"Dejavu pe o scena" (Dejavu su una scena"-collezione narrativa "Gli uomini sono belli"-Caravaggio Editore

I. ÎNTÂLNIREA 

Este o zi frumoasă de toamnă, ramurile copacilor sunt atinse de vânt,străzile umede abia au fost eliberate de o ploaie persistentă şi sunt acoperite de un covoraş de frunze galbene aurii.Oraşul respiră aer proaspăt după o noapte inundată de ploaie.Persoane şi automobile împânzesc străzile cu frenezia lor cotidiană excitantă, zgomul zilnic facandu-se simţit din ce în ce mai puternic , şi cum ar fi în căutarea unui ecou pierdut. 
tânără doamnă merge în grabă pe o stradă plină de magazine şi din când în când se opreşte pentru a privi marfa expusă în vitrina.E frumoasă,înaltă slabă,cu părul scurt blond.Rochia lungă indigo o face foarte eleganţa
Femeia se opreşte lângă un bărbat care descuie uşa unui magazin,o parfumerie. 
-Te cunosc!începe ea conversaţia.Te-am văzut săptămână trecută în "Culoarea miezului de noapte!",frumosul local pentru evenimente culturale ale artiştilor străini.Eşti domnul Horione Dubroevski! 
-Ciao!Da, e adevărat! Ne-am văzut săptămână trecută la serată pentru artiştii străini.Eşti doctorită în psihologie Matilda Lazarova care a recitat părticică din Hamlet!Ce faceţi? 
-Ce plăcere  te revăd!Atunci înseamnă  nu am greşit stradă!Căutăm chiar magazinul acesta,l-am văzut câteva zile în urmă când  plimbăm relaxată
În timp ce Horione deschidea magazinul,ea continuă  pună întrebări şi -l privească cu mare plăcere
-Nu ştiam  eşti vânzător! 
-Nici eu nu ştiam  vocea ta sună  o melodie interesantă!E adevărat  nu prea am vorbit.E magazinul meu,pasiunea mea! 
-Interesant,mi-ar place  te cunosc mai mult,mai ales pentru  avem pasiuni comune!Hai arăta-mi!Deschide,deschide mai repede! 
-Eşti nemţoaică
-Nu,româncă.Tu?Lasă- -mi amintesc...polonez. vrea  aud iarăşi ceea ce ai recitat săptămână trecută.Erai cutremurător! Ai exaltat toate doamnele cu şarmul tău,plângeau, încăpuţin şi dădeau ortu'popii,te adorau! întrebau:"Dar cine este îngeraşul asta? Aşa sensibil şi aşa un mare poet?"."Cine e?Cine e?","E adevărat  este tânărul scriitor polonez? 
-Adevărat?Nu ştiam  am trezit aşa pasiune puternică între femei.Pe mine străinele nu  interesează prea mult,zise lui începând  râdă.Glumesc!sunteţi toate frumoase,o mareplăcere  va revăd în fiecare săptămână pe scenă.Hai spune-mi ce ai văzut în magazinul meu de-ţi place? 
-Am văzut în vitrina o vopsea pentru păr
-Dar nu! sunt frumoşi aşa naturali,eşti o femeie frumoasă!nu ţi-o vând! 
În timp ce intrau în magazin,ea se apropie de el şi îi spuse: 


-Ţi-ar place  ne întâlnim într-o seara doar noi doi,în care reciti numai pentru mine?Versurile tale sunt frumoase,am auzit  sunt publicate în Polonia,aici nu am văzut încă nimic publicat,eu ştiu  recit doar puţin Hamlet,ai văzut ,nu sunt foarte bună,fac lumea  râdă
-Dar nu este adevărat,eşti foarte bună!Dacă vrei poţi veni la lecţiile mele private,câteodată fac pe profesorul.Aşa ai posibilitatea de a exersa mai mult şi te voi consilia. 
-Mi-ar place zise ea zâmbind. 
-Atunci ne vedem următorul weekend.Locuiesc aproape.Dacă pentru sâmbătă la şase seara îţi convine,rămâi la cină şi  vedem cât de dura eşti,aşa cum vorbesc băieţii despre tine
-Dar ce vorbeşti? începe ea  râdă facandu-şi vedere dantură strălucitoare.Eşti într-adevăr plin de surprize.Hai, spune-mi ce vorbesc băieţii despre mine? 
-Spun  eşti o doamnă respectată,foarte inteligentă,cu un zâmbet de copil,inutil  faci -ţi dezvălui visele necurate ale micilor bastarzi! 
-Bine!Atunci ne vedem sâmbătă.O zi bună
-Şi ţie la fel!Ciao Matilde! 



ÎI.PORTRETUL LUI 




Dar cine este domnul Horione Dubroevski? Este un poet respectat în ţară .Are un fizic frumos şi îngrijit, o eleganţa rafinată, mereu zâmbitor şi încântat,personajul care ştie transforme fiecare moment de tristeţe în bucurie fără mărgini.Domnul Dubroevski ştie  iubească,cunoaşte secretul metamorfozei.Doamnele îl iubesc şi bărbaţii îl copiază.În ţară este un star al teatrului naţional.Poemele sale dramatice foarte celebre erau adorate de publicul tânăr polonez.Dubroevski electrizează cu inteligentă ,este o energie vibrantă de scenarist.A găsit un colţişor liniştit la Milano,într-un cartier vechi unde scrie piese scurte de teatru pentru un public restrâns de străini.Era dedicat la o veche pasiune a,parfumurile.Parfumeria  era plină de toate mărcile celebre,clienţii săi îl adorau şi îl căutau mereu. 
Viaţa privată a lui Dubroevski nu fusese niciodată un secret,era o persoană cu principii morale solide, nu consumă substanţe halucinogene,nici nu frecvenţa localurile cu doamne care ofereau divertisment plătit.Copilăria  a petrecut-o împreună cu părinţii şi frăţii săi la ţară

dată fusese logodit în Polonia dar s-au lăsat pentru  ea se transferase în Anglia. 
Apartamentul sau din Milano e mare şi cu o privelişte spre o grădina plină de plante,unde nu ajunge zgomotul oraşului, clădirea este veche,mobilă veche.Proprietarul e un prieten moscovit,Şasă balerin profesionist.Pe terasă apartamentului,Dubroevski se simte în largul sau, biroul sau e mare,de marmură.Fotoliul da impresia unui tron creat special pentru el,un principe al dramaturgiei poloneze..Prietenii săi din clubul "Culoarea miezului de noapte" îl vizitau aproape în fiecare seara, vorbeau câteva minute, câteodată rămânea unul lacină.La patruzecisicinci de ani ai săi,a scris mult.În Italia încearcă  îşi facă o viaţa normală,departe de celebritatea  zgomotoasă şi -şi găsească o companie feminină care seamănă probabil cu Matilde Lazarova,simplă,liniştită. Se simţea îndrăgostit de ea,o văzuse recitând de câteva ori în "Culoarea miezului de noapte", vroia o viaţa în doi,  o aibă lângă el în fiecare zi a vieţii sale.Şi în sfârşit se întâlniseră doar ei doi,la magazinul pasiunii sale
Gândul de a o revedea îl făcea  viseze,simtandu-se  un adolescent.Nu ştia foarte mult  se comporte, fie seducător,îi lipsea această abilitate.Găsea dificil -şi arate sentimentele.Câteodată gândea  dacă nu era celebru,nu îi era foarte greu de a alege o femeie pentru a convieţui.Se simţea selectiv şi exigent.În final dragostea e simplă, el vroia o femeie simplă,dar nu una care suferă.Nu s-a gândit niciodată  ar fi dificil  întâlnească simplicitatea într-o femeie modernă.O vroia plină de spontaneitate,femeia care ştie inspire,care ştie  transforme fiecare minut din viaţa  în armonie. 
Simţea o mare satisfacţie în sufletul sau,Matilde părea pentru el femeia potrivită.Nu i-a spus-o niciodată,vroia  lase destinul  vorbească,timpul  ordoneze întâlnire lor şi s-a întâmplat. 
Stătea întins pe mică scenă improvizată a apartamentului sau ,răsfoia foile,recita cu vocea gândului,câteodată încercă păreri de rău pentru săracă Madallennè,personajul ultimei salepiese terminată câteva zile în urmă.Vroia  Matilde  o citească prima , audă critică ei timidă,era decis -i facă o surpriză,debutul ultimei sale piese chiar în apartamentulsau.Secretul dramei "Travestitul Carminè"va fi dezvăluit pe scenă unde stătea în acest moment. 











III. Cameleonul CARMINè 



-Bună seara Matilde!Intra,te aşteptam!E totul pregătit pentru tine
-Bună seara Horionè,e o plăcere  te revăd!Nu ştiu dacă ghiceşti,dar mi se pare  sunt îndrăgostită de tine!spuse ea începând  râdă.Îi adusese un buchet mare de flori. 
-Adevărat?Dacă-ţi spun  şi eu simt la fel nu e  ai   crezi un nebun! 
-Încetează,eşti un bărbat frumos!S-a întâmplat o minune  te cunosc.Şi apoi "fetele " te visează. 
-Am gătit doar pentru tine!M-am gândit mult la tine,vreau  aud părerea ta,pentru mâncare şi pentru piesă.Am terminat-o de scris două zile în urmă.Te rog,acomodează-te!Înainte,dacădoreşti,îţi arăt imensul meu apartament. 
-Cu plăcere,e frumos!spuse ea în timp ce intra în camere.Totul atât de vechi!Se opri în faţa scenei improvizate.Lângă scenă era o masă mare de marmură masiva,pregătită pentru cină
-Am ales un fel de mâncare polonez.Pierogi cu fructe,Pyzy,urechiuşe de cartofi şi Makowce cu seminţe de papavero. 
-Sună apetisant,domnul Dubroevski este un mare bucătar! 
-Vrei  asculţi puţină muzică în timp ce mâncăm sau preferi  discutam ? 
-Pălăvrăgim puţin şi după aceea  vrea  dansăm.Mi-ar place  te simt aproape,spuse ea cu privirea unei actriţe foarte interesate. 
În timp ce mâncău,Horione îi spuse: 
-Am o surpriză pentru tine,în seara asta este debutul "Cameleonul Carminè".Dacă îţi convine putem recita,publicul va fi imaginar. 
-Sigur  vreau,îmi face mare plăcere
-Putem dânsaŢi-a plăcut cină
-Foarte gustoasă mâncarea! 
Începuseră  danseze,Horione ţinând-o aproape de corpul sau.La sfârşitul melodiei s-au sărutat.Ea devenise îmbujorată,timidă şi acaparată de căldura 
Pe mică scenă erau două fotolii confortabile. 
-Pofteşte!o învita el deschizând braţele spre scenă
-Mulţumesc! 
Horione ia loc în fotoliul de lângă ea ,cu piesă în mâini,începe prezentarea: 



PRIMUL ACT 

Provincia Normandia,Frântă 19 ianuarie 1772 
O noapte de iarnă cu un cer de o seninătate perfectă
Castelul Principelui L'Affondante. 





Principele Pierre Luigi L'Affondante sărbătorea ziua  de naştere cu mare fâşt.Invitaţii gălăgioşi dansau,pălăvrăgeau şi rădeau
Sosirea ducessei Josephine De Laverdin acompaniată de mareşalul Francoise Fuelli şi de cei doi fii ai săi:ducele Moullin De Laverdin şi ducele Faubronnè De Laverdin,făcu mulţimea se oprească pentru o clipă şi -i privească curioasă.Ducesă Josephine De Laverdin venise de puţin timp în Normandia,datorită prietenei sale mai vechi cu ducesă Angelique De Lorennè,şi reuşise  achiziţioneze un frumos palat rezidenţial imers în vegetaţia Normandiei şi discret de privirile poporului. 
Mareşalul Francoise Fuelli,bun confident al principelui L'Affondante ,era îndrăgostit de Josephinè.La ducesă De Laverdin era frumoasă,bătrână,văduva,de o eleganţainvidiată.Francoise vroia -i stea alături,era mulţumit  ducesă lăsase sudul Frântei,îi pusese la dispoziţie toate serviciile sale,servitori pregătiţi pentru curtea regelui,escota de mare calitate,făcea tot ceea ce ea dorea doar pentru a fi lângă ea. 
Tinerele principese,marchize şi ducese erau interesate de cei doi burlăci,pentru  se auzise  unul dintre ei ar fi dorit  se căsătorească

Marchizele,contesele,ducesele cântă şi dansează, 
Cavalerii,principii şi ducii tropăie şi râd
toţi într-un ritm fantastic şi frenetic. 
Vechiul principe L'Affondante e fericit şi nua are somn 
Prietenii îi sunt aproape, 
se bucura şi beau cel mai bun vin. 

Mulţimea o salută,bărbaţii o admiră 
toată un zâmbet şi toţi o adora 
L'Affondante dansează cu ea,nu vrea  o lase 
Mareşalul Fuelli ar vrea  atingă şi el...minunea! 
Ducii şi cavalerii s-au pus în rând 
pentru a simţi parfumul contesei Madallennè. 

Faubronnè tresare,palpită,tentat de fascinaţie, 
E atins de dragoste,e sclavul sau sincer, 
O vrea,o doreşte,o iubeşte până la moarte. 
"Dar cine este această femeie?Fantastică creatură?" 
ducele se întreabă dansând în ritmul mulţimii 
încercând  o revadă şi de aproape urmărind-o. 

L'Affondante se agită şi ţipă :"Atenţie!Atenţie!" 
surâde când mulţimea se opreşte şi aşteaptă curioasă 
"-Mulţumesc pentru presenta voastră şi în mod special 
invitatei mele de onoare:contesă Madallennè De Varne! 
Cea mai frumoasă din Normandia,te iubim toţi dulceatasi îi spuse în şoaptă:"sper  nu te deranjează bătrâneţea mea! 


În această seara tânără contesă e cea mai eleganţa
rochia  lungă,albastră e cea mai strălucitoare! 
Are părul blond,lung,creţ şi splendid, 
ochii mari verzi sunt fascinanţi! 
Buzele sale roşii sunt foarte senzuale,invidiate de doamne 
Şi de toţi domnii foarte iubite. 


Faubronnè se apropie,è foarte îndrăgostit, 
Inima îi bate puternic,aşteaptă o clipă de singurătate 
învita la dans tinandu-şi respiraţia 
în sfârşit a lui!E foarte satisfăcut 
o dansează strâns,vrând -i facă simţit corpul sau masculin 
simţind parfumul sau care-l inbuneste. 

O învârte peste tot,tropăind o strânge tare 
Ritmul este inebunitor,îl ameţeşte! 
Nu vrea  o lase, nu vrea  o elibereze 
E tot o palpitaţie, vrea  profite, 
cu o femeie aşa frumoasă nu vrea doar  se joace 
ingenunchiaza şi începe a recita

"-Contessa Madallennè De Varne,permite-ţi mi   prezint! 
pentru marele respect şi dragostea care o am 
va pun la dispoziţie serviciile mele!" 
Mulţimea se opreşte,aude şi aplaudă mulţumită
cu această declaraţie ducele spuse adio 
la invidiatul şi prestigiosul sau celibat 

Contessa Madallennè e uimită şi emoţionată 
Faimosul Duce din Sud Faubronnè era în faţa  
Respect,dragoste eternă era tot ce-i inspiră
cel mai dorit burlac din sud o iubea! 
O frumuseţe masculină care dădea palpitaţii 
la toată lumea mondenă a doamnelor bogate. 

..............................................................













Vizualizări: 108

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Interesant, acţiune interesantă, deosebită, un amestec între proză, poezie şi teatru.

Dar textul conţine multe greşeli de tot felul: cuvinte de legătură lipsă, exprimări greşite în limba română, pauze între semne de punctuaţie sau chiar între cuvinte,  ''încăpuţin, mareplăcere'', greşeli gramaticale. Nu am citit tot. Te rog să revii pentru a corecta, apoi voi citi.

Cu deosebită prietenie, Sofy!

M-ai făcut să râd... Şi cine doreşti draga mea scriitoare să-ţi corecteze? Sub numele lucrării stă scris numele tău. Prin urmare este vorba de prestigiul numelui tău. Noi, aici în România suntem buni la toate: şi la scris şi la corectat, iar atunci când postăm un text el este bun de tipar. Tu faci cum crezi, dar să ştii că-ţi ştirbeşte din calitatea textului.

Apoi spui că ai publicat o carte. În acest fel ai publicat?

Rostarciuc Gabriela Manuela a spus :

Eu sunt scriitoare nu corectoare...

of doamne...  aşa cuvinte frumose de mulţumire, rar am văzut pe aici! Doamna scriitoare, poate nu aţi înţeles bine, dar nimeni nu vă vrea răul aici!  Cu respect, dar atitudinea dumneavoastră lasă de dorit!

Un "amsorii" ar fi binevenit!

Cu prietenie,



Nicolae Sărătean a spus :

of doamne...  aşa cuvinte frumose de mulţumire, rar am văzut pe aici! Doamna scriitoare, poate nu aţi înţeles bine, dar nimeni nu vă vrea răul aici!  Cu respect, dar atitudinea dumneavoastră lasă de dorit!

Un "amsorii" ar fi binevenit!

Cu prietenie,

Ei şi dvs, nu mai fiţi aşa de exigenţi, autoarea a luat, după cum mi-a mărturisit, doar 9,50 la BAC la română!

PS. Să nu uit, am intâlnit când eram mai tânăr, într-o gară un individ cu o pensulă în mână şi  o găleată cu vopsea roşie . Când l-am întrebat dacă se ocupă cu corectarea liniilor trase pe peron, mi-a răspuns ţanţoş ca un curcan pe baligă:

_Am altă foncţie mai importantă, eu sunt scriitor de vagoane, nu corector!

女士作家!當然,我們可以成為朋友,真的想要這個我不知道為什麼會有人這樣解釋,邪惡
 女士Sofy一個很好的作家這裡的每個人擁抱很尊重他所做一切試圖幫助但也有你想像的已經建立了並回答大幅“我是一個作家不正確的......”因此在我看來,我們都欠你一個道歉之前
友誼
尼古拉斯

附:你不能告訴別人一個羅馬尼亞網站的語言學習


Rostarciuc Gabriela Manuela a spus :

Nu va cunosc,am putea fi prieteni. Atitudinea mea nu lasa de dorit dumneavoastra interpretati gresit.

Nicolae Sărătean a spus :

of doamne...  aşa cuvinte frumose de mulţumire, rar am văzut pe aici! Doamna scriitoare, poate nu aţi înţeles bine, dar nimeni nu vă vrea răul aici!  Cu respect, dar atitudinea dumneavoastră lasă de dorit!

Un "amsorii" ar fi binevenit!

Cu prietenie,



Rostarciuc Gabriela Manuela a spus :

Eu nu am raspuns tantos ca un curcan pe o baliga, sunteti rautacios signor Money! Va poftesc sa invatati alte limbi daca nu va convine romana mea...

Stimată poliglotă, care şi-a uitat limba natală şi nu se ruşinează să spună asta , eu in PS ul meu m-am referit la un amarât de CFR ist . Dacă vă recunoasteţi in ce am scris este opţiunea dvs.

Oricum vă apreciez ca va pricepeti şi la alte limbi. Pentru a nu fi interpretat greşit, in sens vulgar, vă citez "pot face chiar combinatii cu alte limbi".  Recunosc însă ca după ce am aflat despre această abilitate a dvs , mi-au trecut prin minte oarece gânduri  uşuratice. Apropo de ce ati spus, am citit undeva ca o femeie poate fi capabilă să facă  in acelaşi timp 70 de lucruri: 69 şi cartofi prăjiţi :)) Sunt convins că vă pricepeţi foarte bine să prăjiţi cartofi!

Răspunde la discuţie

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

Zile de naştere

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Utilizatorului Viorel Grădinariu îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 7 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog rapsodie de Martie a utilizatorului Floare Arbore
cu 8 ore în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Haide a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 8 ore în urmă
Utilizatorului bolache alexandru îi place postarea pe blog Haide a lui Răduță If. Toader
cu 8 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 8 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 8 ore în urmă
Lui Elisabeta Drăghici i-a plăcut videoclipul lui Grig Salvan
cu 8 ore în urmă
BOTICI GABRIELA a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 10 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 13 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 13 ore în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 13 ore în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 13 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 14 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 15 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 15 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 15 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 15 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 15 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 15 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 15 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor