Seara se lăsase de mult... Liniște...  Feștila s-a stins singură, omul satisfăcut s-a întins în așternut căutând o poziție comodă, s-a scărpinat sub burtă, parcă îl mânca și nasul – dăi și colo! și liniștit de toate își frecă mâinile precum greierele elitrele, iar mintea începu a cugeta: Mulțam Domne! Bine o fo! Mulțam șă păntru muiere! Ăi ai mai faină, drăgăstoasă și dășteaptă dă-n lume! No, și să mai face! că are acum calculator. Asară ăn pat, ămi zice așe: „Io cred că la noi ăi bai! Am citit că muierea e satisfăcută numa dacă dragostea să face ăn tri pași: preludiu, vorba aceea șă postludiu.” Mă ie să dăschid gura: „Dacă e cu post, tu, ănseamnă că al trilea e... să postim, să ne abținem, no?” șă atât o fo, că juma dă noapte mi-o esplicat ce șă com...” Ferească Sfântu să ăntri ăn mintea muierii! Jonglă, nu alta! Că ie tăt adonă ăn cap! Că merem la magazin, să uită la ona la alta, la tăte helea șă ănregistrează prețuri, merem la piață ia tăte tarabele și tăte precupețele, ămblă-napoi, și aci și colo, și ieșim cu câteva picioici ș-o legătură dă pitrănjel, că atât ne trebe, că să nu him cheltuitori, că trebe și haia și haia... Și tăt adună ăn mintea ei. Domne, dară com foncționează jongla haia? Azi, nu-mi găseam ceva ș-o-ntrăb: „Văzut?...” șă-mi zice: „Mintenaș, o țârucă!” șă-mi aduce egzact locru! No, muierea me știe tăt locu și tăt dă-n casă. Dară com foncționează? La ie mere olaltă tri locruri, ba nu, cred că mai molte: ănvârte ăn oală, vorovește la telefon or cu mine, face tema cu pruncu, mere prin casă șă așeză tăte la loc... No, să dorm! Ce-mi bat io capul? Batăr, ăi satisfăcută! Mulțam Domne! Dorme!... No, no, că să-nvârte muierea me! Dară n-o luăm tătă noaptea roata, ca asară... Io, Domne, în jongala haia, nu ăntru șă pace! feștila mi s-o stâns, no, o rămas mucul... Să cujăt, dară!... No, așe, Domne! Mulțam! Cum zâci, ăi dau dă locru:

– Tu, femeie, plătirăm empozitul? Âi martie șă-i trecut dă juma și pă ormă nu mai avem reducere...

– Nu-i plătit!

– No, nu meri, tu, mâne la Taxe? Eu nu poci, am trebă!

– No, dară ce trebă ai?

– Âi treba me ce trebă am, meri au ba? Taxele sunt la Primărie, ăntri oblu prima pă laterală... Ănțelesu-m-ai? Meri?

– Mer, dară freacă pă spate până dorm.

– Să te iau șă-n brățucă?

– Nu, că mă sofoci! Freacă, atât!... Ioi!

– Cât să frec?

– Am zis... No, repet că nu pricepi mnica și basta, până dorm io, nu tu!... Ioi!... Ioi!

        No, freacă Ioane! Și freacă... și... Domne... Dară com foncționează? Cănd trebe să mer sângur la compărături ămi dă listă să ieu: și haia și haia, șă-mi zâce: „Vezi că haia costă atât, să te ferea să dai mai molt, că săptamâna trecută costa atât și hailaltă atât...” Dară nici io no-s prost, no, să ămblu prin tătă piața? Ăi ieu să hie prospăt și musai să nu uit ceva dăn listă, ăn rest am ciubucul mneu și nu-i dau io espicație... No, dară dacă ăi ieu ș-o flore, așe se minunează, dă tătă minunea! și să-nseninează și zice: „Tulai! No, com te gândești tu la mine? Țucu-te-aș, Ione!”... No, și-i tare bine!... Frecă, Ioane!... No, că dorme!... Dormi, Ioane!

 

        A doua zi, femeia își face treburile gospodărești, mai cheamă și două vecine la o cafea și taclale, se uită la televizor și repede la calculator, să butoneze și să se informeze: „No, ce articol fain!, no... și încă unu!” și... trece de unu.

– Tulai, Domne, că-i ora doi! No, să mer la Premărie! și se spală, și probează, și probează, și se aranjează și: „No, no, că-i trecut de doi juma și hălea pleacă!” și pleacă.

        Pe drum mai o vitrină, mai o vecină, mai cercetează o grădină, o floare, un pom și intră pe laterală urcând o scară, drept în Primărie, cum o zis omul ei. Coadă mare, lume cât cuprinde! Se așează la rând. După ea un bărbat.

– Domne dragă, eu trebe să ies să ieu aier că mă năduș, ămi ții rândul? și iese.

       Nu după mult timp iese și omul să vorbească la telefon. Ni la el! – gândește ea, am piert rândul, dară aștept. Întră el, intră și ea. În urma lor se mai adună câțiva. Lângă perete o bancă, dar nu stă nimeni. No, să șed io, că aici e de șteptat! și îndeamnă și pe alta: „Domnă dragă, no șezi!” Se așează femeia și intră în vorbă: „Or se termină coada nostră pănă-nchid hăstea?” Și dă-i vorbă de una, de alta. „Domnă dragă, dară io văd că tăți aveți țidulă, io n-am! Trebe? Io nu pricep!” „Da! Domnă dragă! Musai, că așa-i, aici, la DNA!” „Ioi, ioi, io trebe să plătesc empozitul!” „No, nu-i aici, mereți dincolo pe hailaltă parte, acolo-s Taxe și Impozite!” „Mulțam fain! Stătem ca prosta!” și-n gând: No, Ioane!

 

        Noaptea se lăfăia între ei mustind tăcerea. Femeia își pierduse răbdarea așteptând o vorbă și sta întoarsă cu spatele la bărbat. El, pe ace, simte că-i supărată și dă să intre, să afle, ce și cum:

– Femeie, plătit-ai empozitul?

– Tulai Domne! Dară empozitul a cui trebă e? A ta or a me?

– No...

– Dacă e treba me, ce trebă ai tu cu ie?

– No...

– No, mă leși? Zis au ba, oblu prema pe laterală la Premărie?... Taci, Ione?... No, taci!

– Femeie, io te iubesc! Ești ăi mai faină muiere dăn tătă lumea! Trăzni-m-ar... dacă mint!... Hai, tu! Vrei?

– O țârucă, să mă resetez și...

        Mulțam Domne! Știu com foncționează mintea muierii! No, până se... Dormi, Ioane!

 

 

 

Regionalisme ardelenești

a mere – a merge

a vorovi – a vorbi

bai – rău

batăr – măcar

fain – frumos

ie – ea

io – eu

ioi – vai

mintenaș – imediat   

musai – neapărat

ni – uite

oblu – drept

picioici – cartofi

țâră, țârucă – puțin, puțintel

țidulă – hârtie 

 

Vizualizări: 303

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

delectare totala!

Am lecturat cu plăcere deși îmi e un pic mai greu să dibuiesc sensul  tuturor cuvintelor exprimate dialect moldovenesc, din poveste. Oricum am înțeles esența și m-a delectat lectura. Prețuire sinceră!


Mulțumesc! Idem și la mine, că așa scriu io.
Ioniţă Gabriela a spus :

delectare totala!

Mulțumesc! Pentru mine, esențial e cititorul! plăcerea de-a mă citi, că ce reține... Nici eu nu rețin tot, nici măcar ce scriu :)

giurgiu maria a spus :

Am lecturat cu plăcere deși îmi e un pic mai greu să dibuiesc sensul  tuturor cuvintelor exprimate dialect moldovenesc, din poveste. Oricum am înțeles esența și m-a delectat lectura. Prețuire sinceră!

Delicios, delicios! Ești un bun etnolog, în afara faptului vă ești un bun scriitor! Dar tot, nu m-am dumirit... mi se pare că te-am mai întrebat o dată. Unde trăiești în Ardeal sau în Moldova. Văd că stăpânești foarte bine dialectele din ambele zone.

Dialectul de aici - dinspre Cluj, înspre Banat. Însă multe expresii sunt folosite și în zona Sibiului. Îmi amintesc de cuvintele mamei și ale tatălui meu... Cât mult e de atunci, cât de mult... Parcă a fost o altă lume, mai ales că eu am trăit în sudul țării.

Am citit cu un larg zâmbet pe buze și am bucurat. Știu, nu este ușor să scrii în dialect. Mâna și mintea fug spre limba literară.

Prețuire,

Sofy

Mulțumesc, Sofy! Poate sunt bună, cum zici, dar eu vreau mai mult și mă străduiesc să ating vârful (cu mâna, cu fruntea), doar nu degeaba m-am ivit la poale de munte. :)

Am crescut (nu prea mult, la munte sunt cai mărunți pentru poteci abrupte) în Făgăraș, iar de la vârsta de 18 ani locuiesc în Moldova. Mă simt bine oriunde, doar să găsesc oameni asemeni firii mele, că cine se aseamănă se adună... să bată vorba până-i sare tot umorul și nu-i „praf în ochi” precum cred unii, e „chelque chose” - cum spun franțujii.

Te îmbrățișez cu bucuria și zâmbetul meu. Drag!



Sofia Sincă a spus :

Delicios, delicios! Ești un bun etnolog, în afara faptului vă ești un bun scriitor! Dar tot, nu m-am dumirit... mi se pare că te-am mai întrebat o dată. Unde trăiești în Ardeal sau în Moldova. Văd că stăpânești foarte bine dialectele din ambele zone.

Dialectul de aici - dinspre Cluj, înspre Banat. Însă multe expresii sunt folosite și în zona Sibiului. Îmi amintesc de cuvintele mamei și ale tatălui meu... Cât mult e de atunci, cât de mult... Parcă a fost o altă lume, mai ales că eu am trăit în sudul țării.

Am citit cu un larg zâmbet pe buze și am bucurat. Știu, nu este ușor să scrii în dialect. Mâna și mintea fug spre limba literară.

Prețuire,

Sofy

Dară com foncționează? La ie mere olaltă tri locruri, ba nu, cred că mai molte: ănvârte ăn oală, vorovește la telefon or cu mine, face tema cu pruncu, mere prin casă șă așeză tăte la loc...

iezistă o explicaţie :)):

https://www.youtube.com/watch?v=1yQ1BcT5flw

citit şi zâmbit,

,,Mulțam Domne!” că șineva are curaju să scrie așe de fain... în neoșul dialect delicios moldovenesc.

Eu, născut, crescut în partea de sud a țării, m-am chinuit o țârucă să deslușesc sensul unor cuvinte, dar până la urmă am gătat și pot spune că fu fain...

Mulțumesc frumos pentru link, l-am revăzut cu plăcere! Îmi place să mă informez, sunt atâtea întrebări și ce frumos e când găsești o explicație logică și mai ales cu umor. Drag!

Augusta Cristina Călin a spus :

Dară com foncționează? La ie mere olaltă tri locruri, ba nu, cred că mai molte: ănvârte ăn oală, vorovește la telefon or cu mine, face tema cu pruncu, mere prin casă șă așeză tăte la loc...

iezistă o explicaţie :)):

https://www.youtube.com/watch?v=1yQ1BcT5flw

citit şi zâmbit,


Pentru chinul deslușirii,  vă îmbrățișez! Grea încercare dialectul!

Dacă fu fain, fuse și se duse! Altul la rând! - mă refer la text :)

Mulțumesc!


Emil Dumitru a spus :

,,Mulțam Domne!” că șineva are curaju să scrie așe de fain... în neoșul dialect delicios moldovenesc.

Eu, născut, crescut în partea de sud a țării, m-am chinuit o țârucă să deslușesc sensul unor cuvinte, dar până la urmă am gătat și pot spune că fu fain...

Savuros! :) Să tot citesc!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 1 oră în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 2 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului Vasile Burduşa îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 9 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 12 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 13 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 13 ore în urmă
Monica Pester a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povestea pietrei de leac a utilizatorului Monica Pester
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog o clipă ... a lui Elisabeta Drăghici
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog tablou mirabil, multiform a lui Floare Arbore
cu 14 ore în urmă
Postare de log efectuată de Elisabeta Drăghici
cu 14 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA iar echinocţiu a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 14 ore în urmă
Utilizatorului Elisabeta Drăghici îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 14 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose a lăsat un comentariu pentru Vasilisia Lazăr
cu 14 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut profilul lui Elena Lucia Spătariu Tudose
cu 14 ore în urmă
Lui Maria i-a plăcut discuţia Pietre (de Ion Lazăr da Coza) a lui Vasilisia Lazăr
cu 14 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA culori în iarbă a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 14 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor