Tov.profesor Lăcătuşu a fost nevoit să umble vreo două ore cu Tomiţă pe la spital! Apoi numai dumnealui şi-un tov.  de la internat au intrat într-un loc unde se bea...
L-am întrebat pa Tomiţă ce-a făcut?  Peste vreo cinci zile,  mâna lui urma să fie liberă. Între timp, eu, Tomiţă şi tov. profesor Lăcătuşu am vizitat Casa memorială Nicolae Iorga. Tovarăşa ghid fiind ocupată cu aranjarea unor cărţi ne-a pasat tovului profesor Lăcătuşu. Dumnealui ne-a explicat "în măsura cunoştinţelor": ce-nseamnă istoria redusă la o minte enciclopedică!
Marele istoric botoşănean, român get-beget, abia mai răsufla după atâtea titluri DOCTOR HONORIS CAUSA!
     Marele UNIVERSITĂŢI ale lumii fiind fericite să-i acorde cele mai mari onoruri. Noi, şi botoşăneni şi români, eram în al noulea cer al mândriei naţionale!

2 iulie 1972.

La ora 6 am plecat spre gară în două autobuze. Ne-am urcat în trenul spre Vereşti. Am călătorit toată ziua. Schimbat trenul la: Vereşti, Ploieşti -Sud şi Urziceni. La U. am ajuns la ora 2 şi 20. De aici la 5 şi 10 vom pleca spre Slobozia Veche.Din Slobozia vom pleca, în sfârşit, spre Amara! Cu autobuzele; biletele au fost plătite aici la Urziceni.

3 iulie.

În jurul orei 6 dimineaţa am ajuns la Slobozia. În apropierea gării se află o staţie de autobuze.Tov.comandant a vorbit cu şoferii a două autobuze să ne ducă spre Amara. Ne-am urcat. Am ajuns în partea sud-estică a comunei Amara. Cazarea noastră urmând să fie făcută în incinta şcolii din localitate, transformată peste noapte în tabără de pionieri!
Am fost întâmpinaţi de un tov.profesor: viitor bibliotecar şi comandant-instructor al taberei.

Costel Zăgan, Deşertul de catifea (14)

Vizualizări: 26

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Umor fin, informaţie de epocă. Scurt, concis, sarcastic.

Am citit cu multă plăcere!

Sofy

Răspunde la discuţie

Insignă

Se încarcă...

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite mâine

link-uri utile

REGULAMENT site

http://DIACRITICE.opa.ro/

descarcă AUTO CORECT!

http://DEXonline.ro/

Dicționar de SINONIME

Dicționar de RIME

Haiku, Tanka, Senryu...

Vă invităm să citiți și:

La ceas aniversar

Figuri de stil

Folosirea virgulei

DONAȚII

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII

la: RO82RZBR0000060016707555

titular cont: Lazăr Vasilisia (Raiffeisen Bank)

Donatori (nume sau pseudonim),

începând cu sept. 2019:

Mica - 260 lei

Valeria Merca - 250 lei

Activitatea Recentă

Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Țipătul nopții a utilizatorului Costel Zăgan
cu 17 minute în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Țipătul nopții a utilizatorului Costel Zăgan
cu 2 ore în urmă
Sofia Sincă a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Parte din tine a utilizatorului Lidia Pervu
cu 2 ore în urmă
Sofia Sincă a contribuit cu răspunsuri la discuţia Labirintul verde - V - a utilizatorului Emil Dumitru
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Și eu vreau să fiu elegant(ă) toată viața a lui Costel Zăgan
cu 3 ore în urmă
Postare de log efectuată de Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă
Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Și eu vreau să fiu elegant(ă) toată viața a utilizatorului Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Mihaela Chitic îi place postarea pe blog Nebunul ce-și poartă frunzișul în traistă a lui Gabriel Cristea
cu 11 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Îngălbenită-i frunza… a utilizatorului Valeria Merca
cu 11 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog caisata a utilizatorului nicolae vaduva
cu 12 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Lupta cu îngerul a utilizatorului Alex Anghel
cu 12 ore în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nebunul ce-și poartă frunzișul în traistă a utilizatorului Gabriel Cristea
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Vasilisia Lazăr (da Coza) îi place postarea pe blog Nebunul ce-și poartă frunzișul în traistă a lui Gabriel Cristea
cu 12 ore în urmă
Vasilisia Lazăr (da Coza) a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog sura pietrei a utilizatorului Djamal mahmoud
cu 12 ore în urmă
Mihaela Suciu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Labirintul verde - V - a utilizatorului Emil Dumitru
cu 12 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Și eu vreau să fiu elegant(ă) toată viața a utilizatorului Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă
Ion Lazăr da Coza a lăsat un comentariu pentru LUMINITA SCOTNOTIS
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Lidia Pervu îi place postarea pe blog Adulmec ca un faun natura răscolită a lui Gabriel Cristea
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Lidia Pervu îi place postarea pe blog Frisoane de toamnă a lui Mirela Ciupercă
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Lidia Pervu îi place postarea pe blog Îngălbenită-i frunza… a lui Valeria Merca
cu 13 ore în urmă

© 2019   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor