- Pită, circ și sex! Domne-ajută!

- Mărie, sex?

- No, Gheo, voroveam sîngură de vremi.

- Socot că-l bocești pe ăl răposat.

- Cum nu. Așe? Răposateee, scoală și mă bateee!... Mă, Gheo, luat pălincă?

- Dară cum. Gustat-beut-luat! Tuuu, Mărie, așe faină ești... ămi vine o țîră să te țuc.

- Stai blînd, voi să paț rușine?

- Tu Mărie, așe-i tătă lumea, așe o fo neam de neam de-a nost, dară nu te-o făcut mumă-ta cu Sfântu’ Duh.

- Dară se cade? Noi așe și răposatul ăn copîrșeu?

- Viii cu viii, morții cu morții! Acu c-o dat ortu’ popchii, răposatu’, sîntem făr de laț, așe ca pasărea-n cer și hoții-n Șenghen. Ni! ce ficior mi-s.

- Ioi!

- Crește precum Grania, nu?

- Tulai, Domne, stahide!

- Da așe rău arată?   

- Ua mă, am uitat stahidele-n șopru. Trăbă să mer.

- Mărieee! Vin și io? Cu nădragii pe vine, sărind într-un picior: Hai tu, că nu-ți fac mnica!

- Dacă nu-mi faci nica, de ce să vii?... La popă, fost? Cetește au ba?

- Fost! Țidulă de țintirim, ai?

- Dară îl îngrop cu popă. Trăbă?

- Musai, dară popa n-o să între olaltă cu mortu-n groapă cum voi tu. Bărbații no-s așe proști cum credeți voi muierile.

- Așe-i, Gheo... îs muuult mai proști. No, tu meri la vot?

- Nț! Tăți o apă ș-o țărnă. Promit și la ormă călăreală. Taxe și taxe, fotere dăn tăte părțile, și așe, și așe. Iartă, Domne! Tu, tăt cu ăla votezi?

- Ie! Dacă-i cu... la ormă, sîîîgur! La ală-i lucru bine făcut. No, să-ți plătesc palinca. Bani no-s, vrei bonuri?

- Îhî! Mer la... Îți spui, dară nu roșina. Fufe. Dau un bon ș-ălea dau o clanță și tot așe, un bon o... Îi tare fain! O hi lucru rău? Tu, Mărie, dară mortu-i mort?

 ***

- No, no, Mneozăii mă-sii!, nu mă poci înturna. Lățitu-m-am or patu’ s-o micuțit? Ioi, capu’ mneo pocnește. Muiereee! Beutură!

- Domne feri! Ni la el! Învie mortu’ păntru vot.

- Tu-ți votu’ cu morții mă-tii! Vii au ba?

- Mintenaș! No, no, ce atîta grabă!

 

 

 

Autor: Mihaela SUCIU

 

Vizualizări: 373

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Super! M-am relaxat așa de dimineață :) Este prima lectură pe ziua de azi. :)

Drag,

E super c-ai început dimineața cu textul meu și dacă a fost relaxant, wow, e și mai bine. Să ne citim cu plăcere!

Corina Militaru a spus :

Super! M-am relaxat așa de dimineață :) Este prima lectură pe ziua de azi. :)

Drag,

Mulțumesc de recitire! Faptul c-ai lăsat și mesaj e un gest minunat.

Mihaela Popa a spus :

:))

recitit cu plăcere

drag

Comă... comă de râs! În fond vine de la comic...

Mi-ar plăcea să-l văd interpretat pe o scenă... un scheci. Da', musai trăbă să fie ardeleni...

Ești o dulceață!

Sofy

Sunt de acord cu doamna Sofia Sincă. Acest text pus în scenă, cu actori pe măsură, ar fi nemaipomenit!
Lecturat cu plăcere! Felicitări!

Mulțumesc, Sofy! Apropo, de dulceață, mi-am amintit cum am zâmbit și mi-a înseninat ziua o reclamă: Ești dulceața mea! înscrisă pe o mașină. 

Sofia Sincă a spus :

Comă... comă de râs! În fond vine de la comic...

Mi-ar plăcea să-l văd interpretat pe o scenă... un scheci. Da', musai trăbă să fie ardeleni...

Ești o dulceață!

Sofy

Ok! Fiecare cu propria opinie. Merci de citire și răspuns.



iris marinov a spus :

Subiect arhidezbătut, iar titlul mie-mi sună desuet!


Mulțumesc frumos! Cu actori pe măsură, acest text ar capăta greutate. În prezent scriu cu bucurie, pentru cei care vor să mă citească, iar în viitor vom vedea.


Ion Nălbitoru a spus :

Sunt de acord cu doamna Sofia Sincă. Acest text pus în scenă, cu actori pe măsură, ar fi nemaipomenit!
Lecturat cu plăcere! Felicitări!

Moment bine surprins.

da Coza

No, amu ca ceti trebe sa spui si io o vorva. Multam fain.

Super, mi-am inseninat ziua. Felicitari!

Buna de inveselit oameni suparati.

Mulțumesc frumos! Să aveți mereu zile senine! Vă rog să mă scuzați că am răspuns peste ani, de și io ca ardeleanu, înceată.

Agafia Drăgan a spus :

No, amu ca ceti trebe sa spui si io o vorva. Multam fain.

Super, mi-am inseninat ziua. Felicitari!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 4 minute în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 5 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 5 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 13 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 16 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 16 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 17 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 17 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 17 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog tablou mirabil, multiform a lui Floare Arbore
cu 17 ore în urmă
Postare de log efectuată de Elisabeta Drăghici
cu 17 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA iar echinocţiu a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 18 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 18 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose a lăsat un comentariu pentru Vasilisia Lazăr
cu 18 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut profilul lui Elena Lucia Spătariu Tudose
cu 18 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut discuţia Pietre (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr
cu 18 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor