Sinonimul cuvântului „flașnetă” este, îndeobște, „caterincă”, mai rar „minavet”. Mai întâlnim flașnetari în filmele de epocă, sau în cele care oglindesc un astfel de răstimp. Îi vedem purtând micuța orgă mecanică agățată cu o curea pe după gât cum se uită galeși în ochii trecătorilor să vadă nu neapărat dacă aceștia intenționează să cumpere un bilet smuls de nelipsiții peruși, cât mai degrabă dacă li se luminează fața la auzul unui vals izvorât din cutia magică. Astăzi, am crede că mai descoperim flașnetari doar la restaurantele cu patroni ce au gust pentru artă, ori la evenimente simandicoase, unde sunt prezentați ca niște artefacte extraterestre. Dar oare e așa? De exemplu, politicienii nu fac „caterincă”? Mulțumesc pentru că-mi dați dreptate! Însă ei nu sunt flașnetari, ci panglicari veroși ce scot pe gușă „melodia” din rola de hârtie perforată – platforma-program a partidului, iar această rolă o schimbă după cum reevaluează situația de moment, fără a se uita măcar o clipă în ochii trecătorilor/alegătorilor. În pustiu cu ei! Noi, hai să ne întoarcem la flașnetarii veritabili, acei flașnetari coborâți din alt veac și care mai hălăduiesc prin romantice burguri, iar atunci când treci pe lângă ei, când le stai în preajmă, te umpli, pur și simplu, de hieratic. Unul dintre acești sublimi risipitori de suflet-lumină e și poeta Angelina NĂDEJDE, care, în cartea sa digitală, Vals în toamna vieții, ne oferă poezie adevărată, și nu snobisme ultra-hiper-cripto-postmoderniste, practicate, la urma urmei, de panglicarii literari.

Vă invit să intrăm în burgul poeziei pentru a o găsi (și) pe Angelina NĂDEJDE!

Vizualizări: 1561

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Mulţumesc şi eu, doamnă Irina Lucia Mihalca, pentru popasul făcut în valsul dedicat mie de această minunată echipa Însemne Culturale! Drag semnul lăsat!

Irina Lucia Mihalca a spus :

Felicitari si multumiri Angelina si administratiei pentru bucuria si delectarea spiritului cu aaceasta carte, in prag de toamna!

Un vals liric, de o aroma aparte, prin care te regasim in fiecare creatie!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

Zile de naştere

Astăzi nu este ziua de naştere a nimănui

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: Lazăr Vasilisia 

(CEC Bank)

*

DONATORI,

începând cu septembrie 2021:

1. Mihaela Popa
  2. Sofia Sincă
  3. Valeria Merca
  4. Ana C. Ronescu
  5. Tudor Cicu

Activitatea Recentă

Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog Să m-aștepți cu zorile buzelor sângerându-mă a lui gabriel cristea
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Gheorghe îi place postarea pe blog Resuscitare condiţionată a lui Nikol MerBreM
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea Popa îi place postarea pe blog Resuscitare condiţionată a lui Nikol MerBreM
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea Popa îi place postarea pe blog Perenitate a lui Mariana Suciu
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea Popa îi place postarea pe blog Inimi ruginii a lui Mariana Suciu
cu 5 ore în urmă
gabriel cristea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Să m-aștepți cu zorile buzelor sângerându-mă a utilizatorului gabriel cristea
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Gheorghe îi place postarea pe blog Ex nihilo (revizuită) a lui Reus
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Gheorghe îi place postarea pe blog Vreau să-nmugurească cerul a lui Denisa Curea Popa
cu 7 ore în urmă
Ioniţă Gabriela a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vreau să-nmugurească cerul a utilizatorului Denisa Curea Popa
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog Vreau să-nmugurească cerul a lui Denisa Curea Popa
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog Rana pocăinţei a lui Gheorghe
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Ioniţă Gabriela îi place postarea pe blog Pe o frunză de cactus a lui MARIA VASILESCU
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Grig Salvan îi place postarea pe blog Ex nihilo (revizuită) a lui Reus
cu 15 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ex nihilo (revizuită) a utilizatorului Reus
cu 17 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Inter-dicție lirică a utilizatorului Costel Zăgan
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Inter-dicție lirică a lui Costel Zăgan
cu 17 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Să m-aștepți cu zorile buzelor sângerându-mă a utilizatorului gabriel cristea
cu 18 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Să m-aștepți cu zorile buzelor sângerându-mă a lui gabriel cristea
cu 18 ore în urmă
Utilizatorului Gheorghe îi place postarea pe blog respirări a lui Dinca Valerian
ieri
Utilizatorului Marginean Liliana îi place postarea pe blog Peste sate a lui gabriel cristea
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

Labirinturi  2018 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2021   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor