- Ești de o ignoranță crasă., îmi spune pe un ton nu prea plăcut și brusc prin creier încep să circule cu o repeziciune de neoprit formule, ecuații, chestii de care habar n-aveam.
M-am transformat cât ai clipi. Sunt altul. Gândirea este cu totul alta. Siguranța, stăpânirea de sine au luat locul incertitudinii. Privesc tabla. Abia îmi stăpânesc un zâmbet ce se vrea superior. Ce copilării! îmi spun și mă îndrept spre catedră. Proful mă privește. Insistă chiar cu privirea pe mine. Nu știu ce tot boscorodește acolo. Nu am stat să ascult balivernele pe care le aruncă.
Un murmur se aude prin clasă după care o amuțire totală. Am început să scriu. Partea proastă este că nimeni în afara profului, nu înțelege ce scriu. Rezolvarea acelor probleme într-un mod pe care nu ni-l predase, i-a lăsat mască pe cei din clasă. Simt privirile lor cum îmi străpung ceafa.
- Oprește-te! îl aud pe profesor. Suficient, adaugă, apropiindu-se de mine. După ore te rog să vii cu mine.
- A! Nu se poate aud vocea din capul meu. Nu așa ar trebui să se termine paradoxul ăsta.
Vocea a apărut din nou, încă nu a dispărut. Simt nevoia să fumez. Îmi arde buza de o țigară și nu știu cum să fac să ies.
- Îmi permiteți tovarășe profesor, să ies puțin? Îmi este rău și nu cunosc cauza. Revin imediat, îi spun în șoaptă de parcă aș ascunde ceva.
Spre uimirea mea aprobă. Ceva s-a schimbat în mine, în comportamentul meu, o schimbare pe care nu mi-o pot explica. Am senzația că cineva se joacă cu mintea mea.
Stau și privesc tâmp în oglindă. Este altcineva acolo. Tot eu sunt, dar parcă ceva s-a schimbat. Nu știu. Trebuie să fac ceva. Simt prezența vocii fără însă a o auzi. Se învârte în jurul meu. Mă scutur. Încerc să alung gândurile. Vreau să-mi revin. Mă simt incomod în starea în care mă aflu. O atingere ușoară pe umăr. Mă întorc. Lângă mine sunt eu, dacă pot să-i spun așa arătării din fața mea.
-. Mă aflu aici din greșeală. Ar fi trebuit să fiu altundeva, într-o dimensiune superioară, mult superioară față de dimensiunea în care ne aflăm. Un alt eu de acolo are nevoie de mine. Nu pot să-ți explic pe înțelesul tău. Inteligența ta este submediocră. Să fiu mai clar. Universul, dimensiunea din care faci parte nu este singura. Această dimensiune este un fel de treaptă în evoluția ta spirituală. În momentul când o vei părăsi, vei fi trimis într-o alta, superioară sau inferioară. Dacă ajungi în cea inferioară nu are nimic, o vei lua de la capăt până vei reuși să treci deasupra. Hai că nu vreau să-ți încarc memoria cu lucruri inutile. Partea proastă este că va trebui cumva să te scot din rahatul în care ai intrat și când spun rahat mă refer la dezordinea din viața ta.
Îmi vorbește încet. De fapt nu-mi vorbește, mă privește și-mi transmite cumva, ceea ce dorește să aflu.
- Pot să te ating, îl întreb ridicând mâna gata să-l ating.
- Nu este nevoie. Te ating eu, îmi spune și își pune palmele pe capul meu.
Le ține preț de câteva clipe deasupra mea, atât că să simt cum îmi ia foc creierul. Mă prinde amețeala.
- Am să revin, aud ca prin vis. Pentru moment ți-am mărit zonele active din creierul tău, cu care sper să te descurci. Nu am făcut decât să-ți măresc capacitatea de memorie și de gândire. Atât pot să fac pentru tine. Mai mult nu îmi este îngăduit. O perioadă te vei lupta cu dureri de cap. Nu-ți fă griji în privința lor. Totul este în regulă. Problemă ar fi dacă nu le-ai avea. Totuși ca să ameliorezi aceste dureri îți dau ceva ce ar trebui să te ajute. De preferință ar fi să nu o folosești îmi spune, întinzându-mi o pastilă micuță albastră. Cum te simți acum?
- Îmi ard creierii, dar este ceva suportabil, îi spun ceva mai degajat de data asta. Ca o chestie, eu pot să fac ceea ce faci tu? Adică să mă plimb dintr-o dimensiune în alta, îl întreb mai mult din curiozitate.
- DE ce mă întrebi? Ai simțit ceva deosebit? mă întreabă la rândul lui, privindu-mă mai atent.
- Nu! Deloc. Mi-aș fi dorit să pot și eu să-mi văd viitorul sau să pătrund într-o altă viață îi spun ocolind răspunsul la cea de-a doua întrebare.
Da, am simțit ceva deosebit imediat ce și-a luat palmele de pe capul meu. Am simțit o ușoară desprindere din trup pe care nu mi-o explicam. Nu mi se întâmplase niciodată așa ceva. Cred că ceva s-a modificat în funcțiile creierului.
- Încă nu ai ajuns în acel stadiu, să poți evada din tine. În primul rând trebuie să depășești condiția umană, să treci de problemele tale existențiale, să ieși pur și simplu din criza existențială în care te afli, abia după aceea să încerci să descoperi ceea ce îți dorești.
- Bine, fie!. Încă o întrebare. Pentru tine există un termen limită? Mă refer la existența ta. Nu știu dacă pot să-i spun moarte, îl întreb cu aceiași curiozitate, așteptând un răspuns.
Devenise abur.
- Nu. nu există. Am intrat în nemurire, vine răspunsul lui în mine.
Atât și nimic mai mult. Totul a revenit la normal. Fierbințeala din cap a dispărut. Cred că toată această conversație a fost purtată în imaginație. Nu este prima dată când mă pierd în conversații cu mine însumi. De data asta însă a fost ceva deosebit, unde mai pui și rezolvarea tezei la mate, ce nu are niciun suport logic pentru mine, practic nu am găsit nimic logic în gândirea mea.
Curios după primul fum de țigară mi se face rău. Îmi vine să vomit. La al doilea fum mă ia cu amețeală, o amețeală stranie. Arunc țigara. Ceva nu este în regulă, îmi spun. Pun pachetul de .țigări în buzunar și ies din toaletă. Nu este bine deloc. Oare toată acea conversație a fost reală sau doar o închipuire de a mea. Caut în buzunar. Și da! O găsesc. Pastila pe care mi-a dat-o. Deci nu este nicio închipuire. Am dat de belea! Sau poate...
Apare și Nelu. A ieșit să vadă ce se întâmplă cu mine. L-a trimis proful. Eram prea palid când am ieșit din clasă.
- Ce-ai pățit mă întrebă privindu-mă mai atent. Parcă ai trecut pe lângă moarte, continuă prinzându-mă de braț. Ești alb ca varul.
Nu-i spun nimic. Mă gândesc la eul meu de dincolo, din cealaltă dimensiune sau univers, Dumnezeu știe! Oare câți de eu or fi?
În curând voi avea ocazia să fac cunoștință cu un alt eu, dintr-o altă dimensiune.

Vizualizări: 41

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Continuarea ridică proza într-o zonă și mai fascinantă, unde fantasticul capătă accente filosofice și metafizice. Dialogul cu „celălalt eu” transformă simpla întâmplare misterioasă într-o reflecție despre dimensiuni, evoluție spirituală și limitele condiției umane. Construiești foarte bine starea de nesiguranță dintre halucinație și realitate, iar cititorul rămâne prins exact în aceeași dilemă ca personajul. Ritmul alert și tonul ironic echilibrează ideile profunde, făcând textul accesibil și captivant. Finalul deschide larg poarta spre necunoscut și lasă senzația că adevărata aventură abia începe. Un fragment foarte intrigant, cu atmosferă de science-fiction psihologic și existențial. Bănuiesc că mai e și aștept cu nerăbdare. Felicitări!

 O plecăciune din partea mea ca semn de mulțumire. Nu mă pot abține.

Vasilisia Lazăr a spus :

Continuarea ridică proza într-o zonă și mai fascinantă, unde fantasticul capătă accente filosofice și metafizice. Dialogul cu „celălalt eu” transformă simpla întâmplare misterioasă într-o reflecție despre dimensiuni, evoluție spirituală și limitele condiției umane. Construiești foarte bine starea de nesiguranță dintre halucinație și realitate, iar cititorul rămâne prins exact în aceeași dilemă ca personajul. Ritmul alert și tonul ironic echilibrează ideile profunde, făcând textul accesibil și captivant. Finalul deschide larg poarta spre necunoscut și lasă senzația că adevărata aventură abia începe. Un fragment foarte intrigant, cu atmosferă de science-fiction psihologic și existențial. Bănuiesc că mai e și aștept cu nerăbdare. Felicitări!

fragmentul este bine scris, idee de tip new age. finalul nu ma convinge, cred ca textul trebuie sa se termine inainte de ultima propozitie pentru ca personajul este sigur ca va intalni un alt "eu", ori asta nu stiu daca este chiar asa de sigur in momentul de fata. sau poate nu am inteles eu bine, 

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

conducere site redacție

FONDATORI

ION LAZĂR da COZA - scriitor

VASILISIA LAZĂR - poetă, membră UZPR

ADMINISTRATORI-EDITORI

SOFIA SINCĂ - prozatoare

ADA NEMESCU - poetă, artist plastic, membră UZPR

AUGUSTA COSTIN (CHRIS) - prozatoare

MIHAELA POPA - poetă

GRIG SALVAN - prozator, cantautor

BOLACHE ALEXANDRU - poet

MIHAI KATIN - poet

GABRIELA RAUCĂ - poetă, membră UZPR (redactor promovare media) 

CARMEN POPESCU - scriitoare, membră UZPR (redactor promovare media) 

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

***

Pentru acest an, au donat:

Gabriela Raucă - 1500 lei

Burtea Corina-Elena - 200 lei

Monica Pester - 350 lei

important!

Activitatea Recentă

Cristina Nălbitoru a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Târgul Ceramicii Populare Românești „Cocoșul de Hurez”

„Arta” olăritului datează de câteva mii de ani, chiar din epoca neoliticului, demonstrată de…Vezi mai mult
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Florina îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
cu 11 ore în urmă
Chris a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La multi ani, Sofy! Ne este dor de tine! "
cu 12 ore în urmă
Chris a contribuit cu răspunsuri la discuţia Apoclipsa Albă a utilizatorului ovidiu
"o frantura de viata. citit cu placere, "
cu 12 ore în urmă
Lui Chris i-a plăcut discuţia Apoclipsa Albă a lui ovidiu
cu 12 ore în urmă
Vasilisia Lazăr a lăsat un comentariu pentru Sofia Sincă
"La mulți ani sănătoși, senini și înfloritori, dragă Sofia! Dor de tine! Dor... Dor..."
cu 13 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Sarut a lui Florina
cu 13 ore în urmă
Postare de log efectuată de Florina

Sarut

Totuna-mi e acum cuprinsul Trist, amurg și nepătrunsDe vechi trăiri și universulCe mi-am dorit să…Vezi mai mult
cu 14 ore în urmă
Dacu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Un Psalm umil... a utilizatorului Dacu
"Stimate Domnule Bolache Alexandru,        Vă mulțumesc pentru că ați citit cu…"
cu 17 ore în urmă
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Magie a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Mulțumesc frumos d-na Vasilisia!"
ieri
Utilizatorului Vasilisia Lazăr îi place postarea pe blog Magie a lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
ieri
Vasilisia Lazăr a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Magie a utilizatorului Gavrilă(David) Giorgiana Teodora
"Dragă Giorgiana, poemul tău este o delicată poveste de iubire și visare, în care universul…"
ieri
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Obiceiuri strămoșești în luna lui Cireșar

            Am fost interesată dintotdeauna să cunosc tradiții, mituri, legende, povestiri despre…Vezi mai mult
ieri
Gavrilă(David) Giorgiana Teodora s-a alăturat la grupul utilizatorului Ion Lazăr da Coza
Prezentare grafică

ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR...

Aici se practică jurnalismul literar. Se pot posta articole care abordează aspecte ale literaturii…Vezi mai mult
ieri
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut grupul ESEURI, INTERVIURI, JURNALISM LITERAR... al lui Ion Lazăr da Coza
ieri
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Eseu spiritual a lui Popa Ștefan
ieri
Lui Gavrilă(David) Giorgiana Teodora i-a plăcut discuţia Mamornicul (Eseu) a lui Ion Lazăr da Coza
ieri
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Atitudine urbană a utilizatorului ovidiu
"Ovidiu, eu, unul rămas încă din altă lume, mă întreb cum veţi rezista atitudinii urbane…"
ieri
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog Atitudine urbană a lui ovidiu
ieri
Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Poem meteo a utilizatorului Costel Zăgan
"Mulțumesc."
ieri

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2026   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor