în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de imaginație - ipoteză a utilizatorului Mihaela Popa
cu 1 oră în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sensul cunoașterii a utilizatorului Mirela Ciupercă
cu 1 oră în urmă
Mirela Ciupercă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sensul cunoașterii a utilizatorului Mirela Ciupercă
cu 2 ore în urmă
Mirela Ciupercă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sensul cunoașterii a utilizatorului Mirela Ciupercă
cu 2 ore în urmă
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Ana C. Ronescu îi place postarea pe blog strigătul apei a lui Djamal mahmoud
cu 5 ore în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog exerciții de imaginație - ipoteză a utilizatorului Mihaela Popa
cu 5 ore în urmă
Lui Ana C. Ronescu i-a plăcut discuţia Ţiganca a lui Ionel Mony Constantin
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Ana C. Ronescu îi place postarea pe blog exerciții de sinceritate – rămas bun a lui Mihaela Popa
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Ana C. Ronescu îi place postarea pe blog Plecări a lui Vasilisia Lazăr (da Coza)
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Ana C. Ronescu îi place postarea pe blog fir de borangic a lui gina zaharia
cu 6 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor