...prin creaţie, ca semeni, am fost lăsaţi să găsim sensul vieţii însă ce am făcut noi?

Noi am reuşit să transformăm acest cadou într-un calvar... liber-arbitru ne-a fost dat pentru a descoperi frumuseţile vieţii însă ce am făcut noi?

Noi l-am folosit pentru a transforma viaţa într-un zbucium neîncetat spre posesiuni... am dat alt sens vieţii, nemulţumiţi, întotdeauna mai găsim ceva de împlinit...odată aceste scopuri atinse ne vom fi găsit fericirea? Iluzii... fericirea este împinsă din prezent către viitor către altă dorinţă...şi tot aşa uităm de prezent împingând prin noi dorinţe fericirea, continuu spre viitor... gândind aşa, procedând aşa, fiinţa umană calcă aproape totul în picioare: semeni, natură, familie, timp liber, uitam a fi copii, uitam copilăria...exact de ce oamenii mari nu se mai joacă?

Uităm a învăţa a ne iubi...

Vizualizări: 74

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Da, aşa e. Uităm să mai fim copii, uităm să ne bucurăm aşa cum doar copiii ştiu a o face. Dar ceea ce e şi mai trist, e că uităm să mai fim oameni...Citit cu drag, dar şi cu tristeţe,

Intre trecut si viitor uitam sa traim "acum", pierzandu-ne in iluzia a ceea ce n-a fost sa fie si a ceea ce ar putea sa fie.

Viata se intampla exact in aceasta secunda pe care ne incapatanam sa n-o vedem.

Am citit cu placere.

Cu prietenie,

Transferat în Bibliotecă.

Daca ne-am opri o clipa din a noastra alergare cotidiana, sa ne intrebam cine suntem, sa ne bucuram de ceea ce viata ne ofera, de un rasarit de soare, de cei dragi de langa noi, am vedea cu adevarat cat de mult putem gresi uneori.

"Sensul vietii", un subiect de o mare profunzime  si frumusete ce se cere inevitabil a fi dezvoltat.

Placerea lecturii.

Aprecieri, George!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: Lazăr Vasilisia 

(CEC Bank)

*

DONATORI,

începând cu septembrie 2021:

1. Mihaela Popa
  2. Sofia Sincă
  3. Valeria Merca
  4. Ana C. Ronescu
  5. Tudor Cicu

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de gina zaharia
cu 2 ore în urmă
Adrian Erbiceanu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ești numai tu? a utilizatorului Adrian Erbiceanu
cu 5 ore în urmă
Ada Nemescu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Valiza cu vise a utilizatorului Grig Salvan
cu 7 ore în urmă
Lui Ada Nemescu i-a plăcut discuţia Valiza cu vise a lui Grig Salvan
cu 7 ore în urmă
Grig Salvan a postat o discuţie
cu 11 ore în urmă
Grig Salvan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De nimic nu ți-e teamă... a utilizatorului Grig Salvan
cu 12 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Protocol de toamnă a utilizatorului Dinca Valerian
cu 12 ore în urmă
Dinca Valerian a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Protocol de toamnă a utilizatorului Dinca Valerian
cu 13 ore în urmă
Postare de log efectuată de Costel Zăgan
cu 14 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Am strâns în pumn pământul... a utilizatorului gabriel cristea
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Am strâns în pumn pământul... a lui gabriel cristea
cu 14 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De nimic nu ți-e teamă... a utilizatorului Grig Salvan
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog De nimic nu ți-e teamă... a lui Grig Salvan
cu 15 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Ești numai tu? a utilizatorului Adrian Erbiceanu
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Ești numai tu? a lui Adrian Erbiceanu
cu 15 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Protocol de toamnă a utilizatorului Dinca Valerian
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Protocol de toamnă a lui Dinca Valerian
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog din copilărie a lui Darie Giurgiu
cu 15 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog din copilărie a utilizatorului Darie Giurgiu
cu 15 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog ***** a utilizatorului gina zaharia
cu 15 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

Labirinturi  2018 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2021   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor