ANTOLOGIE „ÎNSEMNE CULTURALE”

 

Dragii noștri membri,

Suntem de un an și ceva împreună și împreună ne bucurăm de postările curente de pe blog, forum și din grupuri, ne mândrim cu Biblioteca digitală, Colecția de proză și Librăria online, de aceea ne tot gândim de câteva luni la o Antologie „Însemne culturale” care să oglindească în parte activitatea membrilor activi (prin membri activi înțelegem ca la poezie să aibă cel puțin 20 de texte postate, iar la proză măcar 5), dar și a acestui site.

Pentru realizarea Antologiei, am stabilit următorii pași:

- Poezie - obligatoriu zece poezii, din care vor fi selectate cel mult șapte, astfel, autorii și site-ul își vor putea pune amprenta asupra selecției textelor. (La fel se procedează și cu epigramele);

- Proză scurtă, fragmente de roman, eseu, pamflet - două-trei texte, eliminăm unul, dar să nu rămână mai mult de 10 pag A4, de fiecare autor;

- Grafică 10-15 lucrări;

- Autorii pot participa la toate secțiunile de creație;

- Pe lângă materialul trimis, așteptăm o fotografie cu rezoluție bună și o scurtă biobibliografie;

- Nu există temă prestabilită;

- Cerem ca materialul propus pentru Antologie să nu se mai regăsească în alte antologii;

- Textele vor fi trimise în format Word, Times New Roman, font 12, titlurile bolduite, obligatoriu cu diacritice, până la data de 01 noiembrie 2013;

- Prezentarea va fi făcută în ordine alfabetică;

- Inițial, Antologia „Însemne culturale” va fi doar online, pe raftul Bibliotecii digitale a site-ului, dar dacă se vor găsi mai mulți doritori care să o vrea pe hârtie, contracost, vom căuta o editură destoinică și dorința ni se va îndeplini mintenaș! Deocamdată așteptăm materialele Domniilor-voastre la adresa de email:

ionlazar_dacoza@yahoo.com

                    Cu drag,

                              Administrația

Vizualizări: 1822

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Vă aşteptăm cu mult interes!

Sunt convinsă că va fi o antologie de elită!

Deci, mult succes în acest nou demers! Doresc o Antologie adevărată cu tot ceea ce-i trebuie unei adevărate Antologii și sunt convinsă că așa va fi. Nu vom obliga pe niciun autor antologat s-o cumpere, dar, nu știu de ce, am convingerea că va fi atât de reușită încât autorii vor dori ei înșiși s-o tipărim și vor comanda fiecare cel puțin un exemplar. :) Deocamdată așteptăm materialele. De preferat ar fi să nu se lase pe ultimele zile trimiterea acestora că s-ar aduna foarte mult de lucru pentru echipa redacțională, la un moment dat.

Un proiect nou la inceput. Sunt sigura ca se va contura intr-o carte deosebita, prilej de satisfactie pentru toata lumea. Din suflet, succes tuturor!

Frumoasa initiativa!

Cu drag!

Montură de perle în coroană. Succes!

nu stiu de ce si cum, dar m-am legat foarte puternic de acest site, sa fie vorba de oamenii care-l conduc si de membrii sai?, sunt sigur ca asa e, iar daca vor decide ca pot, merit sa fac parte din antologie, cu mare drag ma anunt ca fiind prezent, iar daca va fi sa fie si tiparita(ceea ce nu ma indoiesc), imi doresc 3 volume/carti/antologii/bucati, va multumesc, al vostru Marius

Vestea ma bucura. Am indragit site-ul care m-a gazduit cu bunavointa si caldura. Pot veni si eu cu ceva in domeniul graficei, epigramei si...cine mai stie?

Succes echipei coordonatoare!

Exact. Mereu se fac antologii de poezie și proză, dar pentru artiști, pentru epigramiști, pentru eseiști etc, nimic. Și nu e corect. Vă așteptăm cu mare drag!

adelaida mateescu a spus :

Vestea ma bucura. Am indragit site-ul care m-a gazduit cu bunavointa si caldura. Pot veni si eu cu ceva in domeniul graficei, epigramei si...cine mai stie?

Succes echipei coordonatoare!

Numai să îndrăznești, Adelaida, să lipsești din Antologie, că de gura mea nu scapi nici cu pașaport de Groenlanda! :))

adelaida mateescu a spus :

Vestea ma bucura. Am indragit site-ul care m-a gazduit cu bunavointa si caldura. Pot veni si eu cu ceva in domeniul graficei, epigramei si...cine mai stie?

Succes echipei coordonatoare!

Felicitări şi -vorba stimabilului da COZA-mintenaş la datorie prezenta-mă-voi !

Despre

Ion Lazăr da Coza a creat această reţea Ning.

ATENȚIE!

Fiecare postare trebuie făcută în spaţiile special constituite pentru genurile literar/artistice stabilite. Postarea în alte locuri decât cele stabilite de regulile site-ului, atrage eliminarea postării de către membrii administraţiei, fără atenţionarea autorului! De exemplu, un eseu postat în spațiul prozei va fi șters. Pentru cele mai frecventate genuri, reamintim locațiile unde trebuie postate. Pentru a posta:

1. POEZIE, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

2. PROZĂ, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

3. ESEU, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

4. FOTOGRAFII, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

5. VIDEOCLIPURI, click AICI, apoi click pe ADĂUGARE!

Toate acestea le puteți accesa și din bara de sus a site-ului. Este admisă doar o postare pe zi, pentru fiecare secțiune, creație proprie. Folosirea diacriticelor este obligatorie. 

donații

Pentru cei care doresc să susțină acest site, DONAȚII la: 

RO45CECEB00008RON1057488

titular cont: LAZAR VASILISIA 

(CEC Bank)

*

Pentru acest an au donat:

Gabriela Raucă - 300 Euro

Monica Pester - 300 Lei

Nuța Crăciun - 220 Lei

Maria Chindea - 300 Lei

Tudor Cicu - 300 Lei

Elisabeta Drăghici - 200 Lei

Activitatea Recentă

Costel Zăgan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Erezia îngerului cu o singură aripă a utilizatorului Costel Zăgan
cu 3 minute în urmă
bolache alexandru a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog vorbind despre felul în care arăți a utilizatorului petrut dan
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Stanescu Valentin îi place postarea pe blog În spatele soarelui a lui Nikol MerBreM
cu 9 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog În spatele soarelui a utilizatorului Nikol MerBreM
cu 9 ore în urmă
Utilizatorului petrut dan îi place postarea pe blog Sonetul călătorului a lui Răduță If. Toader
cu 10 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sonetul călătorului a utilizatorului Răduță If. Toader
cu 10 ore în urmă
petrut dan a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog precum un sticlar ce modelează obiecte cu respirația sa controlată a utilizatorului petrut dan
cu 10 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Sonetul călătorului a lui Răduță If. Toader
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog locuiesc deasupra unui supermarket chinezesc a lui Nuta Craciun
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog În spatele soarelui a lui Nikol MerBreM
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Lacrimi a lui Vasilisia Lazăr
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Nimic nu e visare a lui gabriel cristea
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Aştepţi tăcut să te întorci acasă a lui Camelia Ardelean
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Lună destrămată a lui Camelia Ardelean
cu 11 ore în urmă
Postare de log efectuată de Stanescu Valentin
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Sonetul e-o mătase deşirată a lui Camelia Ardelean
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Cu traista-n băţ am pribegit prin lume a lui Camelia Ardelean
cu 11 ore în urmă
Stanescu Valentin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog VALENTA azi de ziua ta a utilizatorului Stanescu Valentin
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Mai lasă-mă o vară (sonet) a lui BOTICI GABRIELA
cu 11 ore în urmă
Utilizatorului Denisa Curea-Popa îi place postarea pe blog Figuri de lut (sonet) a lui BOTICI GABRIELA
cu 11 ore în urmă

Antologiile site-ului „ÎNSEMNE CULTURALE”

„Ecouri din viitor”, 2022 AICI

Atlasul cu diezi  2017 AICI

Autograf pentru m(â)ine  2013 AICI

© 2024   Created by Ion Lazăr da Coza.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor