Pentru profani, o partitură muzicală rămâne o partitură muzicală. Și atunci de unde și de ce apar marii șefi de orchestre, ca Enescu, von Karajan, Celibidache, Rattle ș.a.? Nu oricine, având un metronom, o baghetă și o compoziție muzicală sub ochi, gimnastica la zi, poate deveni un excelent dirijor? La câtă ureche muzicală avem unii dintre noi, tindem să zicem un da cât toate zilele! Ba, am auzit că, experimental, o orchestră s-a lipsit de dirijor, iar japonezii au făcut una cibernetică. În primul caz, instrumentiștii au spus că refuză repetarea experienței, interpretarea fiind teribil de extenuantă, iar în cel de-al doilea caz, muzicologii și melomanii s-au arătat de-a dreptul oripilați de execuția extrem de fidelă a partiturii de către roboți, noi, nepricepuții, neînțelegând de ce s-a ivit această reacție, pentru că, la urma urmei, așa a văzut-o compozitorul însuși. Cu toate acestea, și lăsând falsa ipocrizie la o parte de care ne-am servit pentru a ne ridica mingea la fileu, explicația apariției marilor dirijori constă în viziunea lor artistică și unică asupra fiecărei lucrări muzicale (nuanță, expresivitate, temperament, particularitate, sinergismul instrumentiștilor ș.a.m.d.).

Trăim, cotidian, într-o simfonie de culori, de miresme și miasme, de forme, fenomene naturale și sociale, de stări și comportamente umane etc. Percepem această simfonie fiecare după „urechea noastră muzicală”, dar, de cele mai multe ori, banal, și asta din cauza stresului zilnic, a rutinei. „Dirijoarea” Corina MILITARU, cu volumul ei de proză scurtă, Nouăzeci la sută…, dă o altă interpretare lumii ce ne înconjoară și, fără a face erezii de neiertat, poate chiar diferită de partitura Marelui Compozitor, de cele mai multe ori însă în tentă optimistă, tandră, subjugându-și „melomanii” cu bagheta-i fermecată!

Ai aprecierea noastră, talentată prozatoare!

 

Vizualizări: 487

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Cuvintele tale, Irina, aduc bucurie sufletului meu. Mulţumesc!

Cu drag,

Felicitări Corina! Mă bucur că ai reuşit să strângi minunatele tale povestiri într-o carte! Felicitări tuturor celor care au pus umărul la realizarea acestui minunat proiect, Sofiei pentru cuvânt, precum şi Vasilisiei pentru prezentare.

Crâmpeie de viață, radiografii ale umanului, destine, personaje autentice, încondeiate impecabil de către o prozatoare virtuoasă care nu intoxică gustul lectorului cu aridități. 

Felicitări, scumpa noastră Corina! Cartea e minunată.

Felicitări, Sofia, pentru frumosul cuvânt-înainte!

Felicitări tuturor!

 

O carte pe care o citești cu drag la orice oră, o echipă demnă de toată lauda, felicitări!

Corina, mereu te-am admirat ca om și ca scriitor. Acum răsfoiesc această comoară și mă mândresc că am asemenea prieteni talentați. Să-ți dea Dumnezeu aceeași putere de creație și să încânți mereu cu frumoasele tale scrieri.

Toată prețuirea și prietenia mea!

     Doresc să spun că sunt unul dintre acei care am urmărit atent  evoluţia autoarei încă din perioada începuturilor  când publica pe un alt site. Mă bucur să spun că am avut fler şi i-am anticipat de atunci o evoluţie constant ascendentă. Acum ea poate să-şi culeagă roadele, iar noi să ne bucurăm alături de domnia sa. IMC

S-a intamplat acest lucru deoarece am prieteni minunati. Multumesc, draga Augusta!

Imbratisez,

Augusta Cristina Călin a spus :

Felicitări Corina! Mă bucur că ai reuşit să strângi minunatele tale povestiri într-o carte! Felicitări tuturor celor care au pus umărul la realizarea acestui minunat proiect, Sofiei pentru cuvânt, precum şi Vasilisiei pentru prezentare.

Ce bucurie mai mare pentru mine, decat cuvintele tale, Lisia! Sa stii ca o sa muncesc ca sa ma ridic la nivelul lor. :) Multumesc din suflet pentru tot ce ai/ati facut pentru mine!

Cu drag,

Vasilisia Lazăr (da Coza) a spus :

Crâmpeie de viață, radiografii ale umanului, destine, personaje autentice, încondeiate impecabil de către o prozatoare virtuoasă care nu intoxică gustul lectorului cu aridități. 

Felicitări, scumpa noastră Corina! Cartea e minunată.

Felicitări, Sofia, pentru frumosul cuvânt-înainte!

Felicitări tuturor!

 

O carte pe care o citești cu drag la orice oră... Nu-mi trebuie mai mult ca sa fiu fericita. Multumesc frumos, Alexia!

Cu drag,

alexia zidareanu a spus :

O carte pe care o citești cu drag la orice oră, o echipă demnă de toată lauda, felicitări!

Norocul este al meu, Gina, sa va am atat de aproape! Cand vreau sa ies din lumea aceasta, cateodata aspra, ma ascund in poeziile tale. Deci vezi cat de norocoasa sunt?

Pup cu drag,

gina zaharia a spus :

Corina, mereu te-am admirat ca om și ca scriitor. Acum răsfoiesc această comoară și mă mândresc că am asemenea prieteni talentați. Să-ți dea Dumnezeu aceeași putere de creație și să încânți mereu cu frumoasele tale scrieri.

Toată prețuirea și prietenia mea!

Sa fiu urmarita atent de dumneavoatra domnule Mony, un scriitor foarte apreciat de mine, a fost o onoare. Pentru acest lucru sunt recunoscatoare ca si pentru sugestiile, incurajarile si indrumarile, intotdeauna la obiect si binevenite. Va multumesc din suflet!

Cu pretuire,

Ionel Mony Constantin a spus :

     Doresc să spun că sunt unul dintre acei care am urmărit atent  evoluţia autoarei încă din perioada începuturilor  când publica pe un alt site. Mă bucur să spun că am avut fler şi i-am anticipat de atunci o evoluţie constant ascendentă. Acum ea poate să-şi culeagă roadele, iar noi să ne bucurăm alături de domnia sa. IMC

Ce surpriza frumoasa si bine meritata, draga Corina! Sunt alaturi de bucuria ta, legata de aparitia acestei carti. Felicitari si tie si echipei!

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 3 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 3 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 11 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 14 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 15 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 15 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog tablou mirabil, multiform a lui Floare Arbore
cu 15 ore în urmă
Postare de log efectuată de Elisabeta Drăghici
cu 15 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA iar echinocţiu a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 15 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 15 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose a lăsat un comentariu pentru Vasilisia Lazăr
cu 15 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut profilul lui Elena Lucia Spătariu Tudose
cu 16 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut discuţia Pietre (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr
cu 16 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA culori în iarbă a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 16 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor