Graficianul și pictorul teleormănean Mihai Cătrună – un poet al necuvintelor

Cuvânt către cititori

Dacă nu ați văzut până acum grafica și pictura lui Mihai Cătrună nu ati văzut albastrul simbol al adevărului și al veșniciei, nu ati văzut frumosul așezat la picioarele artei cu usurință și generozitate, nu ati văzut lumina și culoarea care mângâie privirea și încântă sufletul, nu ați văzut femeia – permanență a vieții pe pământ, tinerețea veșnică a omenirii, eternul feminin, nu ati văzut marea – vraja care ispitește și atrage, nu ați văzut farmecul anotimpurilor, nu ați simțit misterul și fascinația din arta acestui artist de excepție, vrăjitor al penelului , dăruit cu  harul liniei și al culorii, artist plin de sensibilitate, dăruit trup și suflet creațiilor sale. 

Printr-un spațiu tipografic restrâns, dar cu o imensă disponibilitate pentru mediatizarea conjudețenilor de excepție, noi vă ajutăm să o faceți din această pagină de ziar care se dorește a fi o modestă filă din istoria culturii teleormănene, în care se înscrie, la loc de cinste, cu o pană înmuiată în cerneala Dunării albastre, teleormăneanul Mihai Cătrună, trăitor în Bucuresti , pictor, grafician și ilustrator, prezent în nenumărate expoziții personale și de grup, în expoziții și saloane de artă comune și tematice, în emisiuni tv, selectat în albumul internațional Contemporary artists, între alți 300 de artiști din peste 50 de țări.

Dacă nu ati văzut până acum grafica și pictura lui Mihai Cătrună nu l-ați văzut nici pe acest „poet al necuvintelor”, cum îl caracteriza cineva în superbul volum „Reverie albastră”, al cărui coautor este – cu grafică și pictură, alături de Gina Zaharia – cu poezie, o lucrare în care „poezia și pictura stau la taifas, într-un proiect special, plin de lumină, culoare și sentiment”.

Tocmai de aceea, adresându-mă celor cărora li s-a încredințat, fie și vremelnic, gestionarea lăzii de zestre a culturii teleormănene, lansez îndemnul „cine are ochi de văzut să vadă, cine are inimă de teleormănean să simtă și, ca atare, să-l aducă aici, acasă, pe Mihai Cătrună, pentru ca privindu-i grafica și pictura să vă delectați privirea și sufletul.

sursa: http://informatiateleormanului.net/graficianul-si-pictorul-teleorma...

Vizualizări: 70

Răspunsuri la Aceste Discuţii

„Însemne culturale” ar fi mult mai sărac fără voi, Gina și Mihai.

Prețuire, oameni minunați!

Foarte frumos, felicitări! Am admirat unele din operele autorului prezente pe Însemne. Mulţumesc :))

Să-ți spun, Mihai Cătrună, că onorezi această casă, ar fi o greșeală! Pe Însemne culturale ești la tine acasă!

Îmbrățișări,

da Coza

Sunt onorată să-mi văd numele lângă al unui artist atât de talentat, Mihai Cătrună. Lisia, culorile pictorului au vorbit (au stat la taifas), eu doar le-am ascultat și am transmis mesajul. Mi-e dor de timpul acelui proiect, era în ajunul Crăciunului trecut, aici, pe Însemne culturale...

Prețuire, artistule!

Că alexandrean şi teleormănean ce sunt,nu pot decât să apreciez şi să felicit pe domnul Mihai Cătrună. Sarbători fericite si să auzim numai de bine domnule Cătrună !

Insignă

Se încarcă...

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

DONAȚII

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII

la: RO82RZBR0000060016707555

titular cont: Lazăr Vasilisia (Raiffeisen Bank)

Donatori (nume sau pseudonim),

începând cu sept. 2019:

Mica - 260 lei

Valeria Merca - 250 lei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Crinu Sorin Leşe îi place postarea pe blog autumnala a lui nicolae vaduva
cu 35 minute în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog s.o.s. a lui nicolae vaduva
cu 1 oră în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog scrisoarea umbrei mele a utilizatorului gina zaharia
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog scrisoarea umbrei mele a lui gina zaharia
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Țipătul nopții a lui Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Țipătul nopții a utilizatorului Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Tristeţe-n albul de zăpadă a utilizatorului Suchoverschi Gheorghe
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog Tristeţe-n albul de zăpadă a lui Suchoverschi Gheorghe
cu 3 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog drum lung şi înalt a utilizatorului LUMINITA SCOTNOTIS
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog drum lung şi înalt a lui LUMINITA SCOTNOTIS
cu 4 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Punct și de la capăt a utilizatorului Dolha Paul-Alexandru
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog Punct și de la capăt a lui Dolha Paul-Alexandru
cu 4 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Îngenuncheată de durere a utilizatorului Lidia Pervu
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Nikol MerBreM îi place postarea pe blog Îngenuncheată de durere a lui Lidia Pervu
cu 4 ore în urmă
Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Twitter
cu 4 ore în urmă
Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 4 ore în urmă
Costel Zăgan şi-a partajat postarea de blog pe Facebook
cu 4 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ca un poet curajos a utilizatorului LUMINITA SCOTNOTIS
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Valeria Merca îi place postarea pe blog Parte din tine a lui Lidia Pervu
cu 4 ore în urmă
Valeria Merca a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Parte din tine a utilizatorului Lidia Pervu
cu 4 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor