Clipa mult aşteptată a sosit! Afişăm cu drag rezultatele Concursului „Alb hoinar – ediţia a II-a”, concurs desfăşurat pe Site-ul literar-artistic ÎNSEMNE CULTURALE, în perioada 19 ianuarie – 28 februarie, 2016.
       Întâi să dăm „cuvânt” cifrelor existente la ora acestui bilanţ. Aşadar:
       – 36(-3) poezii;
       – 25(-1) proze;

       – patru piese de teatru;
       – trei eseuri;
       – 30 membri au notat poezii;
       – 19 membri au notat (şi) proza;
       – 13 membri au notat (și) piesele de teatru;
       – 17 membri au notat (și) eseurile;

       – 1180 vizite la Regulament;
       – 5020 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat poeziile;
       – 2273 (590 pag I + 247 pag II + 357 pag III + 59 pag IV + 1020 pagina de vot) vizite pe paginile unde s-au postat şi notat prozele;

       – 536 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat piesele de teatru;
       – 564 vizite pe pagina unde s-au postat şi notat eseurile;
       – 9573 vizite în total.
       Cifrele, cu toată modestia, impresionează!

        Avem sub ochi clasamentele pentru cele patru secţiuni. Neîndoielnic, ierarhizările au născut şi vor naşte controverse. Arareori ne place oglinda prin care ne văd ceilalţi. Durerea aceasta trebuie să ne bucure! Înseamnă că suntem vii, că ne pasă de ceea ce creăm, că uneori parcă scriem cu propriul sânge, jertfindu-ne chiar sănătatea, prietenii, relaţiile etc., deşi a face literatură în ziua de azi e mult mai puțin decât o „vânare de vânt”…

        În alcătuirea clasamentelor, pe lângă votul membrilor, au fost cooptaţi în juriu, alături de mine, Ion Lazăr da Coza, preşedintele juriului şi cofondatorul acestui site, scriitoarea, cu pulbere de aur în cerneala cu care scrie, Veronica Pavel Lerner, apoi un administrator-editor, care s-a dovedit a fi foarte aplicat în comentarii şi aprecieri, o numesc aici pe prof. Ana Cîmpeanu, dar şi pe Mihaela Popa, o poetă a esenţelor delicate. Lor le aducem mulţumiri speciale! De aceleaşi mulţumiri are parte şi coordonatoarea concursului, poeta Vasilisia Lazăr (da Coza), cofondatoare, o furnicuţă pe cinste căreia îi datorăm şi cele douăsprezece frumoase diplome oferite, virtual, premianţilor!...

        A vota… Complicat demers! Şi ingrat!… Când ne apucăm să votăm (discutăm aici doar despre cei care votează cu bunăcredinţă), ridicăm rugi, invocăm muze, moaşte, sfinţi, înaintaşi din Parnas, numai să ne iasă aprecierea cât mai aproape de realitate. Citim, recitim, notăm, renotăm… Şi când credem că am atins perfecţiunea, facem public clasamentul nostru… Ghinion! Tocmai atunci te miri cum de ai nedreptăţit atât de crunt – fie din neatenţie, prostie, generozitate ori zgârcenie – pe X sau pe Y… În zadar, mortul de la groapă nu se întoarce! Şi totuşi a vota este un gest de generozitate şi de respect colegial!... Excepţie fac acei care îşi doresc, dar, efectiv, nu pot vota! Chiar şi lor le mulţumim!

        Pentru a transparentiza şi mai mult procesul de votare, facem următoarea propunere: Premianţii prezentului concurs să fie cooptaţi în juriu pentru concursul viitor! Cooptarea se face doar cu acceptul liber exprimat al celei/celui în cauză. Cum sunt patru secţiuni şi doar trei locuri în juriu, prioritate vor avea premianţii de la secţiunile Poezie, Proză, Dramaturgie.

        Şi din acest concurs vom face o carte virtuală pe care să o aşezăm la loc de cinste pe raftul BIBLIOTECII DIGITALE a site-ului, alături de celelalte bijuterii. Textele nu vor fi corectate.
        Pentru că sunteţi frumoşi, daţi-mi voie să vă îmbrăţişez cu drag!
        Felicitări tuturor!

                                                                                                Ion Lazăr da Coza 

Clasamentele:

(Acestea sunt fotografii și pot fi descărcate.)

***

***

***

***


Regulamentul: AICI

***

AICI s-au votat cele 36 de poezii înscrise

AICI s-au votat cele 25 de proze înscrise

AICI  s-au votat cele 4 piese de teatru înscrise

AICI s-au votat cele 3 eseuri înscrise

Diplomele:

Poezie:

Locul I (Enea Gela): AICI

Locul II (Simion Cozmescu): AICI 

Locul III (Valeria Merca): AICI 

Proză:

Locul I (Ioniță Gabriela): AICI 

Locul II (Angela Dina): AICI

Locul III (Camelia Ardelean): AICI

Dramaturgie:

Locul I (Carmen-Bernadeta Anghel): AICI

Locul II (Elena Agiu-Neacșu): AICI

Locul III (Dante Esperanza): AICI  

Eseu:

Locul I (Enea Gela): AICI

Locul II (Elena Agiu-Neacșu): AICI 

Locul III (Carmen-Bernadeta Anghel): AICI 

Vizualizări: 3261

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Felicitări tuturor, participanţi şi câştigători!  Competiţia e frumoasă, chiar am trăit emoţiile aşteptării rezultatelor...Mulţumesc celor care mi-au apreciat poezia. 

Totuşi, cum totul e perfectibil, îmi permit o sugestie: eliminarea autonotării. 

Felicit şi eu concurenţii, câştigătorii, organizatorii şi juriul.

Din nou discuţii (suspiciuni) despre notare. Părerea mea, ca unul care am propus notarea tuturor lucrărilor:

-         Nu cred că notarea numai a 10 sau 15 lucrări este bună. Dacă mie îmi place şi a-11-a sau a- 16- ce facem?

-         Când se votează toate este obligatorie notarea creaţiei proprii pentru a nu se deconspira autorul.

-         Cineva a propus să trimitem votul juriului direct. Păi trebuie acelaş procedeu, că am înţeles că nici la jurizare nu se cunosc autorii.

-         Contează foarte puţin la medie nota proprie. Eu sunt convins (şi poate zilele următoare voi face un clasament fără notele proprii) că nu se va schimba cu nimic clasamentul.

-         În ceeace priveşte clasamentul în continuare, oricine poate lua o foaie de hârtie şi pune mediile în ordine descrescătoare. Organizatorii şi juriul au muncit destul şi totul este clar.

          În ceeace priveşte propunerea să nu mai voteze concurenţii, consider că vor rămâne foarte puţini votanţi.

Sincere felicitari premiantilor si tuturor participantilor acestui minunat concurs. Multe texte bune , hrana  pentru suflet si multa straduinta pentru organizatori.

Subscriu alaturi de cei care sunt de acord cu eliminarea autonotarii si cu votul anonim .

Si nu in ultimul rand calde multumiri pentru punctajul acordat.

Cred ca e simplu cu votul anonim (in fine, NIMIC nu e simplu, totul cere munca!). Dar daca se vor posta toate materialele dupa ce s-a incheiat concursul, userii pot trimite foile cu votari (fara votarea proprie) persoanei din administratie care a primit textele si care stie identitatea concurentilor, iar mbr juriului le vor trimite presedintelui juriului.

Exact cum membrii juriului nu stiu unii de altii ce note au dat decat in final, asa nici votarile userilor nu se vor afla decat la sfarsit. Poate ca rezultatele nu vor fi prea mult influentate, dar lumea va fi multmita ca s-a facut tot posibilul pentru a se evita inechitatile.

Si, pentru o uniformizare a evaluarilor dintre mbr juriului, as mai propune si un mic ghid de jurizare in care sa se indice daca si cate puncte se scad pentru greseli gramaticale, de ortografie si de punctuatie.

    

Total de acord cu domnul Bidulescu. Are perfectă dreptate. Votul propriei creații este nesemnificativ, nu are influență asupra clasamentului, decât dacă-ți aduci întreaga familie să voteze pentru tine. :)) Se poate verifica această minimă influență. Personal consider că aceasta e cea mai bună metodă de votare. Subiectivism va exista mereu. Nu premiul contează neapărat, ci faptul că ne-am îmbogățit cu atâtea lecturi minunate. Vă felicit din toată inima!

Și încă ceva. Votul ne ajută să ne cunoaștem reciproc și o altă părticică a noastră - CARACTERUL. :)

Citind sugestiile făcute pân' la această oră, se poate trage următoarea concluzie în ce privește sistemul de votare, pe viitor: După terminarea perioadei de trimitere a materialelor participante către coordonatorului concursului, la aceeași adresă de mail vom expedia și votul nostru, care va fi făcut cunoscut abia după PERIOADA DE VOTARE (adică STOP VOT!). De data aceasta însă nu ne mai votăm creațiile proprii! Iar ca bonus, nu vom mai fi influențați nici de notele ce s-au dat până atunci... 

La momentul potrivit vom detalia această nouă metodă de votare!

Sunt de părere că eliminarea autonotării e necesară, e o bătaie de cap în plus, un stres, izvor de griji inutile. Voturile fiecăruia să fie făcute publice la final. Mai este un aspect pe care l-aş lua în considerare, votul în sine, scara valorică. Ce înseamnă un 10 acordat la un concurs? Unii nu dau 10 pentru că nici o poezie din concurs nu întruneşte calităţile pe care ei le consideră necesare, se raportează la Stănescu, Blaga, Eminescu, etc...şi au dreptate. Alţii dau 10 ţinând cont, raportându-se strict la textele din concurs...şi au dreptate. Alţii îmbină amândouă metodele...şi au dreptate. Eu am încercat toate trei variantele cred. Acum am dat 3 de 10, am ţinut cont, am ierarhizat textele conform metodei 2 (mi-am dat 9 mie...şi am avut dreptate, data trecută mi-am dat 7 şi am avut dreptate, am fost undeva pe la mijloc). Aceasta mi se pare cea mai bună metodă, mai corectă..., dar votarea până la 10 nu oferă suficient spaţiu, elasticitate...aş propune ca nota maximă să fie egală cu numărul de texte din concurs..Sunt 47 de texte? Prima poezie în preferinţele noastre o notăm cu 47, apoi 46, etc. Nu cred că e greu, am notat trei poezii cu 10, dar una era de 9,5, alta de 9,8 şi doar una de 10, raportat strict la textele participante...Nici 10, nici 9, nici 8 sau 1 nu sunt absolute, nu sunt egale, un 1 e mai un 1 ca altul :) . Aşa s-ar vota strict pe textele din concurs, influenţa lecturilor, preferinţelor, experienţei personale a fiecăruia simţindu-se indirect, dar consistent...Nu vreau ca cine mă citeşte să îmi dea un 5 pentru că mă compară în sinea lui direct cu Eminescu sau Bukowski, să îmi dea 5 pentru că mă compară cu cei din concurs. Mulţumesc încă o dată pentru premiu, felicit pe Enea Gela, îi felicit pe toţi participanţii, pe membrii juriului şi pe organizatori!

Mulțumesc din toată inima organizatorilor - familiei Lazăr pentru strădanie, juriului pentru timpul acordat și celor care au votat pentru implicare. Felicit câștigătorii și le urez inspirație! M-au bucurat notele de zece și nouă primite mai ales din partea unor persoane care au pregătire și experiență literară! Cu unii cititori empatizam mai demult, pe alții abia acum i-am descoperit. Fiecare concurs pentru mine este o provocare – eu cu mine! Așteptam să văd reacția Veronicăi – dacă textul a emoționat-o și a lui da Coza – dacă textul a depășit pragul exigenței dumnealui; notele lor mi-au adus multă bucurie, poate prea multă! Văleu, vai de capul meu! :)

 N-am votat, dar pe măsură ce vor fi postate creațiile îmi voi spune părerea - doar pentru cele care le consider situându-se la cote înalte. Pentru restul mă abțin – creatorii sunt persoane sensibile, orgolioase și aștept! Mai durează până când unii or să priceapă că un concurs e doar oportunitatea de-a fi în competiție cu ei însăși, iar notele înseamnă empatia cititorilor cât și nivelul de perfecționare pe care se situează – ei sau cei care votează. La proză, am constatat că de data aceasta au fost mai multe creații bune și foarte bune; mă bucur pentru cei care au obținut premii, sunt persoane pe care le apreciez - unele chiar mult!

 Felicitări tuturor!

Felicitări tuturor! Felicitări premianţilor! Felicitări juriului!

Foarte bine, d-le da Coza! 

Simioane, ai exprimat bine ceea ce aș fi spus și eu.  

Desigur, toți suntem subiectivi, dar juriul trebuie să fie extrem de obiectiv. Am fost încântată să îmi regăsesc nota autoapreciativă în cele acordate de către alții. Încântată, d-na Veronica Pavel Lerner pentru nota 9, d-le da Coza și Mihaela Popa (8), părerea domniilor voastre mă onorează. Mi-aș dori să știu mai în amănunt minusurile poeziei mele din perspectiva d-nei Ana Cîmpeanu (6). M-am amuzat când am citit „creația” celor care mi-au acordat 5 sau 6...

O întrebare pentru juriu: la ce s-a raportat evaluarea celor trei: Eminescu, Nichita, ori la poeziile înscrise în concurs? Pentru că, la același text,  notele înregistrează diferențe foarte mari...

Oricum, mă bucur să fi concurat, fiecare site online se constituie într-un imens atelier de creație și creștere personală în a crea.Mult succes tuturor și texte minunate, care să împlinească nevoia de frumos a sufletului!

În alcătuirea juriului am ținut cont, în foarte mare măsură, de notorietatea celui invitat. (Multe personalități refuză să vină în juriu!) Ar fi cel puțin deplasat să-l întreb pe un posibil jurat despre afinitățile sale literare. Cum ar suna: „Ești ultra-avangardist? Vino în juriu! // A... ești neoromantic? Stai pe tușă! // Cum, nu ești douămiist?! Valea! etc.” 

Jurații sunt și ei oameni... ca oameni sunt supuși greșelii... au gusturi, volens-nolens, personale... nu-s balanțe de farmacie... și să fim realiști, eu, ca jurat, să-mi justific cele 64 de note acordate - chiar n-am omorât pe nimeni ca să primesc o așa pedeapsă... :))

Violeta, te rog, fă un experiment - revotează astăzi poeziile și apoi compară-ți notele!

Prețuire,

Deminescu Violeta a spus :

Foarte bine, d-le da Coza! 

Simioane, ai exprimat bine ceea ce aș fi spus și eu.  Desigur, toți suntem subiectivi, dar juriul trebuie să fie extrem de obiectiv.

O întrebare pentru juriu: la ce s-a raportat evaluarea celor trei: Eminescu, Nichita, ori la poeziile înscrise în concurs? Pentru că, la același text,  notele înregistrează diferențe foarte mari...

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 47 minute în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 56 minute în urmă
Lui Elena Lucia Spătariu Tudose i-a plăcut profilul lui petrut dan
cu 57 minute în urmă
Elena Lucia Spătariu Tudose şi petrut dan sunt acum prieteni
cu 58 minute în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Adam izgonitul a utilizatorului Mihai Katin
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de Mihai Katin
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 2 ore în urmă
Mihai Katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog SONET LXXVII  (Mamă) a utilizatorului BOTICI GABRIELA
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Iarnă pentru Eminescu a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 2 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog De ziua prieteniei vă spun: Bună seara! a utilizatorului C.Titi Nechita
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Remember Ion Lazăr da Coza („Definiție”) a utilizatorului Vasilisia Lazăr
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Mijesc albastre flori a utilizatorului gabriel cristea
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 3 ore în urmă
C.Titi Nechita a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog o clipă ... a utilizatorului Elisabeta Drăghici
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Maria îi place postarea pe blog vin ploile a lui petrut dan
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Monica Pester îi place postarea pe blog SONET LXXVII  (Mamă) a lui BOTICI GABRIELA
cu 4 ore în urmă
Postare de log efectuată de BOTICI GABRIELA
cu 9 ore în urmă
Floare Arbore a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog tablou mirabil, multiform a utilizatorului Floare Arbore
cu 9 ore în urmă
Chris a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia artei a utilizatorului Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă
Utilizatorului Chris îi place postarea pe blog Erezia artei a lui Costel Zăgan
cu 12 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor