Gina Zaharia e un nume des întâlnit în lumea literară virtuală dar şi în cea editorială. Ea a semnat deja câteva cărţi de poezie şi proză de mare succes. Este, de asemenea, inclusă în multe antologii literare şi laureată a nenumărate concursuri de gen. Într-o societate normală cât de cât, la uşa ei ar trebui să aştepte zilnic doi-trei agenţi literari cu contracte gata semnate cu cele mai celebre edituri… Trăind în România de azi, unde intelectualii şi oamenii de cultură sunt exilabili dacă-şi fac simţită prezenţa, ea, ca orice creator, trebuie să se căciulească în faţa potenţialilor sponsori pentru a-şi vedea cuvântul tipărit. Ca un paliativ, noi, o parte din prietenii de pe acest forum, i-am pregătit o surpriză, realizându-i această carte online – Rouă printre luceferi – de care sperăm se să bucure cât mai multă lume.

 

            Open publication - Free publishing - More gina zaharia

 

Vizualizări: 419

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Nu știu, nu știu, mi-au împietrit cuvintele în brațele unei surprize de proporții! Când tehnoredactam o carte, îmi imaginam scânteia din privirea autorului în momentul în care o va deschide. Apoi îl imaginam privindu-se în cuvinte ca-ntr-o oglindă și îmbrățișându-le cu dragoste. Erau ale lui, izvor din suflet... Niciodată însă nu m-am gândit la mine.

În clipa asta alerg prin câmpii nesfârșite. Peste tot sunt luceferi și rouă. Datorită vouă, prieteni minunați: Vasilisia Lazăr, Mihaela Popa, Sofia Sincă, Maria Ileana Belean, Mihai Cătrună, Ion Lazăr da Coza.

Vă mulțumesc și vă îmbrățișez cu inima întreagă!

Mi-ați dăruit clipe magice!

A voastră,

gina zaharia

Gina, vezi ce păţeşti dacă sapi groapa altuia?!...

Te îmbrăţişăm cu toată dragostea!

Multe, multe felicitări!

da Coza

Da Coza, sunteți o comoară la inima omului!!!! Această zi are veșminte superbe!

Mulțumesc de mii de ori! Cât de bogată sunt că vă am!

Ion Lazăr da Coza a spus :

Gina, vezi ce păţeşti dacă sapi groapa altuia?!...

Te îmbrăţişăm cu toată dragostea!

Multe, multe felicitări!

da Coza

Si eu imi imaginam cum o sa reactionezi tu, care chiar nu aveai nici o banuiala, tare mult mi-ar fi placut sa te vad cum alergi cu fericirea atarnata de fiecare rasuflare, fericire care sa te urmareasca in fiecare clipa a vietii, sa fii fericita si mereu inconjurata de oameni frumosi...te iubim multtttt

Dacă cineva ar fi meritat o carte pe acest site, pe internet, de fapt, aceea eşti tu Gina Zaharia.

Bucură-te în rând cu mine, cu noi că străluceşti la frontispiciu cu acest volum, care cuprinde un număr minuscul dintre poeziile tale, iar supriza împarte-o. Şi pentru mine este aceeaşi.

Cu deosebită consideraţie, Sofy!

Foarte frumos gestul si cartea deasemenea! Felicitari!

Felicitări, Gina, poezia ta ne încălzește sufletul!

Și felicitări celor care s-au gândit și au realizat această „surpriză”.

                Felicitări, Gina! Mă bucur că am putut să-ţi facem această bucurie. Meriţi mult mai mult. Cunoscându-ţi modestia şi altruismul, ştiam că nu te vei gândi la tine poate niciodată, că mereu vei lua în calcul pe alţii, de aceea trebuia să facem noi asta. Îmi place cartea, e superbă. Şi titlul, şi coperta, şi conţinutul. Când o să vreau să aflu o stare de bine, am s-o deschid. Roua îmi va potoli setea de frumos, iar luceferii îmi vor lumina calea.

                 Toată preţuirea mea,

Daca fericirea ar semana cu un buchet de trandafiri, atunci ai primi in fiecare zi de la mine acest buchet, ti-as bate cu gandul la usa sufletului si as ingenunchia pana deschizi lasand loc privirilor tale sa treaca dincolo de mine ca un zbor de pasari spre un soare rasare, ma voi ridica pana la nivelul unui suras si ti-as multumi ca existi si scrii atat de frumos. Te felicit cu inima si te sarut cu sufletul !

Iti doresc tot binele din lume si curata lui oglinda in care sa-ti privesti implinirile !

Cu drag si iubire !

Felicitări! Un titlu bine ales... tu, Gina, eşti roua.

Un gest de o inegalabila frumusete! Oricum, Gina merita asa ceva. Bucurati-va cu totii ca o parte din poemele Ginei pot fi lecturate intr-o carte atat de frumoasa si eleganta!

Felicitari tuturor!

Imbratisari, femeie frumoasa:)

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 2 minute în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 16 minute în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 7 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 7 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 10 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 11 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 11 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog tablou mirabil, multiform a lui Floare Arbore
cu 12 ore în urmă
Postare de log efectuată de Elisabeta Drăghici
cu 12 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA iar echinocţiu a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 12 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose a lăsat un comentariu pentru Vasilisia Lazăr
cu 12 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut profilul lui Elena Lucia Spătariu Tudose
cu 12 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut discuţia Pietre (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr
cu 12 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA culori în iarbă a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 12 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor