Nu ştim de foarte multe ori ce fel de oameni avem în faţă. Fie ca ne sunt părinţi sau copii, prieteni sau duşmani, colegi de muncă sau vecini, prin simplul fapt că trăiesc alături de noi, ne marchează existenţa. În bine sau în rău. Unii dintre ei vor lăsa o dâră de neşters pentru totdeauna
Cu el viaţa mea s-a intersectat de câteva ori, pe durate mai scurte sau mai îndelungate de timp.
Mă flata faptul că nu mă considera “paşoptist”. Mi-a spus-o foarte curând, după ce relaţia noastră, de la profesor la elev, începuse să se înfiripe. Pentru el expresia avea un sens cu totul deosebit, faţă de cel tradiţional, paşoptiştii nu erau revoluţionarii, elogiaţi cu toptanul ,de-a valma, de istoriografia comunistă. Îmi explica, că erau cei care îl revoltau, contemporanii cu idei învechite, închistaţi în dogmă,incapabili să ofere o cale, pentru adolescentul rebel, care era pe atunci. Cred că găsise în mine aceeaşi revoltă şi refuza să mă creadă un paşoptist.
Anii au zburat şi viaţa ne-a dus pe căi diferite. Din când în când , mai auzeam despre el. Încerca din nou să rupă rândurile. Îşi “construise “ o navă a lui, un OZN cu care prin muzică spera să evadeze din realitate sufocantă care îl înconjura. Îşi pusese o parte din suflet în câteva melodii, frumoase şi cu timpul probabil ar fi devenit un compozitor de succes A venit însă revoluţia….
Cele pe care am să vi le spun, mai departe,nu sunt în întregime aidoma cu adevărul Este de fapt un fragment, dintr-o povestire pe care am publicat-o mai demult şi mi-ar fi plăcut să ştiu că a citit-o vreodată. Ar fi recunoscut cu uşurinţă personajul…
« Lumea începea să se adune în piaţă în grupuri mici, parcă aşteptând ceva. La un balcon al Casei de Cultură, cineva a instalat o staţie de amplificare şi un tânăr i-a încercat sonorul ciocănind repetat în microfon; apoi a început să vorbească. Sirenele tăcuseră şi ele, doar una întârziată mai continua încă să se vaite în depărtare. Tânărul vorbea cu înflăcărare, aplaudat de mulţimea care începuse să scandeze: „ JOS DICTATURA ! JOS DICTATURA !
Vocilor din piaţă li s-au adăugat vocile celor din coloana care venea pe bulevard. Nu erau foarte mulţi cu toţii dacă depăşeau câteva sute ,dar mie mi s-a părut atunci că vocile lor răsunau ca un tunet. «
A mai trecut un timp, în care am fost mult mai des alături, animati de aceleaşi convingeri liberale. Se implica tot mai mult în viaţa cetăţii şi îşi ascuţea lancea pentru noi bătălii. I-ar fi trebuit lângă el un Sancho Panza,care să îl sfătuiască, şi să îi panseze rănile de pe suflet. Nu ştiu dacă l-a găsit vreodată. De pe înălţimea funcţiei, la care ajunsese, m-a îndemnat cu generozitate, ca şi pe atâţia alţii, să-mi adun scrierile într-un volum, pentru a-l putea publica Nu am considerat necesar să o fac. Ii sunt recunoscător pentru gest, dar vai, cu prea mare întârziere. Acum între noi nu mai este decât tăcere, cea definitivă, fără întoarcere a morţii.

ADIO DOMNULE PUIU SIRU,ULTIMUL DON QUIJOTE DE LA VRANCEA !

ÎŢI   MULŢUMESC CĂ M-AI AJUTAT SĂ NU DEVIN PAŞOPTIST !

( A fost trimisă la Salonul literar-23 .11.2009 )

Ion SĂRACU,Focşani.

Vizualizări: 72

Răspunsurile pentru această discuţie sunt închise.

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Excelent! Ce m-a emoționat! 

Am o curiozitate, domnule Moni. De ce v-ați luat atunci pseudonimul literar Ion Săracu? De ce "Săracu"? De mult am vrut să vă întreb.

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Postare de log efectuată de vasile lucian tatar
cu 1 oră în urmă
Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 5 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Cântec de lebădă neagră a utilizatorului chindea maria elena
cu 6 ore în urmă
Nikol MerBreM a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 6 ore în urmă
Utilizatorului Viorel Grădinariu îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 15 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog rapsodie de Martie a utilizatorului Floare Arbore
cu 16 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Haide a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 16 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Haide a lui Răduță If. Toader
cu 16 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 16 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 16 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 16 ore în urmă
BOTICI GABRIELA a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 18 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 21 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 21 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 21 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 21 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 22 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 22 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 22 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor